Határszemle

Repcebecő-ormányos

Agrofórum Online

Mindenképpen érdemes a kártevő elleni védekezéssel számolnunk, mert jelentős károkozásra képes.

1. kép: Repcebecő-ormányosok
2. kép: Repcebecő-ormányosok és repcefénybogarak a repce virágzatán

Korábbi beszámolómban már szóba került, hogy a repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis, 1 kép.) nagy egyedszámban található meg a repcetáblák szegélyében, helyenként több tartózkodik belőlük a repce virágzatán, mint fénybogárból (2. kép). Bár a hőmérsékleti értékek eddig nem voltak túl kedvezőek számukra, a hétvégi, -az előrejelzések szerint- helyenként nyáriasan meleg időjárás mellett aktívan terjednek majd a táblák belső részei felé is. Egyelőre érési táplálkozást folytatnak, eközben hámozgatják a zöld növényi részeket, de a bimbók és a virágok károsításában is részt vesznek (3.-4. kép). Valódi, súlyosabb kártétele azonban a becőket érinti.

3. kép: Veszélyes egyedszám
4. kép: A repcebecő-ormányos a bimbókat és a virágokat is károsíthatja

A nőstény április végétől kezdődően, fenológiai állapot szerint nézve pedig a repce elvirágzását követően a fejlődő becőkbe rakja tojásait, egybe maximum 1-2 db-ot. A „már foglalt” becőt feromonnal jelöli, így elkerüli, hogy másik nőstény is ugyanazt válassza tojásrakása helyszínéül. A lárvák a fejlődő magokat fogyasztják, de kártételük nyomán a becő korai kényszerérése, felnyílása is megtörténhet, jelentős pergési veszteséget okozva az érintett területen. Közvetett kártételként szoktuk említeni, hogy a tojásrakáskor becőn ejtett sebzése megkönnyíti a repcebecő-szúnyog (Dasineura brassicae) tojásrakását és így kártételét. Ez a megállapítás annyiban megdőlt már, hogy ismereteink szerint a repcebecő-szúnyog önmaga is képes a becőfalon át elhelyezni a tojásait, nem kizárólag a becőormányos által ejtett sérüléseken keresztül. Azonban tény, hogy a nagyszámú sebzés megkönnyíti a repcebecő-szúnyog tojásrakását, így majdani kártételét.

Mindenképpen érdemes a kártevő elleni védekezéssel számolnunk, mert jelentős károkozásra képes. Fejlődésének kedveznek a párás, meleg időjárási körülmények, ezért a tavalyi évjáratban egyedszáma és kártétele országszerte szokatlanul erősnek bizonyult, így arra kell számítanunk, hogy ebben az évben is gondot okozhat.

5. kép: Óvjuk, védjük a beporzó rovarokat

A virágzó repceállományokban jelenleg is tömegesen találunk beporzó rovarokat (5. kép), ezért, ha a védekezés mellett döntünk, kizárólag méhekre nem jelölésköteles készítmény, vagy mérsékelten kockázatos besorolású termék méhkímélő technológiával történő kijuttatása alkalmazható, amely biztosítja a megfelelő védelmüket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Kezdődik a repcebecő-ormányos károsítása

2024. április 15. 05:40

A repcebecő-ormányos a repcét károsító Ceutorhynchus fajok közül utolsóként vonul fel az állományokban.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: most a repcefénybogarak betelepedése az uralkodó

2022. április 27. 06:37

Az őszi káposztarepce mindenütt virágzik, a repcefénybogarak betelepedése igen intenzív jelenleg.

A tavaszi repceszezonról

2022. május 12. 06:38

Alighanem egyetértenek velünk abban a repcetermesztők, hogy egyáltalán nem volt egyszerű a tavaszi szezon.

Becőszúnyog vagy becőormányos?

2022. június 2. 17:32

Ahogy haladnak az érés felé a repceállományok, úgy nő a sárguló, barnuló, gyakran felnyílóban lévő becők száma.