A hazai mezőgépgyártókat bemutató sorozatunkat ezúttal a saját fejlesztésű munkagépekről ismert Kecskemét-Hetényegyházai OMIKRON Kft.-vel folytatjuk. Ahol az üzemlátogatásunkor Gubacsi Imre ügyvezetővel ültünk le a cég múltjáról, jelenéről és a folyamatos megújulásban rejlő lehetőségekről beszélgettünk.
A Kecskeméttől 7 km-re lévő Hetényegyházán 1990 óta működő, 100%-ban magyar tulajdonú családi vállalkozás hitvallását szlogenjük is remekül alátámasztja:
„Minőség + megbízhatóság + szolid árak = OMIKRON”
Mikor alakult az OMIKRON Kft., és mi volt a fő indíttatás az életre hívására?
Családi vállalkozásunk 1989 legvégén alakult, a működési engedélyünket 1990-ben kaptuk meg. A rendszerváltást megelőzően kisiparosként dolgoztam, a kecskeméti Mezőgép Vállalatnak is végeztem bérmunkákat. A rendszerváltás időszakában felvetődött, hogy mindenképp szükséges lenne valamilyen önálló termékgyártásba kezdeni, mert a bérmunka az akkori átalakulásokkal teli időszakban nem tűnt stabil megélhetési alapnak. Mivel a mezőgépes bérmunkák révén már volt bizonyos mezőgazdasági szakmai tapasztalatom, így maradtunk a mezőgazdaságnál.
1991 végén, 1992 elején kezdtünk a saját tervezésű talajművelő gépek gyártásába, és mind a mai napig is saját tervezéseinket gyártjuk.
Alkatrészek porfestés előtt
Mi volt az első munkagép, mely elhagyta az üzemüket?
Kezdetben még azt hittük, hogy a kisgazdaságoké lesz a jövő, ezért a 20-30-40 LE teljesítményigényű munkagépek fejlesztése irányába indultunk el. Az első munkagépünk egy 3,3-as kombinátor volt. Két-három év alatt be kellett látnunk, hogy cégünk és egyben családunk megélhetését nem alapozhatjuk csak a kisgazdaságok igényeire. Új irányként egy 80 LE-s teljesítményhez igazított magágykészítő kombinátor, valamint szinte azzal párhuzamosan sorközművelő kultivátor fejlesztésébe és gyártásába kezdtünk bele.
Mely termék hozta meg az első nagy sikereket a cég számára?
Az előbb már említett sorközművelő kultivátorunk. Ugyan volt hasonló konkurens termék a piacon, de a miénket sokkal versenyképesebb áron tudtuk attól kínálni, így egy-két év leforgása alatt éves szinten 50, majd később 100-150 darabot is meghaladó mennyiségben gyártottuk és értékesítettük ezeket.
Összeszerelő műhely
Ez a siker magával hozta a cég felfutását is?
Igen, a ‘90-es évek közepe nagyon jó időszak volt számunkra. A termékeinket forgalmazó gépkereskedők alkalmanként annyi gépet vittek el, amennyi csak felfért az értük küldött teherautókra.
A ‘90-es évek közepén – az országban tudtommal elsőként – műtrágyaszórós kultivátort is készítettünk. A kultivátor műtrágyaszóró tartálya 300 kg-os volt, melyet már akkor – ahogyan napjainkban is – az olasz Gaspardo cég adagolórendszerével szereltük. Miután elterjedt a híre az országban, volt olyan évünk, hogy 80 darabot is meghaladó mennyiséget adtunk el belőle. Ez a siker egy újabb lökést adott vállalkozásunknak.
Mióta szerepel tárcsa az OMIKRON kínálatában?
1997-98 környékén kezdtük gyártani tárcsáinkat. Akkoriban az ország még nem volt külföldről behozott munkagépekkel telítve, megfelelő volt az általunk nyújtott minőség is, így tárcsáink nagyon gyorsan befutottak. A siker titka összességében a becsületes hozzáállás, a tisztességes munka, a megfelelő ár-érték arány és a külföldi konkurencia hiánya volt.
Felületkezelt alkatrészek
Hogyan, miként bővült az idők során a termékpaletta?
Mindig is arra törekedtünk, hogy ne csak egy-egy munkagépet, hanem komplett technológiát tudjunk biztosítani a növénytermesztőknek, ezért folyamatosan igyekeztünk a termékpalettánkat bővíteni, ezzel is csökkenteni a lehetséges értékesítések közötti kieső időszakokat.
A 90-es években ásóboronákat is elkezdtünk gyártani, amelyeket főleg dunántúli középkötött talajokra tudtunk értékesíteni.
A lazítóink bevezetése is küzdelmes időszak volt, a gazdák csak nehezen fogadták el e termékeket, ugyanis akkoriban a mélylazításnak még nem volt igazi becsülete.
Annyira árérzékeny volt a piac, hogy sokan a lazítókat csak elmunkáló nélkül vásárolták.
E trend csak a 2000-es évek elején változott, amikor is a gazdák többsége belátta, hogy szükség van a talajok minél jobb nedvességmegőrzése érdekében a lazítás ugyanazon meneten belüli lezárására is. Ebben az időszakban a középmély lazítók (45-50 cm) mellett 60-65 cm-es munkamélységű mélylazítókat is készítettünk, mely utóbbiak azóta kikoptak a kínálatunkból.
Vevőink körében a kisebb erőgép igénnyel is üzemeltethető, tüskés hengerrel ellátott középmély lazítóink váltak kedvelté.
Ugyan a középmély lazítóinknál a legjobb hengertípus megtalálása hosszú időt vett igénybe, de a tüskés henger végül annyira népszerű lett, hogy napjainkban is csak ezzel az egy henger típussal szereljük lazítóinkat.
Nincs hiány a beépítésre váró alkatrészekből
Kanyarodjunk egy kérdés erejéig vissza a tárcsákhoz! Ezek kezdetben függesztett vagy vontatott kivitelűek voltak?
Az első tárcsák többsége függesztett volt, 1,6-1,8, valamint 2,00 és 2,2-2,5 m munkaszélességben, valamint egy 3,2-es vontatott kivitelt is gyártottunk. Az évek során a folyamatos fejlesztések révén arányosan nőttek a nagyobb munkaszélesség (3,6-3,8-4,2-4,6-6,2) irányába.
Mára már mindegyik tárcsán ott az elmunkáló lehetősége, sőt a középnehéz tárcsákkal, szántás elhagyásával, a sekély gyökerű növények (búza, repce alá) alá egy menetben magágy is készíthető.
A kereskedőkön keresztüli vagy a közvetlen értékesítés a meghatározóbb az OMIKRON-nál?
Kezdetben a kereskedők nagyon hamar ránk találtak és pár éven belül szinte az egész országot lefedő értékesítési hálózattal rendelkeztünk. Debrecentől Zalaegerszegen át Bábolnáig, mindenhol volt viszonteladónk. Több éven át a termelésünk 90-95%-át is a kereskedők vitték el.
Aztán a kereskedők felismerték, hogy a neves külföldi márkák termékei nagyobb árrést tesznek számukra elérhetővé, így 2014-re már érezhetően kevesebb gépet vittek tőlünk. A nagy hazai mezőgazdasági kiállításokon való szereplések hatására azonban mindezt a negatív folyamatot ellensúlyozni tudtuk az egyre növekvő direkt értékesítésünkkel.
Ma már a márka eladja saját magát, de ennek kiépítése és ápolása a mi feladatunkká vált, amit az idők során meg kellett tanulnunk. Jelenlegi eredményeinket a termékskála folyamatos fejlesztésének, az erőteljes marketing tevékenységnek és a nyereség visszaforgatásának köszönhetjük.
A nemzetközi piacokra is sikerült az OMIKRON-nak kilépnie?
Igen, már közel két évtizeddel ezelőtt is folyamatosan nézelődtünk a külföldi lehetőségek után. Legelőször a horvát piacra szállítottunk, sőt később saját kereskedői céget is működtettünk Horvátországban. Romániába az első munkagépünket, egy tárcsát, egy az interneten keresztül ránk talált gazdálkodónak értékesítettük, aki később más termékeket is vett tőlünk, idővel pedig a barátai is hozzánk fordultak, így napjainkban elég sok gépünk dolgozik Temesvár környékén. Azóta romániai kereskedők is forgalmazzák a termékeinket. A romániai piaci pozícióink erősödését várva, évente 80-90 gépet szeretnénk oda eladni. Mára már Szlovákiában is kereskedőn keresztül találnak gazdára az OMIKRON munkagépek, azok közül is elsősorban a műtrágyaszóróval felszerelt sorközművelő kultivátorok.
Hogyan hatnak a manapság oly népszerű támogatási, pályázati kiírások egy hazai mezőgépgyártóra?
Összességében azt mondhatom, a vásárlói kedvet, és így az értékesítéseinket évről évre nagymértékben befolyásolják, ami viszont nehezíti a gyártási kapacitásunk tervezését.
Az 1990-es indulás óta eltelt több mint 26 év alatt honnan, hova jutott el az OMIKRON Kft.?
1991-ben a jelenlegi telephelyünket még csak béreltük. Az akkori gyártási technológia még annyira kezdetleges volt, hogy 35 fizikai dolgozóra volt szükségünk. A gépesítettség, a megmunkáló berendezések folyamatos fejlesztésével, a sokkal nagyobb gyártókapacitás ellenére is a jelenlegi feladatokat – a gépek tervezéstől a könyvelésig – napjainkban már sokkal kevesebb, összesen 25 fő látja el.
Az elmúlt évek során üzemcsarnokunk alapterületét 600 m²-ről 1250 m²-re bővítettük és egy 360 m²-es környezetkímélő elektrosztatikus porszóró technológiával rendelkező felületkezelő üzemcsarnokot is berendeztünk.
A folyamatos előre gyártásra törekszünk, és a megrendelésektől függően 50 gépnyi alkatrészkészletből állítjuk össze, akár párhuzamosan is, a különböző géptípusokat.
Február végétől pl. már a magágykészítőkre érkeznek be a megrendelések, szezonban pedig egy héten belül ki kell szolgálni a vevői igényeket.
A tárcsáink összeszerelése szinte egész évben folyamatos, ezek alkatrészei, vázai mindig rendelkezésre állnak.
A beszélgetés végéhez közeledve térjünk ki még a termékfejlesztés és -tesztelés témakörére!
A gyártás mellett természetesen folyamatosan fejlesztjük gépeinket. Ötletekben nincs hiány, az ember elgondol valamit, az idő pedig megmutatja, hogy mit tud belőle megvalósítani. Hosszú évek óta nagyon jó a kapcsolatunk a Budapesti Műszaki Egyetemmel, ahonnan minden évben 1-2 mérnökjelölt érkezik hozzánk a tervezés és fejlesztés területén tapasztalatszerzésre.
Jelenleg a 600 literes folyékony műtrágyaszórós sorközművelő kultivátoraink nagyobb, 1000-1200 literes tartállyal szerelt változatain és az orrfüggesztésén, valamint a félig-függesztett, nagyobb rövidtárcsák hidraulikusan összecsukható vázszerkezetén dolgozunk.
Az új munkagépeink első, néhány hektáros tesztjei mindig a helyi partnerünknél zajlanak, hogy az esetlegesen fellépő gyermekbetegségeket gyorsan orvosolni tudjuk.
Köszönöm a beszélgetést! Jó értékesítési szezont, számos megrendelést kívánok 2017-ben is!
(Kosztolányi Attila – Agrofórum Online)