Agrárközélet

20 százalékkal emelkedtek a termelési költségek – meg lehet élni gazdálkodóként Franciaországban?

Agrofórum Online

Bertin Moret, aki kecskesajtot készít Párizstól egy órányira, nem hisz abban, hogy a politikusok csökkenteni tudják a bürokráciát és megállítják az olcsó importot, ahogyan ő és más gazdák követelik. Számára a megoldást a francia termékeket vásárló fogyasztók jelentik.

A fővárostól keletre fekvő Tancrouban a 39 éves gazdálkodó már a család ötödik generációja, aki ugyanazon a farmon dolgozik. 2016-ban unokatestvéreivel együtt vette át az irányítást, és most 200 kecskéjük évente mintegy 200 ezer liter tejet termel a sajt elkészítéséhez.

Útlezárás

Minden reggel csatlakozott gazdálkodótársaihoz az A4-es autópályán a közeli Jossignyban tartott traktoros útlezárásnál, mielőtt visszatért, hogy állatait gondozza a farmon.

Tiltakozásaik, amelyek egy növekvő európai mozgalom részét képezik, már engedményeket értek el a kormánynál, többek között Gabriel Attal miniszterelnök kijelentette, hogy Franciaország korlátozza az Európában betiltott növényvédő szert használó termékek olcsó importját.

Költségemelkedés

„A probléma gyökere az, hogy biztosítani kell azt, hogy tisztességesen meg tudjon élni a szakmájából egy gazdálkodó, és ezáltal megfelelő áron tudja eladni termékeit. Mindez lehetővé teszi számunkra, hogy megéljünk” – mondta Moret.

Elmondta, hogy költségei 2022-2023-ban több mint 20%-kal emelkedtek. Miközben a gazdaság nevével fémjelzett sajtot közvetlenül a fogyasztóknak értékesíti, azt mondja, hogy az infláció lassulása mellett is nehéz áthárítani a árnövekedést a még mindig emelkedő árakkal küzdő háztartásokra.

Luxustermék

Elismeri, hogy sajtja luxus, nem szükséglet, de továbbra is hiszi, hogy a háztartások létfontosságú szerepet játszhatnak a gazdák támogatásában.

„Tehát én ezt várom ettől a mozgalomtól, és lehet, hogy meglepő, de a politikusoktól nem várok sokat, sokkal inkább a fogyasztóktól – mondta a Reuters riporterének. – Remélem, hogy ez a mozgalom felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy fontos a francia mezőgazdaság népszerűsítése azáltal, hogy Franciaországban előállított termékeket vásárolnak.”

Üzenet

Ennek ellenére van üzenete az európai politikusok számára, mivel az ágazatnak környezetvédelmi szabályozásokkal kell szembenéznie, és az egyszerűbb jogszabályokkal rendelkező országokból importálják az olcsó termékeket.

„Nem szeretem a protekcionizmus szót, de az importtermékekre ugyanazokat a szabályokat kellene bevezetnünk, mint a mieinkre, hogy mindannyian ugyanazon szabályok szerint játsszunk, ez lenne az igazságos” – mondta.

(Fotó: Pixabay) 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Szaúd-Arábia alaposan feltölti búzakészleteit

2020. március 31. 16:33

Szaúd-Arábia egyre jobban függ a gabonaimporttól, különösen a búza és az árpa tekintetében.

Egyre durvábbak a műtrágyaárak: okok és következmények

2025. január 25. 16:10

A műtrágyaiparban további nagymértékű áremeléseket jelentettek be, a magas termelési költségek és az orosz műtrágyaimport elleni szankciók miatt.

Lemondott a lengyel agrárminiszter az ukrán gabonaimport miatti harag hatására

2023. április 10. 06:39

Öt állam, köztük Lengyelország miniszterelnöke nemrég levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, hogy lépéseket követeljen az ukrán mezőgazdasági importtal kapcsolatban.

Törökországban termesztik a legtöbb sárgabarackot

2021. január 12. 06:46

A legtöbb sárgabarackot importáló ország tízes listáján az európai államok dominálnak, hét is az élbolyban található.