Vasárnap volt az erdők nemzetközi világnapja. Minden esztendő március 21-én felhívják a szakemberek a figyelmet az erdők minden típusának fontosságára. Magyarország 22 százalékát borítják erdők.
2020-ban az Európai Unió becslések szerint 159 millió hektár erdővel rendelkezett. Az erdők területe 1990 óta csaknem 10 százalékkal nőtt, akkor 145 millió hektár volt ez az adat.
Öt EU-tagállamban a földterület több mint felét erdők borították: Finnország (66 százalék), Svédország (63 százalék), Szlovénia (61 százalék), Észtország (54 százalék) és Lettország (53 százalék) – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat által készített infografikából. A hazánkkal szomszédos Ausztria területének 46 százaléka, Szolvákiának pedig 39 százaléka erdő.
A skála másik végén Málta áll, a földterületeiknek csak körülbelül 1 százalékát borította erdő, a földterületek kevesebb mint ötödét pedig Hollandiában (10 százalék), Írországban (11 százalék), Dániában (15 százalék) és Cipruson. (19 százalék). Magyarország, Belgiummal együtt amezőny végén foglal helyet a 22 százalékos adattal, hiszen utánunk már az az öt ország következik, ahol a legkisebb az erdőségek aránya az országon belül. A szomszédos országok közül Románia a 29 százalékos adattal, illetve a régióból Lengyelország a 30 százalékos arányával valamivel jobban áll, mint mi, de még nem sorolhatók a középmezőnyhöz.
Németország a maga 32 százalékos arányával a középmezőny végén található, Csehországban 32 százalék, Horvátországban pedig 34 százalék az erdővel borított terület aránya.
Az erdők számos ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak a társadalom számára. A faanyag építésre vagy tüzelőanyagként történő hasznosítása mellett egyre inkább felismerik az erdő rekreáció szempontjából kulcsfontosságú szerepét. A szennyező anyagok levegőből és vízből való tisztítását, az áradások megelőzését és a szén tárolását is ellátják a fák. Az erdők potenciálja ezen ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtására az erdő területének nagyságától és az erdő állapotától függ. A nagyobb erdők és a jó állapotúak nagyobb potenciállal rendelkeznek abban a tekintetben, hogy több ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtsanak az emberek számára.