A trópusi erdők csaknem 70 százalékát áttételesen a szarvasmarha-tenyésztés miatt irtották ki, és a 2013 és a 2019 között illegálisan kiirtott területre olyan növényeket ültettek, mint a szójabab és a pálmaolaj - derült ki egy tanulmányból, amely a globális klímaváltozás kapcsán készült.
Latin-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és Afrikában évente átlagosan 4,5 millió hektár erdőt, azaz összességében egy Dánia nagyságú területet irtanak ki mezőgazdasági célok miatt – áll az amerikai székhelyű nonprofit Forest Trends jelentésében.
„Ha nem állítjuk le sürgősen ezt a jogellenes erdőirtást, akkor nincs esélyünk legyőzni az emberiség előtt álló három válságot – az éghajlatváltozást, a biodiverzitás csökkenését és a kialakulóban lévő járványokat” – mondta Arthur Blundell, a jelentés vezető társszerzője. A tanulmányt készítő Forest Trends az ökoszisztémák védelmét szolgáló gazdasági eszközökön dolgozik.
A jelentés szerint az indonéziai pálmaolaj-termesztés, valamint a szója- és marhahús-piac Brazíliában voltak az illegális erdőirtás fő mozgatórugói az elmúlt években. Az amazóniai esőerdők nagyjából 60 százaléka található Brazíliában.
Az illegális erdőirtás mögött egyéb mezőgazdasági árucikkek, például Hondurasban és Nyugat-Afrikában a csokoládé készítéséhez használt kakaó, Argentínában pedig a kukorica állt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Indonéziában a pálmaolaj előállítása miatt kiirtott erdős területek legalább 81 százaléka történhetett illegálisan a jelentés szerint.
A szójatermelő országokban, például Brazíliában, az élelmiszerekhez és a takarmányozásra használt növény termőterületének mintegy 93 százalékát törvénytelenül irtották ki. A kakaó-ültetvényeknél ez az arány 93 százalékos.
A jelentés az illegális erdőirtást olyan erdőirtásként határozta meg, amely megsértette a nemzeti törvényeket, például a fakitermelők és a vállalatok nem szereztek engedélyt a földtulajdonosoktól, vagy nem végeztek környezeti hatásvizsgálatokat, valamint az adóelkerüléssel járó eseteket is ide sorolták.
A környezetvédők és egyes törvényhozók az Egyesült Államokban, az EU-ban és Nagy-Britanniában olyan jogszabályokat követelnek, amelyek megakadályoznák az illegálisan megsemmisített területeken termelt áruk forgalmazását a szupermarketekben.
Az Egyesült Államokban a hawaii Brian Schatz demokrata szenátor és az oregoni Earl Blumenauer kongresszusi képviselő bejelentette a törvényjavaslat tervezetét, amely megtiltaná az illegálisan kiirtott földterületeken előállított mezőgazdasági áruk amerikai importját. Nagy-Britannia hasonló jogszabályok bevezetését tervezi.