Határszemle

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a kukoricatáblákon – 14. rész

Agrofórum Online

Utolsó növénykultúrájához, a kukoricához érkezett a tavalyi évi növénytermesztési, növényvédelmi tapasztalatokat áttekintő sorozatunk.

Bár a kukorica nem tartozik azok közé a kultúráink közé, amelyet kiemelkedően sok rovarkártevő veszélyeztetne, azonban vannak olyan fajsúlyos kártevői, amelyek miatt a termesztés helyétől és évjárattól függően érheti súlyos rovarkártétel.

Talajlakó kártevők

A talajlakó kártevők esetében elsősorban a drótféregre kell gondolni, ezek azok, amelyek a legnagyobb károkozásra képesek. Bár a kukorica gyökérzetét akár katasztrofális mértékben károsíthatja az amerikai kukoricabogár lárvája is, én magam mégis inkább a drótférgeket tartom veszélyesebb kártevőknek. Míg a kukoricabogár lárvakártételét egy egyszerű vetésváltással elkerülhetjük, vagy minimálisra szoríthatjuk, a drótféreg esetében ilyen megoldásban nem reménykedhetünk.

1. kép Drótféregkártételre utaló tünetek a fiatal kukoricanövényen (2021.05.27.).
2. kép Drótféreg kártétele a kukorica föld alatti szárrészén (2021.05.19.).

Ezek a kártevők ugyanis minden szántóföldi növénykultúránkat károsítják, így bár a kalászosokban ritkán jelenik meg látványosan a kártételük, ott felszaporodva a kapásokban jelentős károkat képesek okozni. Szerencsére a kártevő erőteljesebb kártételét az előző évben nem tapasztaltam, bár kisebb számban előfordultak károsítását mutató növények (1.-2. kép), az a térségünkben elmaradt a szokásos mértéktől. Ennek oka az időjárási körülményekben keresendő. A kártevő a talajszelvényben a hőmérséklet és a talajnedvesség alakulásnak függvényében vándorol, ezért a szokásosnál hűvösebb és szárazabb áprilisi és a hűvösebb és nedvesebb májusi időjárási viszonyok miatt a gyökérzónánál mélyebben tartózkodtak, ezért kártételük mérsékelt maradt.

3. kép Mocskospajor és kártétele egy kései kukoricavetésben (2021.06.15.).

A talajlakó kártevők között említeném most a talajban fejlődő bagolylepkehernyókat, amelyek közül a legtöbbször a vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor (3. kép) károsít. Ezek a nagyméretű hernyók a fiatal, néhány leveles korú növényektől az egészen méretes, akár hétleveles fejlettségű növényekig bezárólag képesek károsítani.

4. kép Mocskospajor kártétele, odvasított föld alatti szárrész (2021.06.15.).

Rágásuk a növények föld alatti részét éri, amelyet a kisebb méretű növényeknél egyszerűen átrágnak, a nagyobb méretűeknél pedig odvasítanak (4. kép). Megjelenésükre főként nem az évjárat van hatással, arra inkább olyan egyéb tényezők hatnak, mint a gyomosan hagyott elővetemény, a felgazló tarló, vagy a virágzó állapotig meghagyott zöldítés, amelyek elősegítik a tojásrakást, aminek következményeként megjelenhet foltszerű kártételük.

Fiatalkori kártevők

A fiatalkori kártevők közül a leggyakrabban egyes barkófajokkal, főként a kukoricabarkóval (5. kép) és kártételével találkozhatnak a kukoricatermesztők.

5. kép Kukoricabarkó az egyik kedvelt búvóhelyén, a levélhüvelyben (2021.05.02.).
6. kép Kukoricabarkó kártétele (2021.05.02.).

Ez a kártevő a múltban hosszú évtizedeken át okozott problémát a fő kukoricatermesztő termőtájakon, amit azonban a neonikotinoid-típusú hatóanyagok megnyugtatóan kezeltek. Ezek hiányában hosszabb távon a felszaporodásukra kell számítani, a jelenleg csávázási, vagy talajfertőtlenítési célra engedélyezett rovarölő hatóanyagok nem rendelkeznek érdemi hatással e kártevő ellen. A barkók a tavalyi évben egyes területeken közepesen erős kártétellel jelentkeztek, ami a fiatal kukoricanövények leveleinek karéjozásából, esetenként „cafrangosra” (6. kép) rágásából állt. Bár szemre ijesztő lehet látni a sérült növények tömegét, azonban tőpusztulással, vagy komolyabb terméskieséssel ilyen esetekben sem kell számolnunk, a növények túlnövik a kártételt.

Molykártevők

A kukorica legfontosabb molykártevői a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke. Mindkét kártevő képes komoly károkat okozni, sok esetben egyidejűleg is jelen vannak az állományokban, annak ellenére, hogy a környezeti igényük eltérő.

7. kép Kukoricamoly és kártétele a fejlődő címeren (2021.06.30.).

Ebből adódott a kukoricatáblákon tavalyi évben kialakult helyzet is, amikor a kora nyári időszakban még jelentős számban találhattunk kukoricamoly-lárvákat a fejlődő címereken (7. kép), vagy sokszor találhattunk rá jellegzetes lyuggatásukra az azokat fedő leveleken. A későbbiekben azonban a kukoricamoly szinte eltűnt az állományokból, nagyon mérsékelt egyedszámmal volt csak jelen. Ennek oka, hogy ennek a kártevőnek inkább a meleg, ám párás környezeti körülmények kedveznek, így a magas hőmérséklet együtt az alacsony páratartalommal a lerakott tojások jelentős részének beszáradását, pusztulását okozta.

8. kép Gyapottok-bagolylepke hernyója és kiterjedt kártétele a kukoricacsövön (2021.07.31.).

A gyapottok-bagolylepke azonban pontosan azokat a viszonyokat kedveli, amelyek a kukoricamoly számára kedvezőtlenek. Ennek köszönhetően a tavalyi év régen nem látott fertőzésüket hozta, egyes táblákon minden kukoricacsövön megtalálhattuk a fejlődő hernyót (8. kép) – vagy hernyókat – valamint károsításának nyomait. Bár a fő kártétel természetesen a csöveken mutatkozik, az erős fertőzés következtében a későbbi vetések fejlődésben kissé elmaradt állományaiban, valamint a másod- vagy későbbi vetésű csemegekukorica-területeken a fejlődő címert is érte kár.

9. kép Gyapottok-bagolylepke hernyója és késői kártétele egy felsült állományban (2021.09.27.).

Véleményem szerint kifejezetten a tavalyi évre jellemző kártétel, amikor a vízhiány miatt felsült, kényszerérett állományokban a már érő, alacsony víztartamú kukoricaszemeket érte a nagy arányú kártétel (9. kép). Bár ezzel a jelenséggel kisebb mértékben más években is találkozhatunk, a tavalyi évihez hasonló nagyságrendű, ilyen típusú kártétellel még nem találkoztam korábban.

Kukoricabogár

Az amerikai kukoricabogár a gyökérzet mellett a lombozatot és a virágzó állományokban a bibét is károsíthatja. A tavalyi évben inkább a két utóbbira volt példa, amikor a kifejlett egyedek lombozaton történő erőteljes kártétele miatt a levelek asszimiláló felületük akár jelentős hányadát is elveszíthették (10. kép).

10. kép Kukoricabogarak levélkártételének nyomai (2021.07.12.).
11. kép Kukoricabogarak kártétele, a bibeszálak visszarágása (2021.07.12.).

Ugyancsak a bogarak károsításához köthető a virágzó állományokban a bibeszálak visszarágása (11. kép), ami miatt akár terméskötődési problémákat is előfordulhatnak. Én magam helyenként nagy egyedszámban találtam a kukoricabogár kifejlett egyedeiből, találtam is növényeket erősen visszarágott bibeszálakkal, de végül ebből következő terméskötődési problémát nem tapasztaltam.

12. kép Részben a kukoricabogár gyökérkártétele miatt foltszerűen bekövetkező állománydőlés (2021.08.17.).

A lárvák gyökérkártétele az általam látott területeken sehol sem okozott komolyabb állománydőlést, az csak kisebb foltokban fordult elő (12. kép). Azonban ez a megdőlés is inkább a későbbi időszakban jelentkezett, amit jól mutatott, hogy a szár nem a klasszikus „hattyúnyak” alakban görbült az alsó szárrészeknél, hanem az a magasabban lévő szárrészeken és más ívben mutatkozott. Ez összefüggésben lehetett a nyári zivatarokkal, amikor a dőlést csak részben okozta a gyökér gyengült megtartóképessége, ahhoz hozzájárult a rövid idő alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék miatt felázó talaj, valamint a szélnyomás. Az állománydőlés a tavalyi évben a kukoricabogár lárváinak kártétele nélkül is megtörténhetett, erről bővebb információk a kukoricában előforduló élettani eredetű problémákat bemutató részben érkeznek.

Visszagondolva a rovarok által 2021-ben a kukoricában okozott problémákra, egyértelműen a gyapottok-bagolylepke kártételét kell kiemelnünk, mert az bizonyult meghatározónak. Ez a kártevő néhány évtizede van csak jelen a hazai szántókon, míg eleinte inkább a déli országrészek kártevője volt, addig mára már országos elterjedéséről kell beszélnünk. Mindenképpen az egyik legfontosabb kukoricakártevővé vált, az ellene történő eredményes védekezés a betakarított termés káros toxintartalma miatt is meghatározó jelentőségű.

Sorozatunk következő része ezzel összefüggő témával, a kukoricát a tavalyi évben betegítő kórokozókkal foglalkozik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

A kukorica drágult a legjobban Chicagóban

2024. szeptember 24. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Elestek a gabonaárak a szerdai kereskedési napon

2024. augusztus 8. 06:40

Európában a malmi búza olcsóbb lett, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont pluszban zárt.

Kukorica gyomirtása: kerüljük el a gyakori hibákat!

2019. március 16. 05:36

A tavalyi év időjárása a kukorica gyomirtásban is kihívások elé állította a termelőket. A szokatlan márciusi tél és a jelentős csapadék hatására a szántóföldi munkák később kezdődtek, majd az áprilisi szárazság hatására a gyomok kelése elhúzódó volt, a preemergens és korai posztemergens kezelések hatékonysága nem volt megfelelő. Ezért most még fontosabb, hogy jó döntést hozzunk a növényvédő szer választás során.

Az exportkereslet növekedése hajtotta fel az árakat

2021. május 28. 05:33

A malmi búza Párizsban szeptemberre 212 euró/tonnába került, ami 6 eurós pluszt jelentett. A forgalom viszonylag élénk volt.