Bertin Moret, aki kecskesajtot készít Párizstól egy órányira, nem hisz abban, hogy a politikusok csökkenteni tudják a bürokráciát és megállítják az olcsó importot, ahogyan ő és más gazdák követelik. Számára a megoldást a francia termékeket vásárló fogyasztók jelentik.
A fővárostól keletre fekvő Tancrouban a 39 éves gazdálkodó már a család ötödik generációja, aki ugyanazon a farmon dolgozik. 2016-ban unokatestvéreivel együtt vette át az irányítást, és most 200 kecskéjük évente mintegy 200 ezer liter tejet termel a sajt elkészítéséhez.
Útlezárás
Minden reggel csatlakozott gazdálkodótársaihoz az A4-es autópályán a közeli Jossignyban tartott traktoros útlezárásnál, mielőtt visszatért, hogy állatait gondozza a farmon.
Tiltakozásaik, amelyek egy növekvő európai mozgalom részét képezik, már engedményeket értek el a kormánynál, többek között Gabriel Attal miniszterelnök kijelentette, hogy Franciaország korlátozza az Európában betiltott növényvédő szert használó termékek olcsó importját.
Költségemelkedés
„A probléma gyökere az, hogy biztosítani kell azt, hogy tisztességesen meg tudjon élni a szakmájából egy gazdálkodó, és ezáltal megfelelő áron tudja eladni termékeit. Mindez lehetővé teszi számunkra, hogy megéljünk” – mondta Moret.
Elmondta, hogy költségei 2022-2023-ban több mint 20%-kal emelkedtek. Miközben a gazdaság nevével fémjelzett sajtot közvetlenül a fogyasztóknak értékesíti, azt mondja, hogy az infláció lassulása mellett is nehéz áthárítani a árnövekedést a még mindig emelkedő árakkal küzdő háztartásokra.
Luxustermék
Elismeri, hogy sajtja luxus, nem szükséglet, de továbbra is hiszi, hogy a háztartások létfontosságú szerepet játszhatnak a gazdák támogatásában.
„Tehát én ezt várom ettől a mozgalomtól, és lehet, hogy meglepő, de a politikusoktól nem várok sokat, sokkal inkább a fogyasztóktól – mondta a Reuters riporterének. – Remélem, hogy ez a mozgalom felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy fontos a francia mezőgazdaság népszerűsítése azáltal, hogy Franciaországban előállított termékeket vásárolnak.”
Üzenet
Ennek ellenére van üzenete az európai politikusok számára, mivel az ágazatnak környezetvédelmi szabályozásokkal kell szembenéznie, és az egyszerűbb jogszabályokkal rendelkező országokból importálják az olcsó termékeket.
„Nem szeretem a protekcionizmus szót, de az importtermékekre ugyanazokat a szabályokat kellene bevezetnünk, mint a mieinkre, hogy mindannyian ugyanazon szabályok szerint játsszunk, ez lenne az igazságos” – mondta.
(Fotó: Pixabay)