Agrárközélet

20 százalékkal emelkedtek a termelési költségek – meg lehet élni gazdálkodóként Franciaországban?

Agrofórum Online

Bertin Moret, aki kecskesajtot készít Párizstól egy órányira, nem hisz abban, hogy a politikusok csökkenteni tudják a bürokráciát és megállítják az olcsó importot, ahogyan ő és más gazdák követelik. Számára a megoldást a francia termékeket vásárló fogyasztók jelentik.

A fővárostól keletre fekvő Tancrouban a 39 éves gazdálkodó már a család ötödik generációja, aki ugyanazon a farmon dolgozik. 2016-ban unokatestvéreivel együtt vette át az irányítást, és most 200 kecskéjük évente mintegy 200 ezer liter tejet termel a sajt elkészítéséhez.

Útlezárás

Minden reggel csatlakozott gazdálkodótársaihoz az A4-es autópályán a közeli Jossignyban tartott traktoros útlezárásnál, mielőtt visszatért, hogy állatait gondozza a farmon.

Tiltakozásaik, amelyek egy növekvő európai mozgalom részét képezik, már engedményeket értek el a kormánynál, többek között Gabriel Attal miniszterelnök kijelentette, hogy Franciaország korlátozza az Európában betiltott növényvédő szert használó termékek olcsó importját.

Költségemelkedés

„A probléma gyökere az, hogy biztosítani kell azt, hogy tisztességesen meg tudjon élni a szakmájából egy gazdálkodó, és ezáltal megfelelő áron tudja eladni termékeit. Mindez lehetővé teszi számunkra, hogy megéljünk” – mondta Moret.

Elmondta, hogy költségei 2022-2023-ban több mint 20%-kal emelkedtek. Miközben a gazdaság nevével fémjelzett sajtot közvetlenül a fogyasztóknak értékesíti, azt mondja, hogy az infláció lassulása mellett is nehéz áthárítani a árnövekedést a még mindig emelkedő árakkal küzdő háztartásokra.

Luxustermék

Elismeri, hogy sajtja luxus, nem szükséglet, de továbbra is hiszi, hogy a háztartások létfontosságú szerepet játszhatnak a gazdák támogatásában.

„Tehát én ezt várom ettől a mozgalomtól, és lehet, hogy meglepő, de a politikusoktól nem várok sokat, sokkal inkább a fogyasztóktól – mondta a Reuters riporterének. – Remélem, hogy ez a mozgalom felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy fontos a francia mezőgazdaság népszerűsítése azáltal, hogy Franciaországban előállított termékeket vásárolnak.”

Üzenet

Ennek ellenére van üzenete az európai politikusok számára, mivel az ágazatnak környezetvédelmi szabályozásokkal kell szembenéznie, és az egyszerűbb jogszabályokkal rendelkező országokból importálják az olcsó termékeket.

„Nem szeretem a protekcionizmus szót, de az importtermékekre ugyanazokat a szabályokat kellene bevezetnünk, mint a mieinkre, hogy mindannyian ugyanazon szabályok szerint játsszunk, ez lenne az igazságos” – mondta.

(Fotó: Pixabay) 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Szárnyal az orosz agrárium a nyugati szankciók hatására

2018. december 12. 07:47

Az orosz mezőgazdasági termékek exportjának értéke tavaly meghaladta a 20 milliárd dollárt, ami húsz év alatt több mint 18-szoros növekedést jelentett, és túlszárnyalta a fegyverkivitel értékét is.

Globálisan visszaeshet a sertéshústermelés

2024. december 2. 13:10

Globálisan kevesebb lesz a sertéshús az állományok és a kereslet csökkenése miatt. Az Egyesült Államok viszont erősíti vezető exportőr pozícióját.

Növekedhet a kukorica iránti igény a világpiacon

2021. június 6. 07:37

A takarmány belföldi kínálatának szűkülése és a kínai sertéshús-termelők növekvő kereslete rekordmennyiségű takarmány gabonaimport-vásárlást váltott ki ebben az évben.