Megújuló energia

Fakitermelés a laboratóriumban?

Agrofórum Online

Egyre gyakrabban kerül napirendre a - többek között - klímaváltozásra is hatást gyakorló helytelen erdészeti gyakorlat kérdésköre. A sokszor felelőtlenül kivitelezett fakitermelés során fellépő, kedvezőtlen környezeti hatásokról számos tanulmány látott már napvilágot. Felmerül, hogy vajon van-e mód arra, hogy ezt, az ökológiai értelemben sokszor káros hatást gyakorló tevékenységet valamilyen módon átalakítsuk, a nyersanyag kitermelését más forrásokra alapozzuk úgy, hogy közben a keresleti igények se csorbuljanak.

Számos potenciális megoldást kínáló kutatás egyikeként kiemelhető a Vélasquez-García kutatócsoport (Massachusetts Institute of Technology) tagjai által végzett megfigyelés. A munka publikálása során bizonyos növényi szövetek (jelen esetben faszövet) laboratóriumi tenyészthetőségére vonatkozóan közölnek információkat. A kísérlet kivitelezése rézvirág (Zinnia elegans) leveléből származó „fa jellegű” sejtek felhasználásával valósult meg.

Gyakorlati szempontból közelítve, például egy fából készült asztal laboratóriumi környezetben történő ,,kineveléséig” még hosszú út vezet, de a vizsgálat egy lehetséges kiindulópontot kínál a korszerűbb ipari alapanyag-termelés számára. A fára, mely életünk esszenciális részét képezi, lépten-nyomon igényt formálunk. Kitermelésének módja azonban az elmúlt évszázadok során szinte semmit sem változott. Az említett lehetőség környezetkímélőnek titulált jellegéből kifolyólag, forradalmian új megközelítést hordozhat magában.

A projekt titka, hogy a rézvirág leveleiből kivont sejtek bizonyos körülmények között képesek ,,őssejtként” funkcionálni. Ez annyit takar, hogy például biokémiai (pl.: hormon-) hatásra más szerepet kezdenek betölteni a növényi szervezetben. A behatást jelen esetben a citokinin és auxin nevű növényi hormonok megfelelő adagolásával érték el, annak érdekében, hogy a sejttenyészet fasejtekké alakulhasson át. A táptalajként funkcionáló gél hormontartalmának szabályozásával hatást gyakoroltak a sejtek lignin termelésére (a lignin az a szerves polimer, amely a fák szilárdságát és jelen esetben a kívánt struktúrát is biztosította). A hormonhatás alatt álló növényi sejtek a gél alakjának megfelelően terjeszkedtek.

A fentiekben taglalt felfedezési irány egy rendkívül feltérképezetlen terület, amely számos további technikai, és pénzügyi kérdést vet fel. David Stern, a Cornell Egyetem növénybiológusa szerint a technológia korántsem piackész. Kérdés, hogy mennyire lesz versenyképes az ötlet, amely további nagyfokú szellemi és anyagi befektetést kíván, arról nem is beszélve, hogy vajon miként lehet a többi növényfajra átültetni a technológiát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Rekordszintre ért tavaly a német fakitermelés

2021. június 14. 10:41

2020-ban a fakitermelés Németországban elérte a rekordnak számító 80,4 millió köbmétert. Németország egyesítése óta a fakitermelés soha nem volt olyan magas, mint 2020-ban.

Sikeres az illegális fakitermelés és kereskedelem elleni küzdelem

2019. május 21. 06:47

A hivatal összesítése szerint a legmagasabb bírságokat tavaly Tolna (11 millió forint) és Baranya (8,9 millió forint) megyében rótták ki.

A legjobb fakitermelők döntöttek Szegeden

2019. május 30. 06:40

Május 25-én rendkívül fordulatos és izgalmas, feszültségekkel teli csatát hozott a szegedi STIHL Bajnokok Bajnoka favágó kupa.

Nagyvilág Videó

Rászorulóknak ajánlották fel a tűzifát a STIHL fakitermelő versenyén

2022. szeptember 14. 14:48

Csaknem 30 köbméter hasított cser tűzifát szállíthatott el a Magyar Református Szeretetszolgálat a Bábolnai Gazdanapok helyszínéről, ahol a XX. STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság döntőjét rendezték meg szeptember 10-én.