Növénytermesztés

Javult az őszi vetés állapota Oroszországban

Agrofórum Online

Az enyhe orosz téli időjárás látványosan javította az őszi gabona vetések állapotát, amelyet korábban száraz őszi hónapok sújtottak – közölte a Hydrometcentre időjárás-előrejelző cég. Világosabb kilátásokat az ország 2021-es terméséről várhatóan március második felében tudnak mondani az elemzők, az addigra befutó adatok alapján.

A rossz állapotú őszi gabona-vetések aránya december elején 7 éves csúcson, 22 százalék körüli szintre ért, mivel a világ egyik legnagyobb búzaexportőrének rendkívül száraz talajba kellett vetnie.

Az elvetett őszi szemek közül 7-9 százalék jelenleg is rossz állapotban van, szemben az egy évvel ezelőtti 4 százalékkal – mondta egy online módon megtartott moszkvai tájékoztatón Roman Vilfand, a Hydrometcentre tudományos vezetője.

„A gazdálkodók most kicsit fellélegezhetnek. A helyzet jelentősen javult” – húzta alá, hozzátéve, hogy az orosz gabonatermés állapota ritkán javul, ezzel szemben többnyire romlani szokott az állapota télen.

Az orosz gazdálkodók a 2021-es terméshez 19,3 millió hektárt vetettek őszi gabonával, ami 1,1 millió hektárral több, mint egy évvel ezelőtt – számolt be a brit Thomson Reuters hírügynökség.

Roman Vilfand szerint az idei gabonatermés kilátásai egyértelműbbé válnak, ha március második felében további adatok állnak majd rendelkezésre az őszi vetésű területek állapotáról, és megkezdődik a tavaszi gabonavetés aktív szakasza.

A nedvességtartalékkal kapcsolatban a helyzet jó az orosz gabonatermelő régiók többségében, a déli régiók egyes vidékeit leszámítva – tette hozzá a Hydrometcentre tudományos vezetője.

Oroszország 133,5 millió tonna gabonát termelt 2020-ban, ebből 86 millió tonna volt búza. Az IKAR és a Sovecon tanácsadó cégek korábban Oroszország 2021-es búzatermését 78, illetve 76 millió tonnára becsülték.

Oroszországban a közelmúltban csökkent a búza exportára. Ráadásul minden olyan környezetben történt, amikor a orosz termékek iránti kereslet élénken növekedett az exportadó bevezetése miatt. A koronavírus-járvány hatására Oroszországban növekedett az élelmiszer-infláció és annak csökkentésére tett erőfeszítések részeként vezették be a moszkvai búzaexport és gabonaexport-kvótát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Az erős rubel miatt maradtak stabilak az orosz exportárak

2021. június 9. 05:33

A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú új termésű orosz búza és a július végi utánpótlás ára a múlt hét végén tonnánként 256 dollár volt.

Meredeken esett az orosz búza exportára

2022. április 6. 09:34

Oroszország a múlt héten 560 000 tonna gabonát exportált, szemben az egy héttel korábbi 400 000 tonnával.

Pénteken egyetlen új hajó sem kapott engedélyt a Fekete-tengeren

2023. május 7. 05:37

Moszkva továbbra is a gabonamegállapodásból történő május 18-i kilépéssel fenyeget, mert akadályokba ütközik saját gabona- és műtrágyaexportja.

Az olcsó orosz napraforgóolaj nyomja le a pálmaolaj piacát

2023. október 23. 07:10

Az Oroszországból és Ukrajnából származó olcsó napraforgóolaj áradata lefelé nyomást gyakorol a pálmaolajárakra, mivel a két vezető termelő kihasználja a valuta leértékelődését, hogy nagyobb részesedést szerezzen az étkezési olajok piacán.