Az egyszerű levelű zárvatermők közé tartozó somok népes családjába ehető és díszváltozatokkal is találkozunk. A Vácrátóti Arborétumtól egészen a Kámoni Arborétumig vagy épp Erdőtelekig lehetne említeni a látványos sombokrok sokaságát, melyek akár a pár száz éves kort is megélték már.
A kiskőrösi Petőfi Szülőház kertjében is állt még tavaly egy hatalmas termetű húsos som, melyről lehetett szemezgetni az élénkpiros terméseket, melyek fanyar ízükkel inkább lekvárnak valók, mint frissfogyasztásra.
A virágos som
A Cornus florida, vagyis virágos som egy kistermetű, lombhullató fa, melynek fiatal vesszői kékesfehéren hamvasak. Apró, zöldes pártájú virágai tömött virágzatban állnak és lombfakadás előtt jelennek meg. Az alig 1.5 cm hosszú csonthéjas termése éretten vörös. Díszváltozata ennek a fajnak rószaszínes vagy bíborszín lombozattal kertült be a díszkerti fajták közé.
A nagyvirágú som
Míg az előző a levelével díszít, addig a nagyvirágú som (C. nuttallii) a hatalmas, bogernyőben nyíló virágairól kapta a nevét. Ez a szabályos kúp alakú, lombhullató fa érdekessége még, hogy levelei keresztben átellenesen nőnek. Lombfakadáskor nyíló virágai krémszínűek vagy rózsás árnyalatúak, ami külön díszítő értéket kölcsönöz nekik. Éretten lepotyogó termése alig 1.5 cm-esek.
Csillagsom – Cornus kousa
A csillagsom szintén a díszítő értékű somok közé tartozik, termése kissé rücskös felületű, pirosas színű és alig 2 cm. Talán kicsit a szamócára emlékeztet formájában, de ugyanúgy csonthéjas, mint előző társai.
Érdekessége a 4 hegyes csúcsú fellevélből álló virágzata, mely igen feltűnő krém színű vagy rózsásan tarkázott. A nagyvirágú som mellett a másik legszebb díszítő értékkel bíró faj.
A húsos som, mint csemege
A Cornus mas, vagyis húsos som az, amelyiknek van konyhai értelemben élvezeti értéke is. Termései legalább 2 cm-esek, de egyes fajtáknak akár a 3-4 cm-t is elérik a terméshosszok. Az is jellegzetessége, hogy virágának felleveleiben semmi különös nincs, még lombfakadás előtt nyílnak, élénk citromsárga kis csillagosra emlékeztető bogernyői.
Színes vesszejű somok
A téli időszakban színtelen kerteket a vörös és sárgavesszőjű somokkal lehet kicsit feldobni.
Sárgavesszejű som – Cornus stolonifera ‘Flaviramea’
Lombhullató cserje. Sárga virágaival kora nyáron, fehér terméseivel késő nyáron díszít. 2-3 méter magasra nő.
Veresgyűrű som – Cornus sanguinea
Terebélyes, lombhullató cserje. Kora nyáron hozza fehér virágait, melyeket gyakran látogatnak a lepkék. Kékesfekete terméseit pedig a madarak kedvelik. Egyes fajtáinak levelei ősszel sárga, narancs és piros színekben tündökölnek. 2-3 méter magasra nő. Narancsvörös ágai télen szép díszei a kertnek.