Szakcikkek

Érintetlen kukoricatarló? Március vége felé már nem illene ilyennel találkoznunk!

Agrofórum Online

A miérthez induljunk kicsit messzebbről. A kukorica molykártevőinek mindkét faja komoly veszélyt jelent az állományra, mind a gyapottok-bagolylepke, mind a kukoricamoly. Volt idő, amikor úgy tekintettünk ezekre a kártevőkre, mint amelyek közül valamelyik biztosan károsítani fog.

Ha meleg, netán hőségnapokkal tarkított és száraz az időjárás, akkor a gyapottok-bagolylepke, ha melegebb, ám párásabb, csapadékosabb az időjárás, akkor a kukoricamoly, de vagy az egyikük, vagy a másikuk károsít. Mostanra ez mintha kissé átíródott volna, összemosódtak ezek a keretek és egy adott évjáratban akár mindkét kártevő is nagy egyedszámmal lehet jelen egyetlen táblán belül is.

1.-2. kép: Érintetlen kukoricatarló március végén

De, koncentráljunk most kizárólag csak a kukoricamolyra! A kártevő lárvája telelésre a kukoricaszár alsó ízközeibe vándorol, ott vészeli át a téi időszakot. Jól bírja a hideget, az esetleges nedvességet is, de a sértetlen szárrész sokszor egyébként is nagyon hatékonyan védi meg őket ezektől a hatásoktól. A lárva az eredményes áttelelést követően ebben a szármaradványban fog bábozódni, majd imágóvá fejlődni. Innen indul tehát a következő évi fertőzés, így egyáltalán nem mindegy, mennyi lehetőséget hagyunk erre azzal, hogy a kukoricatarlót nem műveljük, a szármaradványokat nem forgatjuk le, nem aprítjuk fel. Ezért is veszélyes kezeletlenül hagyni ezeket a területeket (1.-2. kép).

3.-4. kép: Árulkodó jelek, a szárban molylárva telelhet

Ha ilyen, még érintetlen „száras” táblán lárva után kutatnánk, a magasabban hagyott – vagy maradt – kukoricaszárakban keressük őket. A legtöbbször a talajszinttől számított második szártagban fogjuk őket megtalálni, de ez nem zárja ki azt, hogy akár a legalsóban is teleljen belőlük. Árulkodó jel a kis kerek lyuk (3.-4. kép), amelyen keresztül a lárva berág, de ezt sokszor csak akkor fogjuk meglátni, ha a szárat ölelő levélhüvelyt eltávolítjuk.

5.-6.-7. kép: Áttelelt, egészséges kukoricamoly lárvák

Az ilyen töveket széthasítva, ha nem is minden esetben, de gyakran fogunk találni még élő (5.-6.-7. kép), vagy a téli mortalitás áldozatává vált egyedeket (8.-9. kép).

8.-9. kép: A természetes mortalitás áldozatai, a telelés során elpusztult kukoricamoly lárvák

Az eredményesen áttelelő lárvák számát gazdálkodóként a szármaradványok minél hatékonyabban felaprításával és talajba forgatásával tudjuk befolyásolni. Azonban akármilyen jól is csináljuk ezt, nem fogunk tudni a talajmunkák során minden egyes szárdarabot felaprítani, amelyben molylárva készül a telelésre. Ezért már a betakarításnál érdemes odafigyelni a meghagyott tarló magasságára, az állva maradó, megdöntött szárú táblarészekre.

10. kép: A magasan hagyott tarló nagyobb egyedszám áttelelését teszi lehetővé

Ha a területen nem maradnak a 10. képen látható, két szártagnál magasabb szármaradványok, máris sokat tettünk az áttelelő egyedszám csökkentése érdekében. A következő évi védekezésünk itt kezdődik, érdemes erre figyelmet fordítani!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repcefénybogár ellen jövő héten indulhatunk + videó

2025. április 12. 13:10

A repcefénybogár elleni védekezést már sokan fontolgatják, lehet már többen léptek is. A növényenkénti rovarszám azonban árulkodó lehet!

Növénykórtani helyzetkép: visszafogott fertőzési nyomás áprilisban

2025. április 12. 08:10

A mostani szárazabb környezet nyilvánvalóan a növénybetegségeket előidéző kórokozók állapotán és mennyiségén is erőteljesen meglátszik.

A héten megérkezett szállított fagy jelentős károkat okozott a magyarországi gyümölcsültetvényekben!

2025. április 11. 16:10

Fagy után is van remény: a még életképes virágkezdemények hormonális kezeléssel terméskötésre serkenthetők.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Megállíthatatlan a búza drágulása

2020. január 22. 04:37

A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel.

A bőséges készletek miatt tovább csökkentek az árak

2023. május 3. 06:36

Az ENSZ által közvetített gabonaszállítási megállapodásról érkező hírek is lenyomták az árakat, mert lehetővé teszi a biztonságos szállítást.

A búza drágult az európai ellátási problémák miatt

2024. augusztus 31. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce is drágult, ám a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Ukrajnában a tavaszi vetés 98 százalékával végeztek

2021. június 5. 07:38

A minisztérium szerint a kedvező időjárás segíthet Ukrajnában az idén legalább 75 millió tonna gabona betakarításában, szemben a 2020-as 65 millió tonnával.