Román tisztviselők olyan intézkedéseket fontolgatnak, amelyek a helyi gazdálkodók számára elsőbbséget biztosítanak a fekete-tengeri konstancai kikötőben a betakarítási időszakban – közölte egy bukaresti mezőgazdasági minisztériumi forrás. A lépés korlátozhatja az ukrán gabona áramlását a globális piacra.
Ukrajna, a világ egyik vezető gabona- és olajosmag-exportőre, fekete-tengeri kikötőit blokkolták Oroszország 2022. februári inváziója után, és alternatív szállítási útvonalakat találtak az Európai Unió szomszédos államain keresztül.
Még azután is, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített megállapodás korlátozott hozzáférést biztosított Ukrajnának három fekete-tengeri kikötőjéhez a romániai Konstanca lett a legnagyobb alternatív szállítási útvonal, amely az orosz invázió óta az ukrán gabonaexport körülbelül egyharmadát bonyolította le.
Konstanca azonban nehezen tud megbirkózni a román és ukrán termés megugrásával, miután néhány héten belül megkezdődik a betakarítás.
A romániai mezőgazdasági minisztérium a Brüsszellel és Kijevvel folytatott tárgyalások során javasolni fogja a konstancai kikötőbe irányuló kereskedelmi gabonaáramlás optimalizálását, hogy megvédje a helyi gazdákat a betakarítás idejére”
– mondta egy minisztériumi forrás a Reutersnek.
A forrás nem részletezte az intézkedéseket, de hozzátette, hogy a várható mennyiségek pontosabb tisztázása segíthet a szállítások megszervezésében.
A betakarítási szezon július környékén kezdődik, amikor Ukrajna fekete-tengeri gabonafolyosója összeomolhat, és amúgy jellemzően októberig tart. Románia egyike annak az öt kelet-európai uniós országnak, amelybe az orosz invázió óta beáramló ukrán gabona érkezett, így az EU ideiglenes kereskedelmi korlátozásokat és támogatási csomagot hagyott jóvá.
A konstancai kikötő csúcspontján évente nagyjából 25 millió tonna gabonaexportot bonyolított le. Románia az EU egyik legnagyobb gabonatermelője. Az Agritel búzatermését 8,76 millió tonnára, a Coceral gabonakereskedelmi szövetség 9,57 millió tonnára, a román AGRIColumn tanácsadó cég pedig 10,5 millió tonnára becsüli a termést.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonatermesztője és -exportőre, de az idei termelés az orosz invázió miatt várhatóan mintegy 45 millió tonnára csökken a 2022-es 53 millióról.