Növényvédelmi előrejelzés

Sok helyen súlyosbodott az aszály

Agrofórum Online

Az elmúlt hét elején meleg napokkal megérkezett a tavaszinak nevezhető idő. A felmelegedést húsvétkor ismételt lehűlés követte, és csak a hónap közepén várható újra melegebb idő. Most nappal csupán 10-14 Celsius fok a nappali hőmérséklet maximuma, éjszakánként pedig a derült égbolt miatt rendszeresen fagy.

A hűvös idő ellenére megkezdődött a tavaszi kapás növények vetése. Van ahol a napraforgóval kezdtek, de néhány gazda a kukoricát veti előbb. A szántóföldi növények károsító helyzetében a változékony, inkább hideg idő és az egyre súlyosbodó aszály miatt az előző időszakhoz képest kevés változás történt.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa a bokrosodás végén, a búza pedig a bokrosodás közepén jár. A növények fejlődése stagnál, a jó vízgazdálkodású területek kivételével az aszály jeleit mutatják. A kiszórt nitrogén fejtrágyák közül csupán a február elején kiszórt szilárd és a folyékony levéltrágyák hatottak. Az ősszel, gabonalevéltetvekkel fertőzött növényeken egyre inkább kiütköznek a vírusfertőzöttség tünetei, különösen a sárga törpülés vírus tünetei.

Ezek a növények most az egészségesekhez képest is sárgábbak, gyökérzetük fejletlen, és nem fognak szárba indulni. A szárazság továbbra is hátráltatja a betegségek terjedését és a fertőzés erősödését. Gyenge a búza szeptóriás fertőzöttsége, sárgarozsda csak tüneti szinten látható. Az árpa hálózatos levélfoltosság fertőzés szintén alacsony szintű jelenleg. Folyamatos a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblákba, az imágókat már a vetések belsejében is megtalálhatjuk. A fejlettebb növényállomány miatt az árpák fertőzöttebbek, 10 hálócsapásban 6-8 imágó észlelhető.

Az őszi káposztarepce állományok fejlődése is elmarad az ilyenkor megszokottól. A szárazság hátráltatja a szárak megnyúlását, illetve vontatottá teszi azt. Általában a rejtett zöldbimbós-zöldbimbós fenológiai stádium a jellemző. A húsvét előtti melegebb idő elhozta a repce szárormányosok második betelepedési hullámát, de az meg sem közelíti egyedszámban a február végi első hullám nagyságát, feltehetően a jól sikerült védekezésnek.

Ennek ellenére továbbra is érdemes napi rendszerességgel figyelni a sárgatálas és ragacsos csapdákat, mert a repcefénybogarak repülése mutat most emelkedő tendenciát. A szeles időben végzett megfigyelés megtévesztő lehet, ugyanis ilyen időben megbújnak a rovarok a védett helyeken. Az idő felmelegedésével e fénybogarak erősödő rajzása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.

Megjelent a rózsarozsda, védeni kell a díszkerteket is

2021. május 19. 08:45

A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.

Itt a tavasz! - Fel kell gyorsítani az aktuális tennivalók elvégzését a kertben

2020. február 26. 15:06

A kertekben fel kell gyorsítani a teendőket, különösen a metszési munkálatokat, a talajerő visszapótlását és a tél végi lemosó permetezések elvégzését.

A mezei pocok egyedsűrűsége gyümölcsösökben is elérheti a kritikus szintet

2019. október 23. 09:35

A mezei pocok egyedsűrűsége néhány térségben nemcsak szántóföldön, hanem gyümölcsösökben is elérte a kritikus szintet, főként, ahol a sorközök füvesítve vannak.