6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárközélet

Egyre nagyobb gond az élelmiszer-pazarlás

Agrofórum Online

Világszerte komoly gazdasági hatással jár az élelmiszer-pazarlás, amely ellen különböző eszközökkel próbálnak tenni a kormányzatok. Egyes becslések szerint évente 1,6 milliárd tonna élelmiszer kerül a kukába világszerte. Az éttermek és a gyorséttermi vállalatok minden nap rengeteg ehető ételt dobnak el.

Nemrég egy amerikai fánkozó lánc egyik alkalmazottja kritizálta cégét az élelmiszer-pazarlás napi gyakorlata miatt, és elbocsátották. A 16 éves Bryan Johnson részmunkaidős munkát végzett egy fánkozó láncnál. Úgy döntött, hogy tesz valamit az élelmiszer-pazarlás ellen, mert megdöbbent, hogy műszakja végén el kellett dobnia a maradék fánkot és édességet. Úgy döntött, inkább odaadományozza őket a hajléktalanoknak. Ám ahelyett, hogy munkáltatója megdicsérte volna társadalmi elkötelezettségéért, elbocsátották. Videója, amelyet a TikTok-on osztott meg, miután felmondott, nagyon felkapott lett, és milliók nézték meg. Még egy popsztár, Billie Eilish is megosztotta a tinédzser videóját. A Dunkin Donuts kritikusan viszonyult a napi élelmiszer-pazarláshoz, és elindított egy programot annak érdekében, hogy a felhasználható maradékot felajánlják a rászorulóknak.

Egyes számítások szerint tavaly például 18 milliárd kilogramm ételt dobtak a kukába csak Kínában. Most törvény fogadtak el Pekingben, amelynek az a célja, hogy ezt a mennyiséget számottevően csökkentse. Az új törvény még nem lépett hatályba. A szabályozásnak megfelelően a jövőben például a vendéglátó-ipari szolgáltatók túlzott megrendelései akár 10 000 jüan (kb. 1275 eurónak megfelelő) pénzbírsággal is büntethetők. Az étkeztetési szolgáltatók pedig ártalmatlanítási díjat kérhetnek azoktól az ügyfelektől is, akik nagy mennyiségű élelmiszer-hulladékot hagynak maguk után.

A CGTN állami televíziós műsorszolgáltató beszámolt arról, hogy az új törvény válasz arra, hogy Kínában egyre több ételt dobnak ki. Csak a kínai vendéglátóiparban évente mintegy 18 milliárd kilogramm élelmiszer pazarolnak el – írta a német Stern magazin.

Tavaly augusztusban Hszi Csin-ping kínai elnök személyesen foglalkozott a kérdéssel. Az államfő sokkolónak minősítette az elpazarolt élelmiszer mennyiségét. A pazarlás mértéke szerinte szégyenteljes, és a takarékosság lenne tiszteletre méltó. A helyi hatóságok ezután az élelmiszer-pazarlás csökkentésére irányuló programokat indítottak el. Össztűz alá kerültek azok az online videók is a nyilvánosságban, amelyekben túl sok vagy túl drága ételeket fogyasztanak egyesek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.