Növényvédelem

Növényi vakcinák a növényvédelem eszköztárában

Agrofórum Online

Louis Pasteur volt az, aki megkezdte a kolera és a lépfene elleni vakcinák fejlesztését, megközelítőleg 100 évvel ezelőtt. Ugyanakkor kevesen tudnak arról, hogy erre az időszakra tehető a növényi vakcinák gondolatának megfoganása is.

,,Jóllehet a növényeké jelentősen eltér az emberi immunválasztól, a növényi injekciók ígéretes bővítési lehetőséget jelenthetnek a növényvédelem eszköztárában.” – mondta el Genevieve Marchand, az Agriculture & Agri-Food Canada munkatársa. A szakember felvázolta a növényi vakcinák lehetséges előnyeit és a technológia gyors fejlődési üteméről is beszélt – olvasható a hortidaily.com oldalon.

Végül is az emberi betegségek elleni védőoltás számos fertőző betegség felszámolásához vezetett, és a tudósok arra számítanak, hogy a növényi oltóanyagok hasonlóan kedvező hatásfokkal bírhatnak.

Hollandiában a termelők már engedélyezett készítményekkel védik állományaikat a pepinó mozaik vírussal (Pepino mosaic virus/PepMV) szemben. Ezeket a vakcinákat Franciaországban és Marokkóban is jóváhagyták a hatóságok. Az eljárás során PepMV-izolátumot juttatnak a növénybe, amely gyorsan szétterjedve a növényekben védelmet nyújt a kórokozóval szemben.

Genevieve szerint a növényi vakcinákat más meglévő betegségkezelési protokollokkal kombinálva kell alkalmazni.

,,A vírusfertőzések ellen a megelőzés, valamint a genetikai rezisztencia kombinációja a leghatékonyabb. A kórokozókkal szemben nehezebb védekezni, mivel azok idővel legyőzhetik a növények ellenálló képességét. A növényi vakcina alkalmazása egy további védelmi réteget biztosíthat a vírusokkal szembeni küzdelemben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Biztató hír a tenyésztőknek: már tesztelik a madárinfluenza elleni vakcinát

2023. október 2. 07:10

A holland kormány a Wageningen University & Research, az Utrechti Egyetem és a Royal GD együttműködésével megkezdte első, valós madárinfluenza elleni vakcinázási kísérletét.

Franciaország elindítja az első madárinfluenza-oltóanyag rendelést

2023. április 8. 11:39

Franciaország 80 millió adag madárinfluenza elleni oltóanyagra írt ki pályázatot annak érdekében, hogy ősszel megkezdhesse oltási programját.

Paradicsomból COVID–19 vakcinát?

2024. január 23. 11:40

Üzbég tudósok létrehoztak egy ehető COVID–19 vakcinát, amelyet a közönséges paradicsomból szintetizáltak TOMAVAC néven.

Jövőre lehet vakcina afrikai sertéspestis ellen

2020. december 6. 05:37

Sikerült elkülöníteni, és az afrikai sertéspestis betegség vírusbankját létrehozni egy kutatócsoportnak Vietnámban. A kezdeti oltástesztek biztató eredményeket hoztak.