Most, hogy már lépten-nyomon minden bokorban rejtőzik egy gasztroblogger, viszonylag nehéz újdonságot kitalálni. A kertünk viszont gondoskodik róla, hogy akár az ehető virágokat is beilleszthessük étrendünkbe.
Az ehető virágok nagy hazai előfutára és szakembere, Halmos Monika rengeteg receptet osztott már meg a hazai kertekben is és vadon szedhető ehető virágoktól, így nem is kérdés, hogy ha hiteles forrásból szeretne valaki tájékozódni, akkor Monikát érdemes megismerni.
Az internet manapság tele van érdekes receptekkel, sok a tévút is arról, hogy mi ehető és mi nem, így mielőtt falatozni kezdenénk, érdemes szakértői oldalon utánajárni a dolognak.
Ehető gyomok a gyepben
Direkt gyomokat írtam, mert a tiszta pázsitban főleg ebben aposztrofáljuk őket. A gyermekláncfű levele és virága, a herefélék virága, a százszorszép klasszikusan az ehető gyepben található gyomok közé tartozik. Akár teaként, akár frissen süteményeket díszítve izgalmas plusz dekoráció lehet. Bár a gyermekláncfű levele és sárga virága is keserű ízvilágú, azért salátában el-elvétve érdemes megkóstolni. A keserűanyagokra ráadásul a szervezetünknek is szüksége van, így mielőtt kidobnánk a keserűbb salátafejeket vagy más kesernyés ízvilágú zöldségeket, azért tudjunk róla, hogy ez egy természetes íznek számít és a testnek is igénye lehet rá.
Virágzik a tök
Az egyik leguniverzálisabb ehető veteményeskerti virág a tök. Rendkívül finom töltött tökvirágokat lehet belőle készíteni vagy akár palacsintatésztába forgatva kisüthető, akárcsak a bodza virága vagy épp a most virágzó fehér akác virága is. (Akác és bodza esetében nem keverendő össze a gyalogakác és a gyalogbodza virágával!).
Elvirágzott a medvehagyma, de van „capri”
A termelői piacokon egyre gyakoribb az un. medvehagyma „capri”, ami a medvehagyma elvirágzott zöld termése valójában. Nagy köze nincs a kapribogyóhoz, viszont a fokhagymás, kellemes ízvilága miatt szuper kiegészítője salátáknak, tésztaételeknek vagy csak ehető dekorációnak is.
Sarkantyúka és metélőhagyma
A nagy kedvenceink a metélőhagyma és a sarkantyúka virágai, mert a nagyobb virágfejekkel mindig szépen lehet egy unalmas ételt is dekorálni.
Virágzik a levendula, szedhető a rózsaszirom
Ahogy megyünk bele az igazi nyárba, egyre több a virágszedésre a lehetőség. Most a levendula virágzása kezdődött, de hamarosan nyílnak a kifejezetten étkezési célra is termesztett rózsafajok is. Bár a legtöbb rózsát el lehet fogyasztani (a szirmokat), azért mindig legyünk óvatosak és garantáltan vegyszermentes helyről gyűjtsük be. A damaszkuszi és thai rózsafajták rendkívül illatosak, egyes fajták rezisztensek is, pont azért, hogy vegyszermentesen (vagy vegyszermentesebben) lehessen őket termeszteni étkezési célokra is.
A levendulából és a rózsaszirmokból finom tea készíthető, de akár rózsazselét, rózsa vagy levendula szörpöt, virágos cukrot is készíthetünk belőle. A zselatinos rózsavizes „cukorka” kiváló desszert is lehet, ha vendégek jönnek.