Agrárközélet

A zöld célok miatt gabonaimportőr lehet az EU

Agrofórum Online

Az Európai Uniónak a gazdálkodás környezeti hatásainak csökkentésére vonatkozó célkitűzései jelentősen csökkenthetik a növénytermesztést, és az EU-t nettó gabonaimportőrré változtathatják - közölte a Coceral gabonaipari csoport.

A tavalyi „Farm to Fork” (Farmtól a villáig) stratégia értelmében az Európai Bizottság 2030-ra kitűzött céljai között szerepel az ökológiai termelés kiterjesztése a mezőgazdasági területek 25 százalékára a jelenlegi 8 százalékról, és a növényvédő szerek használatának 50 százalékos csökkentése.

A célkitűzéseket az agrárszektor képviselői irreálisnak minősítették, hangoztatva a környezeti normák közötti megosztottságot, amelyek miatt folytatták az EU következő többéves mezőgazdasági támogatási programjára folytatott tárgyalásokat.

A javasolt zöld célok csökkenthetik a közönséges búza – az EU fő gabonájának – termelését, 2030-ra mintegy 109 millió tonnára az idén várható 128 millióról – közölte a Coceral elemzésében.

Az Európai Unió jelentős búzaexportőr, így az import kukoricára való támaszkodása ellenére a legtöbb évben nettó gabonaimportőrnek számít. „Tehát már nem leszünk nagy exportőrök, hanem talán a nagy importőrök egyike” – mondta Oliver Balkhausen, a Coceral igazgatótanácsának tagja és az Archer Daniels Midland kutatási vezetője egy előadásában.

A környezeti célok a repce termesztésének csökkentésével elmélyíthetik az EU olajos mag behozatalára való támaszkodást is, ami azt eredményezheti, hogy az Európai Unió potenciálisan évente több mint 10 millió tonna repcét importálhat, a Coceral szerint ez jelenleg mintegy 6 millió tonna.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) egy tanulmányban azt is előre jelezte tavaly év végén, hogy az EU mezőgazdasági termelése csökkenni fog.

Ezt a kilátást azonban túlságosan pesszimistának minősítette az Inrae francia agronómiai intézet, amely szerint a fogyasztói trendeket hangsúlyosabban kell figyelembe venni.

A Coceral szerint az agrárpiacok destabilizálásának és a környezeti problémáknak a világ más részeire való áthelyezésének kockázata azt mutatja, hogy az EU-nak részletes átértékelésre van szüksége zöld céljaival kapcsolatban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Majdnem 400 millió euró volt az exporttöbblet januárban

2019. április 1. 10:02

A gabonafélék és készítmények forgalma 142 millió euró többletbevételt hozott az export 23,2 és az import 15,6 százalékos növekedése folytán.

Több gabonát és gabonakészítményt exportáltak az országból

2024. augusztus 1. 15:10

100 milliárd forint fölött volt az élelmiszerek, italok és dohány külkereskedelmi egyenlege.

Súlyos búzaellátási problémákkal küzdenek Afrikában

2024. november 24. 14:10

Megzavarta a globális búzaellátást és súlyosbította az afrikai kontinens gabonahiányát, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

A mezőgazdaság hozzáadott értéke 2,5 százalékkal növekedett egy év alatt

2021. június 6. 05:36

2021 I. negyedévében az előző negyedévhez képest, szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján termelési oldalon a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke 0,3 százalékkal nőtt.