Az afrikai Nagy Zöld Fal kezdeményezés 2007-ben indult az Afrikai Unió vezetésével, azzal a céllal, hogy megállítsa a sivatagosodást és helyreállítsa a földterületek állapotának romlását a Száhel-övezetben.
A projekt célja egy 8000 kilométer hosszú és 15 kilométer széles zöld sáv létrehozása, amely keresztülhúzódik a kontinensen, a Szenegáltól Dzsibutiig terjedő területen. A kezdeményezés nemcsak a környezet helyreállítását célozza, hanem a helyi közösségek megélhetésének javítását és a fenntartható fejlődést is.
30 millió hektár
Az elmúlt 17 évben a Nagy Zöld Fal jelentős eredményeket ért el: több mint 30 millió hektárnyi leromlott állapotú földterületet állítottak helyre, és hárommillió új munkahelyet teremtettek.
Ez a terület nagyjából a Fülöp-szigetek méretének felel meg. Azonban a projekt jelenleg csak 30%-os készültségi szinten áll, és a 2030-as befejezési határidő elérése egyes szakértők szerint nem tűnik reálisnak.
Nehézségek
A projekt előrehaladását számos tényező hátráltatja. A finanszírozás biztosítása mellett a résztvevő országok és nemzetközi szervezetek közötti koordináció hiánya, valamint a gyenge szervezeti struktúrák is nehezítik a megvalósítást. A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport, mint például a Boko Haram, a projekt által érintett területeken tevékenykedik.
A sivatagi sáskák, amelyek egyik napról a másikra elpusztíthatják a helyreállított növényzetet, szintén komoly veszélyt jelenthetnek a Nagy Zöld Fal sikerére.
Nemi szerepek
A projekt sikeréhez elengedhetetlen a helyi közösségek bevonása, sőt a nemek közötti egyenlőség biztosítása is. A Nigéria északkeleti részén szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy a nők gyakran nehézségekbe ütköznek a részvételben, ha a nemi szempontokat nem integrálják megfelelően a kezdeményezésbe.
A hagyományos nemi szerepek és a patriarchális struktúrák korlátozzák a nők hozzájárulását és hasznát a projektből – írta az African Arguments. Például egyes nők arról számoltak be, hogy férjeik nem engedték meg nekik a részvételt a projektben.
10 millió zöld munkahely
A Nagy Zöld Fal kezdeményezés ambiciózus céljai között szerepel 100 millió hektárnyi leromlott földterület helyreállítása, 250 millió tonna szén-dioxid megkötése és 10 millió zöld munkahely létrehozása 2030-ig.
E célok elérése érdekében elengedhetetlen a finanszírozás növelése, a nemzetközi pénzügyi donorok, a magánszektor és az afrikai országok fokozott befektetései. A projekt sikeréhez továbbá szükség van egy erős monitoring stratégiára, amely nyomon követi a finanszírozást és biztosítja a projekt előrehaladását.
Sivatagosodás elleni küzdelem
A Nagy Zöld Fal kezdeményezés jelentős előrelépéseket tett a sivatagosodás elleni küzdelemben és a fenntartható fejlődés előmozdításában Afrikában – számolt be a Geographical magazin.
Azonban a fennmaradó kihívások leküzdése érdekében elengedhetetlen a finanszírozás növelése, a nemek közötti egyenlőség biztosítása és a helyi közösségek aktív bevonása a projektbe. Csak így érhető el a 2030-as célok teljesítése és végső soron a Száhel-övezet hosszú távú fenntarthatósága.
(Kép: Pixabay)