Agrárközélet

Térképre kerülnek a patkányok!

Agrofórum Online

Már több ezren kitöltötték azt a kérdőívet a Sokk a rovar Facebook-oldalon, amelynek adataiból elkészítik az első magyar rágcsálótérképet. Az egerek és a patkányok nemcsak a ház körül okoznak kellemetlenséget, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, és akár jelentős a gazdasági kárt is képesek okozni az agráriumban.

Októberben 14 ezren töltötték ki azt a kérdőívet, amelyből a Sokk a rovar Facebook-oldalt működtető Bábolna Bio Kft. megrajzolhatta az országos poloskatérképet. A Magyarországon különösen az elmúlt években elterjedt invazív címeres poloskák már a haszonnövényekben is mérhető kárt okozhatnak, ezért gazdasági szempontból sem mindegy, hol és mennyire szaporodtak el.

Vannak azonban olyan kártevők is, amelyekkel kényszerűségből már évszázadok óta együtt kell élnünk, mégsem mérte fel az országos elterjedtségüket még senki. Magyarország legrégebbi rágcsálóirtó és irtószergyártó cége, a Bábolna Bio most arra vállalkozott, hogy a Sokk a rovar Facebook közösség segítségével létrehozza az egerekről és patkányokról az országos rágcsálótérképet. Eddig idehaza csak a patkányok elterjedtségéről gyűjtöttek részlegesen adatokat, rendszeresen és hosszabb ideje jellemzően csupán néhány nagyobb településen. Évtizedes, részletes idősorok egyedül Budapestről állnak rendelkezésre.

A mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók tudják, hogy az egerek és patkányok amellett, hogy közegészségügyi veszélyt is jelentenek, akár komoly károkat is tudnak okozni, így ellenük még akkor is folyamatosan védekezni kell, ha jelenlétük éppen nem kimutatható. A felmérésben való részvétellel most mindenki segíthet abban, hogy pontos kép rajzolódhasson ki arról, hogy a patkányok és egerek hol és mennyire terjedtek el Magyarországon. Ez az ellenük való szakszerű, szisztematikus védekezést is segítheti. A kérdőív elérhető és kitölthető itt, a Sokk a rovar Facebook-oldalon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Hogyan tarthatjuk távol a patkányokat a kertünktől?

2024. szeptember 23. 09:40

A bomló almák nemcsak kellemetlen szagokat és betegségeket okozhatnak a növények számára, hanem vonzzák a kártevőket is.

Hogyan védekezhetünk a gyümölcsösben a mezei pocok ellen?

2023. november 27. 04:36

Van egy házikerti gyümölcsösöm külterületen, közel 50 fával, ősszel vettem észre, hogy tele van apró lyukakkal a földje, mezei pocokra gyanakszom. Hogyan védekezhetek ellene, vagy vállalkozóval végeztessem el az irtási munkát?

Újra túlszaporodott a mezei pocok

2020. február 5. 05:41

A mezei pocok elleni védekezés akkor hatékony, ha rendszerbe foglalva, előrejelzésre és megelőzésre alapozva hajtják végre.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.