6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Agrárközélet

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

Agrofórum Online

Az afrikai Nagy Zöld Fal kezdeményezés 2007-ben indult az Afrikai Unió vezetésével, azzal a céllal, hogy megállítsa a sivatagosodást és helyreállítsa a földterületek állapotának romlását a Száhel-övezetben.

A projekt célja egy 8000 kilométer hosszú és 15 kilométer széles zöld sáv létrehozása, amely keresztülhúzódik a kontinensen, a Szenegáltól Dzsibutiig terjedő területen. A kezdeményezés nemcsak a környezet helyreállítását célozza, hanem a helyi közösségek megélhetésének javítását és a fenntartható fejlődést is.

30 millió hektár

Az elmúlt 17 évben a Nagy Zöld Fal jelentős eredményeket ért el: több mint 30 millió hektárnyi leromlott állapotú földterületet állítottak helyre, és hárommillió új munkahelyet teremtettek.

Ez a terület nagyjából a Fülöp-szigetek méretének felel meg. Azonban a projekt jelenleg csak 30%-os készültségi szinten áll, és a 2030-as befejezési határidő elérése egyes szakértők szerint nem tűnik reálisnak.

Nehézségek

A projekt előrehaladását számos tényező hátráltatja. A finanszírozás biztosítása mellett a résztvevő országok és nemzetközi szervezetek közötti koordináció hiánya, valamint a gyenge szervezeti struktúrák is nehezítik a megvalósítást. A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport, mint például a Boko Haram, a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

A sivatagi sáskák, amelyek egyik napról a másikra elpusztíthatják a helyreállított növényzetet, szintén komoly veszélyt jelenthetnek a Nagy Zöld Fal sikerére.

Nemi szerepek

A projekt sikeréhez elengedhetetlen a helyi közösségek bevonása, sőt a nemek közötti egyenlőség biztosítása is. A Nigéria északkeleti részén szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy a nők gyakran nehézségekbe ütköznek a részvételben, ha a nemi szempontokat nem integrálják megfelelően a kezdeményezésbe.

A hagyományos nemi szerepek és a patriarchális struktúrák korlátozzák a nők hozzájárulását és hasznát a projektből – írta az African Arguments. Például egyes nők arról számoltak be, hogy férjeik nem engedték meg nekik a részvételt a projektben.

10 millió zöld munkahely

A Nagy Zöld Fal kezdeményezés ambiciózus céljai között szerepel 100 millió hektárnyi leromlott földterület helyreállítása, 250 millió tonna szén-dioxid megkötése és 10 millió zöld munkahely létrehozása 2030-ig.

E célok elérése érdekében elengedhetetlen a finanszírozás növelése, a nemzetközi pénzügyi donorok, a magánszektor és az afrikai országok fokozott befektetései. A projekt sikeréhez továbbá szükség van egy erős monitoring stratégiára, amely nyomon követi a finanszírozást és biztosítja a projekt előrehaladását.

Sivatagosodás elleni küzdelem

A Nagy Zöld Fal kezdeményezés jelentős előrelépéseket tett a sivatagosodás elleni küzdelemben és a fenntartható fejlődés előmozdításában Afrikában – számolt be a Geographical magazin.

Azonban a fennmaradó kihívások leküzdése érdekében elengedhetetlen a finanszírozás növelése, a nemek közötti egyenlőség biztosítása és a helyi közösségek aktív bevonása a projektbe. Csak így érhető el a 2030-as célok teljesítése és végső soron a Száhel-övezet hosszú távú fenntarthatósága.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Változás az AXIÁL Kft. vezetőségében

2025. január 16. 12:33

Az újonnan létesített részleg a vállalat vezetőségének munkáját segíti tanácsadással, döntéstámogatással a digitalizációs projektekre fókuszálva.

Sajnálatos, de ez az élelmiszeripar jövője

2024. december 28. 14:10

Az ipari mezőgazdaság jövője lehetőségeket és egyben komoly kihívásokat teremt az élelmiszer-termelés és a klímavédelem metszéspontjában.

Így lehetne elkerülni, hogy az Alföld sivataggá váljon

2023. szeptember 20. 10:10

Az egyre gyakoribb özönvízszerű esők miatt a csapadék jó része a folyókon keresztül gyorsan eltávozik az országból. De van megoldás a káros folyamatok kivédésére.