Terményárak

Korrekciók minden fronton

Agrofórum Online

Az északi félteke betakarítási számai és az időjárás mozgatta az árakat a 30. héten.

A gyengébb hozam-kilások illetve a következő napokra várt csapadékosabb időjárás több helyen is a múlt heti árcsökkenés korrekcióját indította el és a jegyzések némileg elmozdultak a pozitív irányba. A várható betakarítás Európában kicsit kedvezőtlenebb képet mutatott a héten és az ehhez járuló EURO USA dollár árfolyam-mozgások is erősítették az európai jegyzéseket.

Az olajosmagvaknál a fő meghatározó ismételten a maláj pálmaolaj volt, január óta nem volt olyan magasan az árszintje, mint a hét folyamán. Emögött továbbra is a távol-keleti kereslet élénksége állt, hatása viszont az egész világon érvényesült. Az európai repcejegyzés kissé megkésve követte ezt a felfutást, de végülis egy nap alatt -igaz csak e hét hétfőn, 27-én-, de visszatért a korábbi szintekre az augusztusi árfolyam. Az emelkedés tartósságát megkérdőjelezi a kiváltóok megszűnése, mert a pálmaolaj ára egyelőre nem tudott tovább emelkedni, de most még nem látható, ez csak átmeneti szünet vagy a túl hirtelen jött emelkedés utáni korrekció.

A búza esetében fontos információt kapott a piac az orosz hivatalos szervektől mikor nyilvánosságra hozták a vetés-terület adatokat. Ezek azt mutatják, rekord nagyságú területen fognak betakarítani Oroszországban búzát és ha a hozamokban sem lesz gond, úgy akár ismételten elérhető a 80 millió tonnás össz-termés búzából. Ez meglepetés a piacok számára, ugyanis az eddigi adatok, információk alapján az USDA éppen legutóbbi, júliusi becslésében még csökkentette a várható termést 76,5 millió tonnára 77 millió tonnáról. Azt is alátámasztják a friss információk, hogy a minőséggel sincs gond, továbbra is jók az eredmények, várhatóan nem lesz jelentős csökkenés az árakban.

Az EU28-ak eredményeit is csökkentette az USDA és immár az EU előre-jelző intézete is a várható hozam-csökkenésekről adott számot. A független elemzők is a tavalyinál jó 10-12%-kal alacsonyabb, 130 millió tonnás eredményt vár. Ezzel együtt jár, hogy a potenciális export is csökkeni fog, ami a tartósan magasabb árszintet jelentheti.

A vegyesen érkező jó és rosszabb hírek eredményeként alakult hektikusan a piac, ami összességében a jegyzések csökkenésében jelentkezett. Az összehasonlító áraknál is látszik, hogy számunkra a Forint erősödése is rosszul jött ki, az elérhető export-piaci árak a belső árelképzelések alatt vannak.

A hazai hírek közül a legfontosabbak közé tartozik, hogy az eddigi eredmények alapján a búza átlaghozama 5,22 to/ha fölött van és ezt a fizikai piacokról érkező hírek is alátámasztják. Ahogy az árpánál is tény lett, most a búza esetében is úgy hallani, az esők a legtöbb régióban segítették a szemek kitelítődését, nincsenek továbbra sem növényegészségügyi problémák és a jellemző minőség is eléri a malmok által igényelt szinteket.

Sajnos nem mindenütt egyformán igaz ez, de az árak alakulásában is az látszik, a malmi búza árszintje 55.000,-Ft/to alatt marad beszállítva a felhasználókhoz. A takarmányos igények a gyengébb minőségű búzákat is felszívják jelenleg, csak a hagyományos export-piacok húzása nem indult el. Ennek okát továbbra is abban látom, hogy a horvát és most kisebb részben csak, de a romániai ajánlatok uralják most a vevői piacokat, a mieinknél alacsonyabb árakkal. Összességében a termés elegendő és most már az is egyre határozottabban érzékelhető, nincs igazán általánosságban baj.

Más eset a repce, ahol a betakarítás vége felé is csak 2,5 to/ha átlagot jelez a minisztérium pénteken publikált felmérése és ez elmarad a várakozásoktól. A piaci reakció is érthető így, a korábban a párizsi tőzsdei árak alatt kb. 20-25 EUR/to-val kereskedett repce szabad-piaci ára most itthon eléri, időnként meg is haladja a párizsi tőzsdei jegyzést. A belső kínálat „itthon-tartása” mindenkinek érdeke, ezért is alakult ki a várakozásokhoz képest magasabb árszint.

A kapások helyzete is kielégítő, sőt kedvező – a napraforgó kezd elvirágzani, a kukorica éppen most virágzik és az időjárás előrejelzések alapján remélhető, hogy nem alakul ki jelentős légköri aszály, így a megtermékenyülés is jó lesz. Az árakat illetően a napraforgóra nincs általános jegyzés, az itthoni árelképzelések azt sejtetik, jó bevétellel számolhat, akinek van még eladatlan árualapja. A kukorica esetében van rendszeres információ, ott úgy látni, kicsit lemorzsolódás jöhet – követve az európai tőzsdei jegyzések alakulását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szójabab drágult a brazil időjárás miatt

2024. szeptember 19. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.

Olcsóbb a búza az orosz kockázati prémium kiárazásával

2024. szeptember 18. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.

Kihátráltak a kereskedők és bezuhant a búza ára

2024. szeptember 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a repce viszont drágult.

A búza drágult az európai bizonytalanságok miatt

2024. szeptember 14. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Terményárak: pozitív év végi hangulat

2019. január 2. 13:53

December második fele, illetve utolsó kereskedési napjai pozitív hangulatban teltek, a jegyzéseket is inkább az emelkedés jellemezte.

Lesz-e egyezség, ami változtat a jegyzések irányán?

2022. május 30. 08:03

Összességében a szárazság egész Európában gondot jelent és ez támaszt jelenthet az áraknak, de a következő 10-14 nap csapadékosabb időjárása segíthet még.

Zuhanó észak-amerikai terményárak – mi lesz itthon?

2018. július 11. 12:44

Új fejezetéhez érkezett a szója-háború az USA és Kína között és ez a szójabab árát 10 éves mélypontra nyomta le, magával húzva a kukorica és a búza jegyzését is az USA-ban.

Terményárak: az időjárás mozgatja ismét a jegyzéseket

2020. november 23. 06:59

Az árak alakulása is mutatja, hogy az európai piaci jegyzések is követték a bizonytalanságot is és egyelőre inkább oldalazó mozgás volt jellemző.