Agrárközélet

Az Európai Unió 38 százalékát borítja erdő

Agrofórum Online

Vasárnap volt az erdők nemzetközi világnapja. Minden esztendő március 21-én felhívják a szakemberek a figyelmet az erdők minden típusának fontosságára. Magyarország 22 százalékát borítják erdők.

2020-ban az Európai Unió becslések szerint 159 millió hektár erdővel rendelkezett. Az erdők területe 1990 óta csaknem 10 százalékkal nőtt, akkor 145 millió hektár volt ez az adat.

Öt EU-tagállamban a földterület több mint felét erdők borították: Finnország (66 százalék), Svédország (63 százalék), Szlovénia (61 százalék), Észtország (54 százalék) és Lettország (53 százalék) – derült ki az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat által készített infografikából. A hazánkkal szomszédos Ausztria területének 46 százaléka, Szolvákiának pedig 39 százaléka erdő.

Az erdővel borított terület százalékos aránya egyes országokban

A skála másik végén Málta áll, a földterületeiknek csak körülbelül 1 százalékát borította erdő, a földterületek kevesebb mint ötödét pedig Hollandiában (10 százalék), Írországban (11 százalék), Dániában (15 százalék) és Cipruson. (19 százalék). Magyarország, Belgiummal együtt amezőny végén foglal helyet a 22 százalékos adattal, hiszen utánunk már az az öt ország következik, ahol a legkisebb az erdőségek aránya az országon belül. A szomszédos országok közül Románia a 29 százalékos adattal, illetve a régióból Lengyelország a 30 százalékos arányával valamivel jobban áll, mint mi, de még nem sorolhatók a középmezőnyhöz.

Németország a maga 32 százalékos arányával a középmezőny végén található, Csehországban 32 százalék, Horvátországban pedig 34 százalék az erdővel borított terület aránya.

Az erdők számos ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak a társadalom számára. A faanyag építésre vagy tüzelőanyagként történő hasznosítása mellett egyre inkább felismerik az erdő rekreáció szempontjából kulcsfontosságú szerepét. A szennyező anyagok levegőből és vízből való tisztítását, az áradások megelőzését és a szén tárolását is ellátják a fák. Az erdők potenciálja ezen ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtására az erdő területének nagyságától és az erdő állapotától függ. A nagyobb erdők és a jó állapotúak nagyobb potenciállal rendelkeznek abban a tekintetben, hogy több ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtsanak az emberek számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Szórakoztató természet – társasjátékok ajándékba nagyoknak

2022. december 17. 10:37

Egy szuper társasjáték mindig jó ajándékötlet – nemcsak karácsonyra, hanem akár születésnapra, házavatóra vagy évfordulóra. Kiragadtam azt az 5+1, természettel kapcsolatos, nagyobb gyerekeknek való játékot a sok-sok közül, amely megéri, hogy megismerkedjen vele a rokonság – miközben észrevétlenül tanulunk is valami újat a természetről.

Mire van szüksége egy egészséges erdőnek? II. rész – az odvas fák szerepe

2022. február 25. 04:36

Az odvas fák a holtfákhoz hasonlóan egy egészséges erdő szerves részei. Minél idősebb egy erdőállomány, annál több és változatosabb odú található benne, így különböző állatfajok számára nyújthat táplálékot, menedéket, vagy helyet az utódok felnevelésére. De hogyan alakulnak ki ezek az odvak a fán? Miért fontosak olyan sok állatfajnak?

A Pilisi Parkerdő génmegőrzéssel is biztosítja erdeink jövőjét

2019. július 13. 10:49

A klímaváltozás negatív hatásaival szemben ellenálló, sokféle állat és növényfaj számára élőhelyet nyújtó, egészséges erdők megléte az élhető, fenntartható jövő feltétele. Ilyen erdők kialakításán dolgoznak a Pilisi Parkerdő szakemberei az erdészeti génmegőrző program megvalósításával is.

Az aszály több mint százezer hektár erdőt pusztított ki Németországban tavaly óta

2019. augusztus 3. 14:16

Hőség idején erdőtüzek, a hőséghullámok végén heves viharok tizedelik az állományt, és a tavalyi nagy aszály miatt az idei szárazság és hőség a legyengült és a kártevőknek kiszolgáltatott fákból álló erdőkre sújtott le.