Házikert

Hogyan védjük a növényeket a kemény hideg ellen?

Agrofórum Online

A hidegtűrő és télálló növényfajok egy részét télen védeni kell az igazán nagy fagyoktól, főleg, ha kitett és fagyzúgos területen van a kertünk. Sok cserje és fa fiatal korában vissza is fagyhat kemény teleken. De a jó hír az, hogy mindenre van megoldás!

Talajtakarás szalmával, szénával

A kisebb növényeket védhetjük a fagyoktól, ha a környezetét szalmával vagy szénával vastagon betakarjuk és természetesen jusson a növény alá is közvetlenül. Így a meleg jobban megmarad a talajból és akár teacserjén van, akár fiatal fügebokor, magnólianövendék, így mindig meg tudjuk védeni majd.

Sok esetben a szamócát, rebarbarát és más évelő haszonnövényünket is beszalmázhatjuk télre és tavasszal a szalmatakarást csak a talajmenti fagyok elmenetele után szedjük le.

Szövetzsákok és más takarások

Évek óta még a hirtelen jött májusi fagyoknál is a kisebb fákra virágzás idején szövetzsákot húzunk vagy geotextilt tekerünk. A téli időszakban sincs ez másképp, a növények hajtásait szükség esetén érdemes összekötni és köré szövetből védelmet készíthetünk. A geotextil azért praktikus, mert könnyebb körbetekerni vele az érzékeny növényeket.

A szövetzsákok azért is praktikusak, mert az olyan szélsőséges időjárások esetében is időjárásállók, mint a jégeső, ónoseső. Egy szövetzsák akár 3-5 C fokkal melegebbet tud tartani a növény körül, mint a külső hőmérséklet.

A növények felerősítése

A megfelelő növényvédelemmel és tápanyagozással, tápanyagok utánpótlásával a télállóság is növekszik. Természetesen egy melegkedvelő, üvegházba való növényt sosem fogunk tudni fagyállóvá tenni, de kis átjárás van az egyes tűrési mértékek között. Egy egészséges és életerős növény mindig sokkal jobban fogja bírni a fagyokat is, mint a már legyengült társai.

Mivel a kártevők enyhe tél esetén is problémát okozhatnak és gyengíthetik a fákat, ezért a lemosó permetezés létfontosságú akár kis, akár nagy kertünk van.

Fehérre meszelt kérgek előnye

Egy időben a fák kérgeinek meszelését növényvédelmi okból, a kártevők elleni megoldásként ismerték a hobbikertészek. Ez még talán nagyanyáink idejében is igen elterjedt nézet volt. Viszont ma már tudjuk és gyakran használjuk is, hogy a fehérre meszelt törzseknek más értelme is van. A téli napsütéses időben a fa törzse felmelegszik, majd hirtelen késő délután vissza is hűl. Ez a nagy hőingás a növény ellenállóképességét is csökkenti és a fehérre meszeléssel a fák törzse nem melegszik fel annyira a napsütés hatására. Emellett kora tavasszal is kicsit késlelteti a fa kihajtását, amivel a még tél végi kisebb fagyok okozta fagykárok is elkerülhetők.

Nem mellesleg a permakultúrás kertekben ugyanígy a talaj lassabban melegszik fel és később hajtanak ki a gyümölcsfák, ami a májusi fagyokra nézve szintén jó, mert a fagykár is jóval kevesebb, mert csúsznak az ilyen irányú fenofázisok is. Minél később hajt ki egy fa, minél később pattannak meg a virágbimbók, annál nagyobb eséllyel lesz jó termésünk abban az évben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2021. március 4. 09:27

Sajnos a következő időszakban országosan is fagyos, fagyveszélyes éjszakákat mutatnak az előrejelzések, viszont vannak már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták az országban. Korai kajszik, korai cseresznye fajták már károsodhatnak a huzamosabb ideig fennálló mínuszok miatt. Ellenben vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.

Fagyvédelem a gyümölcstermesztésben, I.

2024. április 11. 14:10

A XXI. században egyre gyakoribbá váló tavaszi fagyok jelentősen megkeserítik mind a gyümölcstermesztő vállalkozók, mind a hobbikertészek életét. Szerte a világon ez az abiotikus időjárási tényező okoz évjárattól függően több milliárd forintos károkat.

A helikopteres fagyvédelem nem olyan egyszerű

2024. november 30. 09:10

A helikopteres fagyvédelem hazánkban nem elterjedt ültetvényvédelmi eljárás. Ugyanakkor, számos előnyéről számolhatunk be. Soron következő videónkban e technológiát járjuk körbe.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.