Citromfa teleltetése hol és hogyan?

Agrofórum Online

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A citromfa nevelése és gondozása sok odafigyelést, energiát és időt igénylő feladat. Mivel a citromfa délről származó mediterrán növény, a mi éghajlatunkon, a szabadban, a téli fagyokat nem képes átvészelni. Fagypont alatti hőmérsékleten a növény ugyanis fagyási sérüléseket szenvedhet. A kertben tartott citromfa védett, ideális téli helyét már kora ősszel válasszuk ki.

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre. Ekkor egyébként a csökkenő hőmérséklet, valamint a rövidülő nappalok hatására is egyre kevesebb mennyiségű vizet igényel. A citromfa teleltetése miatt a kiválasztott hely legyen hűvös, lehetőleg 6-8 fokos. Az sem baj, ha kicsit melegebb, de a hőmérséklet semmiképp ne menjen 15 fok fölé! A szobahőmérsékleten tartott citromfa ahelyett, hogy pihenne, télen is hozhat új hajtásokat, ezért válasszunk hűvösebb helyet számára. A hőmérséklet legyen egyenletes, és ha a helyiség száraz levegőjű, gondoskodjunk a párásításról is.

A téli hónapokban is tartsuk fenn a mérséklet öntözést, hiszen minél alacsonyabb hőmérsékleten tartjuk, annál kevesebb vizet igényelnek egyedei. A túlöntözés következtében pedig a gyökérzetet betegségek és fulladás is fenyegetheti. A fény akárcsak az év többi időszakában, télen is nagyon fontos számára, ezért lehetőség szerint bőséges napfénnyel ellátott déli fekvésű ablakhoz állítsuk. A citromfa leveleinek egy része a téli időszak alatt lehullhat, mely természetes folyamatnak számít, ezért aggódnunk nem szükséges.

A legjobb tehát, ha a növényeket a lakás valamelyik fűtetlen, de ablakkal rendelkező, világos helyiségében helyezzük el (pl. folyosó, garázs, stb.). Kora tavasszal az öntözővíz mennyiségét újra növelhetjük, valamint a tápanyagok utánpótlását is elkezdhetjük. Ebben az időszakban gondoskodhatunk továbbá a növények metszéséről és átültetéséről is, így segítve elő a hajtások növekedését és a későbbi virágzást. A növényeket a fagyok elmúltával csak a megfelelően elvégzett edzést követően helyezzük újra kerti körülmények közé.

Hogyan aszaljunk hatékonyan?

2022. november 8. 13:09

Mivel a boltokban igen magas ára van az aszalványoknak, ha magunk megtermeljük az alapanyagot, vagy jó áron be tudjuk szerezni, akkor még ezeknél a magas energiaáraknál is érdemes lesz magunknak elkészíteni az aszalványokat.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Hipermarket kontra termelői piac: így vásárolnak zöldséget a magyarok

2021. október 27. 12:50

A magyarok többsége hetente 2-3 alkalommal fogyaszt zöldséget vagy gyümölcsöt, naponta mindössze 10-ből 2 embernél kerülnek ezek a tányérra. A megvásárolt zöldségek toplistáját még mindig a klasszikusok, a tévépaprika és a fürtös paradicsom vezetik, de a fiatalok egyre inkább az édesebb verziókat keresik – derül ki az ötszáz termelőt tömörítő DélKerTÉSZ kutatásából.

Kísérleti klímasemleges üvegházat építenek Hollandiában

2020. március 23. 13:03

Az itt megszerzett eredmények ösztönzést adhatnak a kertészek számára, hogy új fejlesztésekben gondolkodjanak és megvalósulhasson az a céltűzés, amely szerint a holland kertészeti ágazatnak húsz éven belül klímasemlegessé kellene válnia.