A kemikáliák hosszan tartó hatásai miatt aggódik tizenkét németországi mezőgazdasági szövetség. Arra figyelmeztetik a döntéshozókat, hogy a jövőben rosszabbak lehetnek a növénytermesztési körülmények.
A mezőgazdasági és a kertészeti ágazat tizenkét szövetsége kritikát fogalmazott meg a növényvédő szerek és a hatóanyagok jelenlegi használata miatt. A bevezetett növényvédő szerek kártevők és a növénybetegségek elleni küzdelemben való használata egyre nehezebb lesz a jövőben szerintük. Szerintük a kemikáliák használata miatt romlottak az ágazatban a növekedés feltételei.
A szövetségek attól tartanak, hogy ennek hosszú távú eredményeként a mezőgazdasági termelés átkerül a világ más részeire. Különösen érintettek lehetnek az olyan munkaigényes növények, mint a repce, a burgonya, a hagyma, a cukorrépa és a sokféle gyümölcs, illetve zöldség. Ilyen módon Németország még inkább függ az élelmiszerimporttól – állapították meg. A regionalizmus szerepének csökkenése hosszabb szállítási útvonalakat eredményezne – figyelmeztetnek.
Ezen kívül az állásfoglalás aláírói aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a kártevőkben nagyobb valószínűséggel alakulnak ki rezisztencia a növényvédő szerekkel szemben. Ezért egyértelmű tudományos kritériumok alkalmazását követelik a növényvédő szerek és a hatóanyagok jóváhagyásakor – írt az agrarheute.com német mezőgazdasági híroldal. Szerintük nem szabad úgy engedélyezni semmilyen szert, hogy nem tártak fel minden kockázatot, de a politikai szempontokat is visszautasítják.
Az egyesületek szerint a jóváhagyások harmonizációját különösen európai szinten kell következetesebben végrehajtani. Ez volt a célja a 2009-ben már hatályba lépett európai növényvédelmi rendeletnek is. Az aláírók szerint ennek magasabb szintű betartáshoz európai növényvédelmi stratégiára van szükség a nemzeti speciális külön megközelítései helyett.
A „Biztosítsák a sokféleséget a növények hatékony védelmében” című állásfoglalást többek között a Német Mezőgazdasági Termelők Szövetsége, a bortermelők, a burgonyaipar, a komlóipar, a szövetkezetek, a maláta termelők, az olaj- és fehérjenövényeket termelők szervezete, a gyümölcs és zöldségtermelők, a kertészeti egyesület, az agrárkereskedelmi szövetség is aláírta.