Agrárközélet

Az élelmiszeripar teszi ki a globális fosszilis tüzelőanyag-kibocsátás 15 százalékát

Agrofórum Online

Egy friss tanulmány szerint az élelmiszertermelés a globális fosszilis tüzelőanyag-fogyasztás legalább 15 százalékáért felelős. Miközben a fosszilis tüzelőanyagok aránya a közlekedésben és az energiatermelésben csökken, az élelmiszergyártásban és -feldolgozásban növekszik. Ez a fogyasztók viselkedésével is összefügg.

Az élelmiszerek előállítása, szállítása és tárolása évente 4,6 gigatonna szén-dioxid-egyenértékkel járul hozzá a globális kibocsátáshoz – közölte a Globális Szövetség az Élelmiszer Jövőjéért (Global Alliance for the Future of Food) civil szervezet a friss jelentése ismertetésekor. Ez megfelel az Európai Unió és Oroszország teljes, együttes kibocsátásának. A szerzők álláspontja szerint a tanulmány a fosszilis tüzelőanyag-fogyasztás első becslése az élelmiszeripar ellátási láncában.

„Az élelmiszeriparnak problémái vannak a fosszilis tüzelőanyagokkal. Az éghajlati katasztrófa megelőzése érdekében sürgősen le kell választanunk az élelmiszertermelést a fosszilis tüzelőanyagokról, ugyanúgy, mint a gazdaság más ágazatainál ez megfigyelhető – mondta Patty Fong, a Globális Szövetség az Élelmiszer Jövőjéért éghajlat- és egészségügyért felelős programigazgatója. – A fosszilis tüzelőanyagokról a megújuló energiákra, valamint a fenntartható és biogazdálkodásra való áttérés nemcsak bolygónkat védené, hanem olcsóbbá tenné az élelmiszereket, növelné az élelmezésbiztonságot, munkahelyeket teremtene, javítaná az egészséget és segítene leküzdeni az éhezést.”

Míg a közlekedés fosszilis tüzelőanyag-felhasználása csökken a megújuló energiákra való áttérés miatt, az olajtársaságok jelentős összegeket fektetnek be a petrolkémiai iparba műanyagok, növényvédő szerek és műtrágyák előállítása érdekében.

Nagy mennyiségű fosszilis tüzelőanyagot használnak fel, különösen az élelmiszerek előállítása és csomagolása során. A petrolkémiai termékek mintegy 40 százalékát az élelmiszer- és műtrágya csomagoló műanyagok teszik ki.

A tanulmány készítői az élelmiszeriparban a megújuló energia felhasználásának fokozását, a magasan feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának elkerülését, valamint a mezőgazdasági adókedvezmények és támogatások felülvizsgálatát szorgalmazzák – írta a német ProPlanta mezőgazdasági szaklap.

„A jelenlegi trendek, mint például a feldolgozott élelmiszerek növekvő fogyasztása, csak növelni fogják az élelmiszeripar fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét. De vannak olyan lépések is, amelyeket most megtehetünk e függőség csökkentése érdekében, és egyértelmű lehetőség nyílik az élelmiszer-rendszerek átalakítására a társadalom és a környezet javára” – mondta Alex Cheval, a Dalberg Advisors tanácsadó cég munkatársa. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik az amerikai elnökjelöltek tervei a mezőgazdaságban?

2024. október 10. 14:40

Kamala Harris és Donald Trump a legtöbb mezőgazdasággal kapcsolatos kérdésben gyökeresen eltérő nézetet képvisel. Íme, a legfontosabb témák.

Méhekkel és mézzel hívják fel a figyelmet az ukrán aknamezőkre

2024. október 1. 16:10

Ukrajnában rengeteg az elaknásított terület. Egy projektben az ezeken létrehozott méhlegelővel és termelt mézzel hívják fel a figyelmet az aknákra.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Az élelmiszeripar teljesítménye 1,3 százalékkal csökkent

2024. augusztus 21. 09:40

Az élelmiszer- és az ipari termelés is elmaradt az egy évvel ezelőtti eredményektől, mind havi, mind féléves összesítésben

Uniós támogatással sertés vágó-, és feldolgozó üzem épül Sárrétudvarin

2018. március 22. 07:49

A Vidékfejlesztési Program keretében elnyert mintegy 1,5 milliárd forint támogatás felhasználásával, összesen több mint 3 milliárd forint ráfordítással az üzem vágókapacitása évi 140 ezer darabra növekszik.

Teaüzlet a láthatáron

2020. június 29. 08:03

A vállalat teljes bevételének mindegy 2,4 százaléka származott teák értékesítéséből a 2019-es pénzügyi évben.

Az élelmiszeriparban a termelőiár-index hét százalékkal nőtt

2021. augusztus 5. 06:35

2021 júniusában az ipari termelői árak összességében átlagosan 11,6 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban.