27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene

Citromfa teleltetése hol és hogyan?

Agrofórum Online

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A citromfa nevelése és gondozása sok odafigyelést, energiát és időt igénylő feladat. Mivel a citromfa délről származó mediterrán növény, a mi éghajlatunkon, a szabadban, a téli fagyokat nem képes átvészelni. Fagypont alatti hőmérsékleten a növény ugyanis fagyási sérüléseket szenvedhet. A kertben tartott citromfa védett, ideális téli helyét már kora ősszel válasszuk ki.

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre. Ekkor egyébként a csökkenő hőmérséklet, valamint a rövidülő nappalok hatására is egyre kevesebb mennyiségű vizet igényel. A citromfa teleltetése miatt a kiválasztott hely legyen hűvös, lehetőleg 6-8 fokos. Az sem baj, ha kicsit melegebb, de a hőmérséklet semmiképp ne menjen 15 fok fölé! A szobahőmérsékleten tartott citromfa ahelyett, hogy pihenne, télen is hozhat új hajtásokat, ezért válasszunk hűvösebb helyet számára. A hőmérséklet legyen egyenletes, és ha a helyiség száraz levegőjű, gondoskodjunk a párásításról is.

A téli hónapokban is tartsuk fenn a mérséklet öntözést, hiszen minél alacsonyabb hőmérsékleten tartjuk, annál kevesebb vizet igényelnek egyedei. A túlöntözés következtében pedig a gyökérzetet betegségek és fulladás is fenyegetheti. A fény akárcsak az év többi időszakában, télen is nagyon fontos számára, ezért lehetőség szerint bőséges napfénnyel ellátott déli fekvésű ablakhoz állítsuk. A citromfa leveleinek egy része a téli időszak alatt lehullhat, mely természetes folyamatnak számít, ezért aggódnunk nem szükséges.

A legjobb tehát, ha a növényeket a lakás valamelyik fűtetlen, de ablakkal rendelkező, világos helyiségében helyezzük el (pl. folyosó, garázs, stb.). Kora tavasszal az öntözővíz mennyiségét újra növelhetjük, valamint a tápanyagok utánpótlását is elkezdhetjük. Ebben az időszakban gondoskodhatunk továbbá a növények metszéséről és átültetéséről is, így segítve elő a hajtások növekedését és a későbbi virágzást. A növényeket a fagyok elmúltával csak a megfelelően elvégzett edzést követően helyezzük újra kerti körülmények közé.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

Jót tett a gyümölcsösöknek és a veteményeseknek a csapadék

2019. április 17. 06:03

A csapadék kifejezetten jót tett a március közepéig elvetett hagymaféléknek, gyökérzöldségeknek és a zöldborsónak. A paprikafélék palántázása, a dinnyefélék ültetése a héten kezdődik, ezek fejlődését öntöző-berendezésekkel segítik.

Évi mintegy 20-25 ezer tonna körte terem hazánkban

2022. november 25. 14:26

Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.

Mi rágja a füge leveleit?

2019. május 18. 05:18

K. Balázs kérdése: Fügefám levelein rágásnyomokat és világos színű fekete szemölcsös hernyókat találtam. Mi ez a kártevő és mit tehetek ellene?