Talajművelés
Fizetett tartalom

Az ultra-sekély művelésben rejlő agronómiai lehetőségek

Väderstad

A Väderstad húsz évvel ezelőtt piacra hozta az első rövidtárcsát, és vele bemutatta az okszerű és korszerű sekélyművelést is, ami forradalmasította a talajművelés, elsősorban a tarlóművelés gyakorlatát. A Väderstad Carrier használata lehetővé tette a gyakorló gazdák számára, hogy újra gondolják a sok szempontból hibás nyári művelések módszerét.

Az ultra-sekély művelés alapgépe a Carrier rövidtárcsa

Hogyan változott meg a tarlóművelés gyakorlata a Carrier rövidtárcsa bemutatását követően?

20 évvel ezelőtt a tarlóhántás és ápolás általánosságban használt és kedvelt eszközei a hagyományos nehéztárcsák voltak. A nagy átmérőjű, csonkakúp vagy gömbsüveg lappal szerelt tárcsás munkaeszközöket univerzalitásuknál fogva, előszeretettel használták szántások elmunkálására, magágykészítésésre, valamint az őszi vetésű növények alapművelésére is. A hibás tarlóművelési gyakorlat nemcsak az eszközhasználat miatt volt megkérdőjelezhető, hanem a módszer miatt is, amit az indokolatlanul mély, sokszor megkésett tarlóhántás, valamint a lezáratlan és takaratlan felszín jellemzett. Az akkori gyakorlat némiképp okszerűbb lehetett volna, ha a tárcsa szinte a kombájn nyomában jár, hengerrel kapcsoltan. Viszont ettől a nehéztárcsa még nehéztárcsa maradt, amivel képtelenség volt a jó minőségű sekély talajművelés kivitelezése. Ennek három negatív hatása volt. A vegetációs időszak alatt erősen ülepedett talajt rögösítette a mély művelés, a kultúrnövény elpergett magjait, valamint a gyommagokat pedig túl mélyre keverte be, emiatt nyomában vontatott volt az árvakelés és a gyomok megjelenése, nem jutott érvényre a tarlóhántás növényvédelmi funkciója. A harmadik problémaként kell megemlíteni a felszín takartságának hiányát, ugyanis a nehéztárcsák kevesebb szármaradványt hagytak a felszínen a tarlóhántás során, mint ami biztosította volna a klímakárok elleni védelmet. Ma már tudjuk, hogy felszín „feketére művelése” káros, hiszen a felszín takarása nem csupán a hő- és a csapadék stressz ellen védelem miatt fontos, de támogatja a talaj beérdése során a mélyben lejátszódó porhanyulási és tápanyag-feltáródási folyamatokat is.

A Väderstad Carrier egyszerre megváltoztatott mindent, kiküszöbölte a nehéztárcsák minden hibáját, segítségével lehetségessé vált a sekély, lezárt felszínű, mulcshagyó tarlóművelés megvalósítása. A művelőtárcsa mérete és formája miatt a Carrier, megbízhatóan dolgozik szélsőségekben is, azaz kisebb kárral műveli a talajokat egy-egy csapadékos vagy száraz évjáratban, nem ken, nem gyúr talpat és nem is porosít. A szármaradványt egyenletesen keveri be, nem pedig temeti, éppen ezért a szerves anyag feltáródása sokkal gyorsabban végbemegy.

Mely területen hozott újat az ultra-sekély művelés?

Van azonban valami, amiben a Carrier is csak 90-95%-os hatékonysággal teljesít. Ez pedig a repcetarló hántása. Repce betakarításakor a pergési veszteség miatt a normál magráta 30-50-szerese kerül a talajba, amely időzített bombaként ketyeg, hiszen csírázó képességét akár 15 évig is megtartja. Ha nem gondoskodunk az elpergett magok kikelesztéséről, a későbbi kultúrákban mint gyom jelenik meg, vagy mint árvakelés a szűk vetésváltást alkalmazó gazdaságokban, ahol repce-búza-repce-búza követi egymást.

A CrossCutter Disc a Väderstad saját tulajdonú gyárában készül

A fajta- vagy hibridállományokban megjelenő árvakelés csökkenti a termést és olajhozamot, ezért egyértelmű cél a repcetarló ultra-sekély hántásával az elpergett magok 100%-ának stimulálása, csírázásra serkentése. Az 2-3 cm mélységű ultra-sekély műveléssel ez a cél teljesíthető, hiszen a Väderstad Carrierre felszerlhető ún. CrossCutter Disc már igen sekély művelés során teljes mértékben átdolgozza a talajt, az elpergett magokat pedig csak olyan mélyen keveri be, hogy onnan gyorsan csírázásnak indulhassanak.

CrossCutter Disc szortírozó hatásának sémája

A 450 mm átmérőjű, V-55 minőségű svédacélból készülő Väderstad CrossCutter Disc munka közben a talaj-növényi maradvány keveréket nagyobb szögben dobja hátrafelé, mint a hagyományos Carrier tárcsa. A keverék egyes alkotói a súlyuknak megfelelően, talaj-gabonamag-szármaradvány-gyommag/repcemag sorrendben esnek vissza a felszínre, így a felszínhez közel helyezkednek el a sekélyről kelő komponensek. Ennek az ún. szortírozó hatásnak köszönhető, hogy a CrossCutter Disc után sokkal látványosabb a repcetarlón az árvakelés megjelenése.

Milyen kombinációkban alkalmazható a CrossCutter Disc?

A CrossCutter Disc két kombinációban használható, a CrossCutter Knife forgókéses hengerrel együtt használva igen intenzív ultra-sekély művelés valósítható meg, ami nem csak a repcetarló hántására jó megoldás, de a takaró- és zöldtrágya növények állományainak terminálásában is kiválóan működik.

A CrossCutter Disc kétféle kombinációban használható

A szárrendezővel való együttes alkalmazása főként gabonatarlókon lehet előnyös, hiszen a tárcsák előtt dolgozó hosszú boronafogak elrendezik a betakarító gépek által egyenetlenül terített szármaradványt. Minél szélesebb a kombájn vágóasztala ez annál inkább kifejezett jelenség.

Milyen egyéb alkalmazási területei vannak az ultra-selély művelésnek?

A CrossCutter Disc még további két területen alkalmazva tud hozzájárulni az általános táblahigiénia javításához. A sekélyről kelő, nehezen irtható gyomnövények (nagy széltippan, réti ecsetpázsit, hélazab) gyérítésében szintén nagy szerepe lehet az ultra-sekély művelésnek, éppúgy, mint a kukorica szármaradványaiban áttelelő kukoricamoly lárvák jelentette veszély csökkentésében. Sok gazdálkodó a kukorica elővetemény esetében, a szármaradvány leforgatásában látja az egyetlen megoldást annak érdekében, hogy elkerülje molylárvák jelentette kártételt. A lárvák az alsó sértetlen, ép ízközökbe lehúzódva áttelelnek, viszont amennyiben sikerül az apró szecskákat megtépi, megroppantani, azok átnedvesednek és átfagynak a téli félév során, így jelentősen romlanak a lárvák életfeltételei.

Mely Carrier típusokkal valósítható meg az ultra-sekély művelés? 

A CrossCutter Disc a klaszikus Carrier rövidtárcsák szinte minden típusára felszerelhető, sőt az idei évtől már a Carrier XL család modelljeire is megrendelhető, mégpedig 510 mm átmérőben. A tárcsatípus optimális üzemeltetési sebessége 15-20 km/h, azaz szinte ott kezdődik, ahol a klasszikus Carrier tárcsáké végződik. Vonóerő igénye a nagyobb munkasebesség miatt – annak ellenére, hogy fele annyi talajt mozgatunk meg – megegyezik a hagyományos Carrier tárcsákéval.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

A Väderstad csúcstechnológiás labort nyit

2020. október 13. 09:31

Októberben a Väderstad megnyitja korszerű anyagtechnológiai laborját Övrumban.

A Väderstad bemutatkozott a 2024-es berlini Zöld Hét rendezvényen

2024. február 6. 17:40

A Väderstad, a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgépgyártó vállalata 16 másik mezőgazdasági vállalat mellett részt vett a múlt heti berlini Zöld Hét kiállításon. A cél az volt, hogy bemutassák az új innovációk fontosságát a mezőgazdaságban, hogy felgyorsítsák a fenntarthatóbb és hatékonyabb mezőgazdaságra való átállást.

A Väderstad egy 2023-ban elkészülő új üzemmel bővíti amerikai jelenlétét

2022. február 10. 07:14

A Väderstad, a világ egyik vezető talajművelő és vetőgép gyártó vállalata bejelentette, hogy az amerikai székhelyén, az észak-amerikai Wahpetonban egy új, korszerű, multifunkcionális létesítményt épít.

Csak kapkodjuk a fejünket a Väderstad újdonságai láttán

2023. szeptember 16. 15:10

Több újdonsággal is jelentkezik a svéd Väderstad a novemberi hannoveri Agritechnica szakkiállítás kapcsán. A gazdák igényére reagáltak a talajművelés további optimalizálhatóságával.