Agrárközélet

Az EU új antibiotikum-előírásokat vezethet be: veszélyben vannak a háziállatok?

Agrofórum Online

Az uniós parlamenti képviselők szigorúbb szabályokat akarnak bevezetni az antibiotikumok állatokon történő alkalmazására vonatkozóan. A hírek szerint az EU parlamenti képviselői szigorúbb szabályokat tartanak optimálisnak az antibiotikumok állatgyógyászati alkalmazására vonatkozóan. Az állatorvosok ellenzik a tervezetet.

Az állatorvosok egyik szövetsége már aláírásokat gyűjt a tervezet ellen. A kampányukban szereplő képen egy kutya tágra nyílt szemmel nézi, miközben a következő felirat szerepel mellette: „Az életem veszélyben van”.

Ennek hátterében az áll, hogy az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága felkérte az Európai Bizottságot, hogy hivatalosan öt antibiotikum-csoportot soroljon úgynevezett tartalék antibiotikumok közé. Ez azt jelentené, hogy ezeket az antibiotikumokat már nem lehet használni.

A tartalék antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyeket fertőző betegségek kezelésére használnak, amikor a normál antibiotikumok már nem működnek. A cél az, hogy ezeket a szereket a lehető legszigorúbban használják, hogy az antibiotikum -rezisztencia kialakulása révén ne veszélyeztessék hatékonyságukat az emberekben.

A bizottságnak ugyanakkor egy olyan törvénytervezetet terjeszthet elő, amely lehetővé teszi az egyes állatok kezelését ezekkel a tartalék antibiotikumokkal. Más szóval: a háziállatokat továbbra is e hatóanyagokkal kell kezelni.

Az érzelemdús vitában a tényleges háttérről gyorsan elterelődik a figyelem a német proplanta agrároldal cikke szerint. Mindenki egyetért azzal, hogy kevesebb antibiotikumot kell használni. Az antibiotikumok tömeges alkalmazásának messzemenő következményei vannak. Az ok: minél több antibiotikumot használnak, annál valószínűbb, hogy olyan kórokozó altípusok fognak érvényesülni, amelyeknek a gyógyszer nem árthat, amelyek egyszerűen már rezisztensek.

„A multirezisztens kórokozók világszerte terjednek, és veszélyeztethetik a halálos fertőző betegségek biztonságos kezelését a közeljövőben” – írja a Német Fertőzéskutató Központ. Ezek az ellenálló kórokozók évente 33 000 halálesetet okoznak az EU-ban. „Hihetetlenül fontos, hogy az antibiotikumokat bölcsen használják” – hangsúlyozza Petra Gastmeier, a berlini Charité higiéniai és környezeti orvostudományi intézetének professzora és igazgatója. Már korábban is voltak sikerek: „Körülbelül tíz évvel ezelőtt 1700 tonna antibiotikumot használtak fel az állatgyógyászatban, mára 700 tonnára csökkentünk” – magyarázta Gastmeier.

Egyes vélemények szerint van egy másik módja is annak, hogy tovább csökkentsük az antibiotikumok használatát az állatgyógyászatban. Jelentősen javítani kellene a tartási körülményeken, különösen a baromfitenyésztésben. Nem ritka, hogy több tízezer állat él ipari csirketelepeken.

Ilyen helyeken a betegségek viszonylag gyorsan terjedhetnek. Ha a törvény kevesebb állatot és több helyet kényszerítene ki az ólakban, akkor a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenthető lenne.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Ma indul a vadon élő rókák veszettség elleni immunizálási kampánya

2019. március 29. 10:02

A programnak köszönhetően napjainkra elvétve fordul elő a betegség Magyarországon, utoljára 2017 márciusában találtak fertőzött állatokat Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.

Megdöbbentő állatjóléti hiányosságokat tártak fel egy szarvasmarhatartónál

2023. május 18. 10:00

Súlyosan és többszörösen jogsértő állattartási gyakorlat miatt intézkedtek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei 2023. áprilisában egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei állattartónál.

Intelligens élelmiszerlánc-biztonsági elemző rendszert fejlesztettek

2019. március 21. 15:03

Az új rendszerrel kiépült az élelmiszerlánc egységes adatmodellje és információmenedzsmentje, ami főleg az állategészségügyi törzsadatok kezelésében hoz előrelépést.

Ingyenes állategészségügyi és járványvédelmi képzést indított a kamara

2019. március 18. 08:03

Az oktatók gyakorlati szakemberek közül kerülnek ki, praktizáló állatorvosok, nagy tapasztalattal rendelkező tenyésztők, járványvédelmi, állathigiéniai szakemberek.