Agrárközélet

A szántóterület 45 százaléka az alföldi megyékben található hazánkban

Kép: Google Earth

2020-ban a mezőgazdasági terület nagyobb része az 5 vagy annál több, de 300-nál kevesebb hektárral rendelkező gazdaságok használatában volt, a gyümölcsös-, a szőlő- és gyepterület több mint kétharmadát ezek a közepes méretű gazdaságok művelték – derült ki az Agrárcenzus 2020 végleges eredményeiből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég tett közzé. A teljes körű mezőgazdasági adatösszeírást tíz évente végzik el.

Az egy gazdaságra jutó átlagos mezőgazdasági terület Jász-Nagykun-Szolnok és Fejér megyében volt a legnagyobb (40 és 37 hektár), 2020-ban több mint másfélszerese a 22,8 hektáros országos átlagnak. Bár 2010 óta az 5 hektárnál kisebb mezőgazdasági területtel rendelkező gazdaságok száma jelentősen (46 százalékkal) csökkent, a még mindig sok kisméretű gazdaság miatt a mediánérték (helyzeti középérték) mindössze 2,6 hektár.

A szántóterület 45 százaléka az alföldi megyékben található. Szántóföldi növénytermesztés szempontjából az egyik legjelentősebb megyénk Békés, ahol az ország összes szántóterületének több mint 9 százaléka terül el, és ez a művelési ág közel 90 százalékos részarányt képvisel a megye mezőgazdasági területéből.

Az elmúlt tíz évben a szántó vetésszerkezetében a gabonafélék aránya csökkent, az ipari növényeké, a takarmánynövényeké és a zöldségféléké nőtt.

A gyümölcsfajok esetében az alma részaránya kisebb, a dióé, a kajszié és a bodzáé nagyobb lett a teljes gyümölcsösterülethez viszonyítva. 2010-ben még a gyümölcsösterület 37 százalékán almát termesztettek, ez 2020-ra 31 százalékra csökkent.

A mezőgazdasági terület 69 százalékát legalább középfokú mezőgazdasági végzettségű irányítóval rendelkező gazdaságok használják. A szántóterületek 40 százalékát felsőfokú mezőgazdasági képzettségű irányítóval rendelkező gazdaságok művelik. A szőlőterületeket nagyobb arányban használják olyan gazdaságok, ahol az irányító nem rendelkezik mezőgazdasági képzettséggel, csak gyakorlati tapasztalatokkal.

A mezőgazdasági terület 12 százalékán 40 év alatti fiatal gazda irányította a gazdaságot, míg a gyümölcsösök esetében ez az arány mintegy 3 százalékponttal magasabb.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2022. augusztus 29. 12:29

A jelenlegi bizonytalan termesztési környezetben még inkább felértékelődik a termésbiztonság.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.