Házikert
Házikert

Hogyan védjük a növényeket a kemény hideg ellen?

Hogyan védjük a növényeket a kemény hideg ellen?

Agrofórum Online

A hidegtűrő és télálló növényfajok egy részét télen védeni kell az igazán nagy fagyoktól, főleg, ha kitett és fagyzúgos területen van a kertünk. Sok cserje és fa fiatal korában vissza is fagyhat kemény teleken. De a jó hír az, hogy mindenre van megoldás!

Talajtakarás szalmával, szénával

A kisebb növényeket védhetjük a fagyoktól, ha a környezetét szalmával vagy szénával vastagon betakarjuk és természetesen jusson a növény alá is közvetlenül. Így a meleg jobban megmarad a talajból és akár teacserjén van, akár fiatal fügebokor, magnólianövendék, így mindig meg tudjuk védeni majd.

Sok esetben a szamócát, rebarbarát és más évelő haszonnövényünket is beszalmázhatjuk télre és tavasszal a szalmatakarást csak a talajmenti fagyok elmenetele után szedjük le.

Szövetzsákok és más takarások

Évek óta még a hirtelen jött májusi fagyoknál is a kisebb fákra virágzás idején szövetzsákot húzunk vagy geotextilt tekerünk. A téli időszakban sincs ez másképp, a növények hajtásait szükség esetén érdemes összekötni és köré szövetből védelmet készíthetünk. A geotextil azért praktikus, mert könnyebb körbetekerni vele az érzékeny növényeket.

A szövetzsákok azért is praktikusak, mert az olyan szélsőséges időjárások esetében is időjárásállók, mint a jégeső, ónoseső. Egy szövetzsák akár 3-5 C fokkal melegebbet tud tartani a növény körül, mint a külső hőmérséklet.

A növények felerősítése

A megfelelő növényvédelemmel és tápanyagozással, tápanyagok utánpótlásával a télállóság is növekszik. Természetesen egy melegkedvelő, üvegházba való növényt sosem fogunk tudni fagyállóvá tenni, de kis átjárás van az egyes tűrési mértékek között. Egy egészséges és életerős növény mindig sokkal jobban fogja bírni a fagyokat is, mint a már legyengült társai.

Mivel a kártevők enyhe tél esetén is problémát okozhatnak és gyengíthetik a fákat, ezért a lemosó permetezés létfontosságú akár kis, akár nagy kertünk van.

Fehérre meszelt kérgek előnye

Egy időben a fák kérgeinek meszelését növényvédelmi okból, a kártevők elleni megoldásként ismerték a hobbikertészek. Ez még talán nagyanyáink idejében is igen elterjedt nézet volt. Viszont ma már tudjuk és gyakran használjuk is, hogy a fehérre meszelt törzseknek más értelme is van. A téli napsütéses időben a fa törzse felmelegszik, majd hirtelen késő délután vissza is hűl. Ez a nagy hőingás a növény ellenállóképességét is csökkenti és a fehérre meszeléssel a fák törzse nem melegszik fel annyira a napsütés hatására. Emellett kora tavasszal is kicsit késlelteti a fa kihajtását, amivel a még tél végi kisebb fagyok okozta fagykárok is elkerülhetők.

Nem mellesleg a permakultúrás kertekben ugyanígy a talaj lassabban melegszik fel és később hajtanak ki a gyümölcsfák, ami a májusi fagyokra nézve szintén jó, mert a fagykár is jóval kevesebb, mert csúsznak az ilyen irányú fenofázisok is. Minél később hajt ki egy fa, minél később pattannak meg a virágbimbók, annál nagyobb eséllyel lesz jó termésünk abban az évben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az örök életű buxus titka

2024. május 6. 12:10

A buxusokat gyakran megtámadják különböző rovarok és kórokozók, amelyek jelentősen károsíthatják és akár el is pusztíthatják őket.

Így lesz gyönyörű japán díszcseresznyéje a kertben

2024. május 6. 07:10

Az ültetésre alkalmas időszak a tavasz, egészen márciustól májusig, valamint még az ősz is ideális lehet októbertől egész novemberig.

Így gyökereztessünk gyömbért

2024. május 5. 12:10

A gyömbér gyökereztetésével a saját kertünkben is termeszthetjük ezt az egészséges zöldségfélét.

Hogyan telepítsünk új gyepet?

2024. május 5. 08:10

Az optimális módszer kiválasztása attól függ, milyen területet kell telepíteni, milyen gyorsan kell elkészíteni, és milyen a rendelkezésre álló költségvetés.

Fagyvédelem a házikertben I.

2024. március 12. 05:40

Az éghajlatváltozásnak köszönhetően az elmúlt négy évben különösen szélsőséges tavaszi időjárással kellett számolnunk, amelynek köszönhetően a gyümölcsösökben és a házikertekben is jelentős kár keletkezett. A legnagyobb pusztítást a fagy okozza, amivel szemben igencsak korlátozottak az eszközeink, viszont amink van, azt érdemes bevetni.

Fagyvédelmi szélgép: akár egy éjszaka alatt megtérül

2021. március 4. 10:04

Dr. Apáti Ferencet, a Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézet intézetigazgatóját, egyetemi docenst ez alkalommal a fagyvédelmi beruházásukról, a szélgépről, illetve annak a működési tapasztalatairól kérdeztük.

Jéggel a fagy ellen: fagyriasztás és fagyvédelmi öntözési rendszer

2019. április 9. 16:37

A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen elemei a saját területre vonatkozó agrometeorológiai adatok. A szántóföldi kultúrákban történő hasznosításon túl újabb felhasználási területe a tavaszi fagyriasztás és fagyvédelmi öntözésirendszer-vezérlés a gyümölcsösökben.

Fagyvédelem a gyümölcstermesztésben, I.

2024. április 11. 14:10

A XXI. században egyre gyakoribbá váló tavaszi fagyok jelentősen megkeserítik mind a gyümölcstermesztő vállalkozók, mind a hobbikertészek életét. Szerte a világon ez az abiotikus időjárási tényező okoz évjárattól függően több milliárd forintos károkat.