Agrárközélet

Az EU elfogadta az erdőirtással összefüggő áruk behozatalát megakadályozó törvényt

Agrofórum Online

Az Európai Unió megállapodott egy új törvényről, amely megakadályozza, hogy a vállalatok kávét, marhahúst, szóját és más olyan árukat értékesítsenek az EU piacán, amelyek a világ erdőirtásával kapcsolatosak.

A törvény előírja a vállalatoknak, hogy készítsenek egy átvilágítási nyilatkozatot, amely kimutatja, hogy ellátási láncaik nem járulnak hozzá az erdők pusztításához, mielőtt árukat adnának el az EU-ba – különben súlyos pénzbírságra számíthatnak.

„Remélem, hogy ez az innovatív szabályozás lendületet ad az erdők védelmének világszerte, és inspirációt ad más országoknak is”

– mondta Christophe Hansen, az Európai Parlament vezető tárgyalója.

Az erdőirtás a felelős a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának mintegy 10%-áért, ami az éghajlatváltozást okozza, és az ENSZ COP15 konferenciájának fókuszában lesz ezen a héten, ahol az országok globális megállapodásra törekednek a természet védelmében.

Ez vonatkozik a szójára, a marhahúsra, a pálmaolajra, a fára, a kakaóra és a kávéra, valamint egyes származékos termékekre, beleértve a bőrt, a csokoládét és a bútorokat. Az uniós jogalkotók kérésére a gumit, a szenet és néhány pálmaolaj-származékot is felvettek a listára.

A vállalatoknak be kell mutatniuk, hogy mikor és hol állították elő az árukat, valamint „ellenőrizhető” információkat, hogy azokat nem 2020 után kiirtott erdők területen termesztették.

Az előírások be nem tartása akár a cég forgalmának 4 százalékáig terjedő bírságot vonhat maga után egy EU-tagállamban.

Azok az országok, amelyeket érinteni fognak az új szabályok, köztük Brazília, Indonézia és Kolumbia kapcsán, azt mondják, hogy ezek megterhelőek és költségesek. A beszerzési tanúsítványt is nehéz nyomon követni, különösen azért, mert egyes beszállítói láncok több országra is kiterjedhetnek.

Brazíliában, a legnagyobb erdőirtásért felelős országban néhány környezetvédelmi szószóló dicsérte a törvényt, ugyanakkor azt is mondták, hogy nem ment elég messzire. A törvény nem terjesztette ki a védelmet, azt remélték, hogy az „egyéb fás területek”, ahol vannak fák, de nem sűrű, zárt erdő is belekerül majd.

Az EU közleménye szerint felülvizsgálja, hogy egy éven belül az „egyéb erdős területeket”, két éven belül pedig az egyéb kritikus ökoszisztémákat is védjék.

Az uniós országoknak és az Európai Parlamentnek most hivatalosan is jóvá kell hagynia a jogszabályt. A törvény 20 nappal később léphet hatályba, ezt követően a nagyvállalatoknak 18, a kisebb cégeknek 24 hónapjuk van a megfelelésre – számolt be a Reuters.

Az EU közölte, hogy együttműködik az érintett országokkal, hogy kiépítsék kapacitásaikat a szabályok végrehajtásához.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

A gazdálkodókat is érinti, ha az EU módosít a jogosítvány-szabályokon

2023. szeptember 24. 08:10

Felmerül a kérdés: EU-szerte új vezetői engedélyre lehet szükségük a gazdáknak kisteherautókhoz és állattenyésztési pótkocsikhoz?

Nyolc százalékkal nőtt az uniós búzaexport

2023. március 22. 12:17

Az EU-adatok szerint Franciaország továbbra is messze a legnagyobb EU-s búzaexportőr ebben a szezonban 8,69 millió tonnával.

Bajban a gazdák? 15 százalékkal csökkenhetnek az agrártámogatások

2018. szeptember 18. 13:57

A magyar gazdák számára elfogadhatatlan a közös uniós agrártámogatások csökkentése.

Az EU-tól kap segítséget a gabonaexporthoz Ukrajna

2022. május 13. 15:07

Az Európai Bizottság közölte, hogy az EU kormányaival együttműködve segít Ukrajnának több millió tonna gabonát exportálni.