Növényvédelmi előrejelzés

Megjelentek a levéltetvek az árpán

Agrofórum Online

Október első dekádjában néhány kellemesen napos és meleg napot leszámítva a késő őszies időjárás volt a jellemző. Az elmúlt héten hűvös és nedves időjárási front borította be az országot, szélsőséges eloszlásban eső is hullott. A nagyobb mennyiség főként a Dunántúlt és a Duna-Tisza közét érintette, ahol helyenként 30-50 milliméter is esett. Ennél jóval kevesebb, csupán néhány milliméter jutott csak Kelet- és Dél-kelet Magyarországra. Utóbbi tájegységekben tehát maradt a szárazság, nehezen kelnek az őszi kalászos gabonavetések, heterogén az őszi káposztarepce, valamint nehéz megfelelő minőségű talajmunkát végezni. Vetik az őszi búzát is, de kelő állományt még nem lehet megfigyelni.

Az őszi árpa kelése folyamatos, helyenként már 1-3 leveles állapotba került. A legutóbbi megfigyelések szerint a növényeken megjelentek az első szárnyas gabonalevéltetű egyedek, megkezdődött a lárvák kelése és a kis kolóniák kialakulása is. A gabona területek szomszédságában levő gyepes területeken sok a gabonaféléket is károsító tripsz és kabóca, melyek betelepedése várhatóan a növények fejlődésével párhuzamosan megkezdődik. Ez a veszély most elsősorban az árpa keléseket érinti. A különböző gabonavírusokat hordozó vektorok korai betelepedése azzal a veszéllyel járhat, hogy már most megfertőzhetik az árpát.

A betegségek közül az árpa sárga törpülés vírus a legveszélyesebb, ezért ragacsos sárga lapok kihelyezésével és vizuális megfigyeléssel rendszeresen ellenőrizzük a fertőzöttség nagyságát, egészen a tartósan hűvös idő beálltáig. A migráló mezei pocok populáció még nem érte el a gabona vetéseket, de megjelenésük hamarosan várható.

Az őszi káposztarepce fejlettsége általában 4-6 leveles, de sok helyen igen heterogén az állomány. A repcebolha fertőzöttség a védekezések hatására lecsökkent, ekkora növényekben a megmaradt bolhanépesség már nem tud érzékeny károkat okozni. A repcedarázs fertőzés is lecsökkent, az imágók már alig-alig rajzanak, így várhatóan megszűnik a lárvautánpótlás.

Jelenleg még alacsony a repcék levéltetű fertőzöttsége, a hűvös időjárási periódus nem segíti az intenzív szaporodást, viszont figyelni kell a káposztalégy fertőzöttség alakulását, mert a röpködő legyek már látogatják a növények gyökérnyaki részét, tojásrakás céljából.

Gombabetegségek közül szórványosan található a lombozaton peronoszpórás olajfolt és kevés kifehéredett fómás levélfolt, de a fertőzés nagysága még nem ad okot az aggodalomra. A növényállomány fejlettsége hamarosan eléri a regulátoros kezelés végzéséhez optimális állapotot, így készüljünk fel a permetezésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Már általános a kukoricamoly fertőzés

2019. július 16. 10:07

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdák fogási anyagát, nehogy meglepetés érje a termelőket.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Az almamoly folyamatosan repül – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 16. 13:40

Augusztus közepére ismét visszatért a forró nyári időjárás. A légköri frontok most elkerülik a Kárpát-medencét, legfeljebb egy-egy helyi zápor, zivatar alakul ki. A nappali hőmérséklet ismét 30 °C körüli, éjszakánkén 12-20 fokra hűl a levegő. Igen erős a hajnali harmatképződés, mert a talajpárolgás jelentős. Az időszak betegségeknek és kártevőknek egyaránt kedvező.