24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növényvédelmi előrejelzés

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A napraforgó aratása és az azt követő talajmunkák nagy ütemben folytatódnak, bár még sok helyütt még majdnem talpig zöld napraforgót is lehet látni az országban. Ezzel párhuzamosan folyik a korai érésű kukorica hibridek betakarítása is. A fejlettebb mezőgazdasági üzemekben az aratással együtt a betakarító gépek elvégzik a szár zúzását is, így lehetővé válik a hatékonyabb kukoricamoly elleni védekezés, mert a szár teljes mértékű szecskázása sok áttelelésre készülő hernyót képes elpusztítani.

Persze e nélkül is bőven van a kártevőből, hiszen a kukorica szárfertőzöttsége országszerte igen magas, emellett pedig a fény- és feromon csapdák fogási adatai alapján még az utóbbi napokban is erőteljesen rajzik a kukoricamoly. Tojásrakásra a kártevőnek így is bőven akad tápnövény, hiszen a kukoricamoly más növényeken is megél, így ott van számára még a csemege kukorica, a kender, a fűszer-és étkezési paprika, valamint számos más gyomnövény.

Az őszi vetésű növények közül a káposztarepce zömében már kikelt, bár a növényállomány meglehetősen egyenetlen. A késői nyár egyaránt kedvez minden korai kártevőnek, így tömeges az áttelepedés az árvakelésű növényekről a fiatal vetésekre. Bőven találni szárnyas levéltetű egyedeket, keresztes virágú- és más bolhaféléket, valamint tömegesen repked a repcedarázs imágója a vetések felett. A kártevő repkedése legintenzívebben a délutáni- alkonyati órákban figyelhető meg. Ebben a kritikus helyzetben a repce területeket állandóan szemlézni kell, mert a vontatott kelés és fejlődés a károsítók malmára hajtja a vizet.

A kukorica állományok érése ellenére a gyapottok bagolylepke hernyók még intenzíven károsítják a kukorica csöveket, és más növényeket. Már unalomig ismételhető, hogy mekkora károkat okoz a hernyó a zöldségfélék többségében vagy a dísznövényeken. A további kártételeket csak kémiai növényvédelemmel úszhatjuk meg a fagyos időszak kezdetéig.

Az invazív zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska a kertészeti kultúrák mellett az utóbbi időben egyre nagyobb tömegben jelenik meg a szántóföldi növényeken is. Több jelzés érkezett, hogy lárvák és imágók együttesen szívogatnak még zöld csuhéleveles kukoricát. Bár a károsítás ebben az időszakban már nem okoz terméskiesést, de komoly figyelmeztetés a jövőre nézve, hogy miként bővül a két kártevő gazdanövény köre, és korábbi megjelenés esetén érzékeny károkat idézhetnek elő szántóföldön is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

A liszteskék a szabadban is áttelelnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 25. 16:10

Október utolsó hetében ősziesre fordult hazánk időjárása. Az egymást váltó időjárási frontok több-kevesebb csapadékot szállítottak a térségbe. A legtöbb eső a délnyugati-északkeleti tengely mentén hullott, helyenként 30-40 mm is, de a dél-alföldi tájegységekben nem nedvesítette át kellőképpen a talaj felső rétegét, ott maradt az őszi aszály.

Országszerte erős a kukoricamoly fertőzés, kevesebb a gyapottok bagolylepke

2019. július 23. 09:36

Az elmúlt időszakban nyugodtabbra vált nyári időjárást csak helyenként zavarták meg kisebb- nagyobb helyi zivatarok. Az kalászos gabonák aratása lassan a végéhez közelít, már a zab betakarítása is tart. A jó ütemben folyó aratáshoz képest kissé lemaradt a szalma bálázása, elhordása és a tarlóhántás.

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

2019. október 9. 08:17

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet.

Felerősödhet a szürkerothadás a szőlőben

2021. augusztus 4. 08:41

Július utolsó napjai kánikulai meleggel záródtak, majd egy hidegfront hatására enyhült a hőség. Egyenetlen eloszlásban szinte mindenütt hullott csapadék, de mennyisége néhány millimétertől a felhőszakadásig változott. Több tájegységben jéggel társult a vihar.