Ház, táj

Ismerjük meg az ’Év szobanövényét’ – íme a nyílgyökér!

Agrofórum Online

Számtalan helyen találkozhatunk ezzel a növényfajjal, mégis kevesen ismerik a nevét és érdekes tulajdonságait. Idén az „Év szobanövénye”megtisztelő címet is elnyerte – ismerkedjünk meg közelebbről a nyílgyökérrel!

A nyílgyökér valójában egy növénynemzetség, amely a nyílgyökérfélék vagy marantafélék (Marantaceae) családjába tartozik. A növénynemzetség (Maranta) neve adja az oda tartozó növényfajok latin nevének első tagját a Linné-féle kettős nevezéktanban (pl.: Maranta leuconeura). A Maranta-nemzetség a nevét Bartolomeo Maranta 16. századi olasz botanikusról kapta.

A nyílgyökér-nemzetségbe 40-50 gyöktörzses évelő faj tartozik, köztük kúszó és felálló habitusúak is képviseltetik magukat. A minket jelenleg érdeklő nyílgyökér-faj (Maranta leuconeura) Dél-Amerika, azon belül is Brazília, Guyana és Kolumbia őserdeiben honos. Lévén trópusi növény, fagyra igen érzékeny, ezért hazánkban is szobanövényként terjedt el.

Beszédes angol név

A nyílgyökér angol nevét (prayer plant, magyarul imádkozó növény) onnan kapta, hogy levelei éjszaka összesodródnak, és függőleges állásban pihennek egészen napfelkeltéig – ebben az állapotban úgy néz ki, mintha imádkozásra emelte volna a „kezeit”. Imalevél elnevezéssel is szokták illetni.

A nyílgyökér díszítőértékét levelei adják

A nyílgyökér megjelenése

A nyílgyökér alacsony, mindössze 20-40 cm-es magasságával a közepes méretű szobanövények táborába tartozik. Leveleinek hossza elérheti a 20 cm-t is, színük zöld és vörös színekkel mintázott. A levelek erezete látványos halszálka mintázatot ad. A levél fonákja erőteljes vörös vagy szürkés színezetű. Apró virágaival – melyeket természetes élőhelyén tavasszal hoz – ritkán találkozunk a lakásban tartott növényeknél.

A nyílgyökér gondozása

Fagyérzékenysége miatt Európában elsősorban szobanövényként terjedt el, de meleg nyarakon a teraszon is jól érzi magát. Télen fokozottan figyeljünk arra, hogy a szoba hőmérséklete ne süllyedjen 16 oC alá, mert ennél alacsonyabb hőmérséklet akár egy nap alatt is kárt tehet a növényben.

Világos-félárnyékos, és közvetlen napsütéstől védett helyet keressünk a számára, ahol lehetőleg nem éri a közvetlen, ablakon vagy ajtón beáramló huzat sem. Vízigényes növény, tavasztól őszig heti több alkalommal igényel öntözést langyos, lágy vízzel, míg télen kicsit visszavehetünk a mennyiségből.

Vízigénye mellett érzékeny a levegő páratartalmára is, amire legfőképpen most, a téli hónapokban érdemes ügyelni: magas páraigényét az alátétbe helyezett nedves kavicsréteggel, illetve a levelek permetezésével elégíthetjük ki. Ha nem kap a növény elegendő öntözést, és/vagy a levegő páratartalma túl száraz, a levelei megbarnulnak, besodródnak, végső esetben el is hullajtja őket.

Közepesen tápanyagigényét kielégíti a jó minőségű, A-típusú, enyhén savanyú virágföld, és a többi szobanövény számára is kijuttatott évközbeni tápoldatozás: áprilistól októberig hetente egyszer, a téli időszakban kéthetente elegendő tápoldatozni.

Ha egyes levelei elszáradtak (pl.: betegség, kártevő vagy a kevesebb téli fénymennyiség miatt), nyugodtan vágjuk le őket, hiszen tavasszal új, egészséges hajtásokat fog hozni helyettük.

Ismertebb betegsége nincs, kártevőire viszont fokozottan ügyeljünk: felszaporodhat a kétfoltos takácsatka vagy a viaszos pajzstetű is a növényen, ennek elkerülésére rendszeresen nézzük át a növény szárait és leveleit: a viaszos pajzstetvek megjelenését fehér, vattaszerű, ragacsos bevonat jelzi, a takácsatkát pedig nagyon apró szívogatásának nyomai, és a levél fonákán megjelenő finom, pókhálószerű szövedéke árulja el.

A csíkos zebralevél is a nyílgyökérfélék családjába tartozik, igen hasonló a nyílgyökérhez

Ne keverjük össze!

Szintén a nyílgyökérfélék családjában tartoznak a nagy, impozáns leveleket nevelő zebralevél-fajok (Calathea sp.) is. A keskenyebb levelű lándzsás zebralevelet (Calathea lancifolia) még könnyebb elkülöníteni a nyílgyökértől, de egy fiatalabb, a mintázatában is hasonló csíkos zebralevelet (Calathea zebrina és C. ornata) vagy festett zebralevelet (Calathea picturata) már nehezebb, ha nem tudjuk, hogy a zebralevél-fajok sokkal hosszabb száron nevelik a leveleiket, így kétszer olyan magasra is nőhetnek, mint egy szobában nevelt nyílgyökér-faj.

Az Év szobanövénye

Az egyik legnagyobb nemzetközi virágkereskedelmet – azon belül is a legtöbb online megrendelést felvevő és – lebonyolító amerikai vállalat (1-800-Flowers) kezdeményezésére esett a választás erre a növényre. A cég kereskedelmi alelnöke szerint a nyílgyökér a tiszteletet és a hálát szimbolizálja, így emlékeztet is minket ezekre a kulcsfontosságú értékekre, valamint tükrözi mindazt az optimista várakozást, ahogy a 2021-es évet várjuk.

Érdekességek a nyílgyökérről

A nyílgyökér nemcsak különleges szépsége miatt lehet jó társunk egy nappaliban vagy egy világos dolgozószobában, hanem levegőtisztító hatása miatt is. Ha árnyékos helyre tesszük vagy nem pótoljuk megfelelően a tápanyagokat a számára, leveleinek színei veszítenek intenzitásukból, és kifakulnak.

Kapcsolódó cikkek:

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Egy igazi retro szobanövény: a pletyka növény

2022. május 4. 06:38

A "régivágású" növények, mint a pletyka is, sokkal ellenállóbbak a lakások klímájával szemben.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során III.

2021. július 31. 08:05

Szobanövényeink gondozásának egyik sarkalatos pontja a hatékony növényvédelem. Sajnos számos hibát véthetünk a károsítók elleni küzdelemben, de tudatossággal és odafigyeléssel kiküszöbölhetjük ezeket!

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

2023. április 3. 05:38

Az a tapasztalatom, hogy sokan nem tudják a komposztot igazán jól használni. Nézzük sorra, mire is jó a komposzt, és hogyan célszerű alkalmazni!