Agrárgazdaság

Román terv a gazdálkodók védelme érdekében

Agrofórum Online

Román tisztviselők olyan intézkedéseket fontolgatnak, amelyek a helyi gazdálkodók számára elsőbbséget biztosítanak a fekete-tengeri konstancai kikötőben a betakarítási időszakban – közölte egy bukaresti mezőgazdasági minisztériumi forrás. A lépés korlátozhatja az ukrán gabona áramlását a globális piacra.

Ukrajna, a világ egyik vezető gabona- és olajosmag-exportőre, fekete-tengeri kikötőit blokkolták Oroszország 2022. februári inváziója után, és alternatív szállítási útvonalakat találtak az Európai Unió szomszédos államain keresztül.

Még azután is, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített megállapodás korlátozott hozzáférést biztosított Ukrajnának három fekete-tengeri kikötőjéhez a romániai Konstanca lett a legnagyobb alternatív szállítási útvonal, amely az orosz invázió óta az ukrán gabonaexport körülbelül egyharmadát bonyolította le.

Kép: Google Térkép

Konstanca azonban nehezen tud megbirkózni a román és ukrán termés megugrásával, miután néhány héten belül megkezdődik a betakarítás.

A romániai mezőgazdasági minisztérium a Brüsszellel és Kijevvel folytatott tárgyalások során javasolni fogja a konstancai kikötőbe irányuló kereskedelmi gabonaáramlás optimalizálását, hogy megvédje a helyi gazdákat a betakarítás idejére”

– mondta egy minisztériumi forrás a Reutersnek.

A forrás nem részletezte az intézkedéseket, de hozzátette, hogy a várható mennyiségek pontosabb tisztázása segíthet a szállítások megszervezésében.

A betakarítási szezon július környékén kezdődik, amikor Ukrajna fekete-tengeri gabonafolyosója összeomolhat, és amúgy jellemzően októberig tart. Románia egyike annak az öt kelet-európai uniós országnak, amelybe az orosz invázió óta beáramló ukrán gabona érkezett, így az EU ideiglenes kereskedelmi korlátozásokat és támogatási csomagot hagyott jóvá.

A konstancai kikötő csúcspontján évente nagyjából 25 millió tonna gabonaexportot bonyolított le. Románia az EU egyik legnagyobb gabonatermelője. Az Agritel búzatermését 8,76 millió tonnára, a Coceral gabonakereskedelmi szövetség 9,57 millió tonnára, a román AGRIColumn tanácsadó cég pedig 10,5 millió tonnára becsüli a termést.

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonatermesztője és -exportőre, de az idei termelés az orosz invázió miatt várhatóan mintegy 45 millió tonnára csökken a 2022-es 53 millióról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az élelmiszerek kiskereskedelme két százalékkal bővült

2024. szeptember 15. 16:10

Az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom 817,2 milliárd forintot tett ki 2024 júliusában.

Az élelmiszerek kivitele nőtt, behozatala csökkent júniusban

2024. szeptember 14. 16:10

Jelentősen nőtt az export, elsősorban gabonafélékből, és csökkent az import, főleg zöldség-gyümölcsből. A termék-külkereskedelmi egyenleg romlott.

Egyre drágább a vaj Európában

2024. szeptember 13. 14:40

A vaj ára egyre jobban emelkedik, a szakértők láthatóan új rekordárra számítanak ősszel. A vaj így hamarosan drágább lehet, mint valaha.

Egymilliárd dolláros kár a kurszki agrárrégióban, de már itt az ellentámadás

2024. szeptember 12. 11:40

A helyi kormányzó adatai szerint több mint 300 000 tonna gabona maradt a jelenleg az ukrán erők által megszállt területen lévő raktárakban.

Az importvitában Varsó a segítségére emlékezteti Kijevet

2023. szeptember 20. 06:40

Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken jelentette be az Ukrajnából származó behozatal korlátozását.

A gazdák 45 százaléka fizetésképtelenné vált az ukrán gabonabehozatal miatt Romániában

2023. szeptember 13. 14:10

Az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó, szeptember 15-én lejáró uniós behozatali korlátozások meghosszabbítását követelik a román gazdaszervezetek, kilátásba helyezve, hogy eltorlaszolják a konstancai kikötőt és a határátkelőket, ha követeléseiket nem teljesítik.

Törökország az ukrajnai fekete-tengeri gabonaexportról tárgyal Moszkvával

2024. február 8. 09:10

Tayyip Erdogan török elnök az ukrán gabona Fekete-tengeren keresztüli exportját lehetővé tevő új mechanizmusról tárgyal orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal közelgő törökországi látogatása során - közölte Hakan Fidan külügyminiszter.

A Kreml szerint tettekre van szükség a fekete-tengeri gabonaüzlet kapcsán

2023. augusztus 5. 15:10

Oroszország pénteken közölte, hogy lépésekre van szüksége, nem pedig ígéretekre az Egyesült Államok részéről, hogy teljesítse azokat a feltételeket, amelyeket a fekete-tengeri gabonaszerződéshez való visszatéréshez szükségesek.