Az uniós parlamenti képviselők szigorúbb szabályokat akarnak bevezetni az antibiotikumok állatokon történő alkalmazására vonatkozóan. A hírek szerint az EU parlamenti képviselői szigorúbb szabályokat tartanak optimálisnak az antibiotikumok állatgyógyászati alkalmazására vonatkozóan. Az állatorvosok ellenzik a tervezetet.
Az állatorvosok egyik szövetsége már aláírásokat gyűjt a tervezet ellen. A kampányukban szereplő képen egy kutya tágra nyílt szemmel nézi, miközben a következő felirat szerepel mellette: „Az életem veszélyben van”.
Ennek hátterében az áll, hogy az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága felkérte az Európai Bizottságot, hogy hivatalosan öt antibiotikum-csoportot soroljon úgynevezett tartalék antibiotikumok közé. Ez azt jelentené, hogy ezeket az antibiotikumokat már nem lehet használni.
A tartalék antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyeket fertőző betegségek kezelésére használnak, amikor a normál antibiotikumok már nem működnek. A cél az, hogy ezeket a szereket a lehető legszigorúbban használják, hogy az antibiotikum -rezisztencia kialakulása révén ne veszélyeztessék hatékonyságukat az emberekben.
A bizottságnak ugyanakkor egy olyan törvénytervezetet terjeszthet elő, amely lehetővé teszi az egyes állatok kezelését ezekkel a tartalék antibiotikumokkal. Más szóval: a háziállatokat továbbra is e hatóanyagokkal kell kezelni.
Az érzelemdús vitában a tényleges háttérről gyorsan elterelődik a figyelem a német proplanta agrároldal cikke szerint. Mindenki egyetért azzal, hogy kevesebb antibiotikumot kell használni. Az antibiotikumok tömeges alkalmazásának messzemenő következményei vannak. Az ok: minél több antibiotikumot használnak, annál valószínűbb, hogy olyan kórokozó altípusok fognak érvényesülni, amelyeknek a gyógyszer nem árthat, amelyek egyszerűen már rezisztensek.
„A multirezisztens kórokozók világszerte terjednek, és veszélyeztethetik a halálos fertőző betegségek biztonságos kezelését a közeljövőben” – írja a Német Fertőzéskutató Központ. Ezek az ellenálló kórokozók évente 33 000 halálesetet okoznak az EU-ban. „Hihetetlenül fontos, hogy az antibiotikumokat bölcsen használják” – hangsúlyozza Petra Gastmeier, a berlini Charité higiéniai és környezeti orvostudományi intézetének professzora és igazgatója. Már korábban is voltak sikerek: „Körülbelül tíz évvel ezelőtt 1700 tonna antibiotikumot használtak fel az állatgyógyászatban, mára 700 tonnára csökkentünk” – magyarázta Gastmeier.
Egyes vélemények szerint van egy másik módja is annak, hogy tovább csökkentsük az antibiotikumok használatát az állatgyógyászatban. Jelentősen javítani kellene a tartási körülményeken, különösen a baromfitenyésztésben. Nem ritka, hogy több tízezer állat él ipari csirketelepeken.
Ilyen helyeken a betegségek viszonylag gyorsan terjedhetnek. Ha a törvény kevesebb állatot és több helyet kényszerítene ki az ólakban, akkor a szükséges gyógyszerek mennyisége is csökkenthető lenne.