Louis Pasteur volt az, aki megkezdte a kolera és a lépfene elleni vakcinák fejlesztését, megközelítőleg 100 évvel ezelőtt. Ugyanakkor kevesen tudnak arról, hogy erre az időszakra tehető a növényi vakcinák gondolatának megfoganása is.
,,Jóllehet a növényeké jelentősen eltér az emberi immunválasztól, a növényi injekciók ígéretes bővítési lehetőséget jelenthetnek a növényvédelem eszköztárában.” – mondta el Genevieve Marchand, az Agriculture & Agri-Food Canada munkatársa. A szakember felvázolta a növényi vakcinák lehetséges előnyeit és a technológia gyors fejlődési üteméről is beszélt – olvasható a hortidaily.com oldalon.
Végül is az emberi betegségek elleni védőoltás számos fertőző betegség felszámolásához vezetett, és a tudósok arra számítanak, hogy a növényi oltóanyagok hasonlóan kedvező hatásfokkal bírhatnak.
Hollandiában a termelők már engedélyezett készítményekkel védik állományaikat a pepinó mozaik vírussal (Pepino mosaic virus/PepMV) szemben. Ezeket a vakcinákat Franciaországban és Marokkóban is jóváhagyták a hatóságok. Az eljárás során PepMV-izolátumot juttatnak a növénybe, amely gyorsan szétterjedve a növényekben védelmet nyújt a kórokozóval szemben.
Genevieve szerint a növényi vakcinákat más meglévő betegségkezelési protokollokkal kombinálva kell alkalmazni.
,,A vírusfertőzések ellen a megelőzés, valamint a genetikai rezisztencia kombinációja a leghatékonyabb. A kórokozókkal szemben nehezebb védekezni, mivel azok idővel legyőzhetik a növények ellenálló képességét. A növényi vakcina alkalmazása egy további védelmi réteget biztosíthat a vírusokkal szembeni küzdelemben.„