Lassan indul az év, az ortodox Karácsony még csak most kezdődött és emiatt nem volt érdemi mozgás az új év első hetében a piacokon.
A csendesség másik oka, hogy az észak-amerikai helyzetet tükröző becslés 12-én, e hét szerdáján jelenik majd meg és a piaci szereplők olyan adatokat várnak, amelyek talán eldönthetik a további áralakulás irányát és ezért nem nyitnak új pozíciókat.
A legkritikusabb helyzet továbbra is Dél-Amerikában van, ahol Brazília déli része és Argentína nagyobb része szárazság miatt szenved és ez már a várható terméseredményeket is érinti. Mindkét ország elemzői a korábbi rekord-várakozásokról letettek és most egy jó termésben bíznak csak. Argentínában az elmúlt 30 nap során csak a szokásos csapadék 10-30 %-a hullott és a következő hétre is a szükségesnél kevesebb -jó esetben 10-15 mm-nyi- esőt várnak csak. A dél-amerikai kilátásokat illetően is várható változás az USDA becslésében és ez támaszt adhat újra a jegyzéseknek, akár újabb áremelkedés sem kizárt.
A chicagói tőzsdén is érzékelhető volt a változás a pénzügyi alapok részéről és a hetet további vételi pozíciók nyitásával fejezték be. A szójabab jegyzésének alakulását is befolyásolták a pénzügyi alapok újabb vételi nyitásai, amit a fundamentális elemzésekkel is indokoltak. A brazil előrejelzések azonban azt is jelezték, hogy az északi és a középső részen az eddigi betakarítási eredmények között vannak nagyon jó eredmények is és bár a rekord-termés várhatóan már nem lesz meg, de még mindig optimista hangulat a jellemző.
Mindezen tényezők a fizikai kereskedelemben egyelőre nem játszottak szerepet, a forgalom nagyon lanyha volt és így az árak is inkább tartottak maradtak:
Grafikonunkon is látható továbbra is, hogy a 2022-es új termésű határidős jegyzések alacsonyabbak a jelenlegieknél és a párizsi fő tőzsdei jegyzés a búza esetében 30-35 EUR/to-val, a kukorica esetében 20-25 EUR/to-val alacsonyabb. Január elejétől a repce jegyzését is feltüntetem ábránkon, de hogy látható legyen, ezért a jobb oldali skálán szerepel majd a repce ára. Itt már a májusi jegyzést rögzítettem, mert már az is 50 EUR/to-val van lejjebb, mint a februári és ezt figyelem-felhívásnak tartom. Az új repce ára a MATIF-on további 160 EUR/to-val alacsonyabb, ami már az itthoni árakat is érintheti. A korábbi években jellemző árkülönbség alapján a hazai repce ára új-termésre 80.000,-Ft/to körülire jönne ki (MATIF jegyzés -25 EUR/to), de ha megint a MATIF szintek körül alakul az itthoni repceár, az is jóval a mostani árak alatt lehet, kb. 90.000,- és 100.000,-Ft/to között.
A búza és a kukorica itthoni ára is a ’szokásos’ szintek felett van, mindkét cikknél látható, hogy a MATIF szintek körül vagy fölötte vannak. A korábbi évekkel szemben most az ok a 2021-es alacsonyabb termésünk és a belföldi kereslet erőssége volt és ezt tényleges keresletnek tartom, nem spekulációnak. A kínálati oldalon már nagyobb lehet a kivárás, a taktikázás, a spekuláció, a meglévő áru értékesítésével szemben egy felhasználó jobban rákényszerülhet a magasabb áron történő vételre, mert az üzemnek mennie kell, az állatoknak enniük kell.
Komolyabb mozgás itthon sem volt az első héten, nagyon úgy érződik, az évet csak ezen a héten fogják sokan megkezdeni.
A héten több európai tőzsdén és a fizikai piacokon sem volt jegyzés illetve forgalom, ezért mérvadó majd a 2.hét lesz.