Agrárközélet

Egyre rosszabb a német bükkerdők állapota

Agrofórum Online

Sok bükkfa levele idén túl korán változtatta meg a színét, és lehullott a fákról. A szakértők szerint egyes fák esetében ez halálos ítéletet is jelenthet. A németországi bükkösök évek óta szenvednek a hőségtől és a szárazságtól.

A falevelek általában ősszel változtatják a színüket: barnára, pirosra vagy sárgára változnak. Az utóbbi években különösen a bükkösök veszítették el zöld leveleiket már nyáron. A zöld szín korai elvesztésének oka a hőség és a szárazság. Nem ez az első év, amikor ez megtörtént. „2018 óta figyeljük ezt a jelenséget, elsősorban Németország középső részén” – mondta Gitta Langer, a göttingeni Északnyugat-német Erdészeti Kutatóintézet munkatársa.

Ez egy úgynevezett bükk vitalitás gyengeség, amit a kutatóintézet is kutat. A fák a lombozaton kívül ágakat is veszítenek a fák tetején és a kéreg is gyengül.

Az elmúlt évek hősége és szárazsága növelte a károk súlyosságát és terjedését – mondta Langer. A kár bekövetkezése „nagyon függ a talaj elhelyezkedésétől és víztároló képességétől” – magyarázta Christian Ammer, a Göttingeni Egyetem Mérsékelt Égövi Övezetek Erdőgazdálkodási és Erdőökológiai Tanszékének professzora.

A betegség következtében 2019 óta a bükkösökben a bogarak és gombák, például az érme alakú kéreggomba okozta fertőzés növekedése figyelhető meg. Mind a fiatal, mind az idős fák érintettek. A gomba lágy rothadást okoz, ami végső soron azt jelenti, hogy az érintett bükkösök már nem stabilak – mondta Gitta Langer.

A tudósok nem tudtak konkrét számokkal szolgálni a németországi bükk vitalitás gyengeségének mértékéről – írt a német proplanta agrároldal.

A Svájci Szövetségi Erdő-, Hó- és Tájkutató Intézet (WSL) nemrégiben bemutatott adatai szerint a 2018 júliusában elszíneződött és leveleiket lehulló bükkfák legfeljebb 10 százaléka három éven belül elpusztult. A WSL 830 fát figyelt meg, amelyek túl korán hullatták le a leveleiket, és 139 olyan fát, amely őszig tartotta meg a leveleit. A csapadékszegény területeken és a száraz talajon lévő fák különösen érintettek.

A WSL szerint a bükkfák leveleinek és ágainak elvesztése 2018 után tovább nőtt. A megfelelőbb, nedvesebb talajú bükkösök a következő években helyreálltak. „Az ottani levelek hullása ezért nem a fa védőmechanizmusaként értelmezendő, hogy jobban túlélje a száraz évszakot, hanem a gyengeség jeleként” – magyarázta a projekt egyik munkatársa.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

125,7 millió tonna lehet az uniós búzatermés

2022. július 11. 05:36

A Reuters felmérése szerint az EU várhatóan 125,7 millió tonna közönséges búzát termel majd 2022-ben, ami 3,4%-kal kevesebb a tavalyi termésnél.

Egy szőlőfajta története - Teutonoktól a Rizling nemzedékig

2019. április 28. 06:34

A fajta népszerűségének és sikerének fenntartása érdekében a Német Borászati Intézet létrehozta a „Rizling nemzedék” elnevezésű szervezetet, amely a 35 évesnél fiatalabb gazdákat buzdítja a rizling kultúra fejlesztésére, ápolására.

Tovább élénkül a vita a német bioüzemanyagokról

2023. február 5. 08:43

Németországban évente körülbelül 3 millió tonna biodízelt kevernek össze fosszilis dízelolajjal, és az állati takarmányt is repce feldolgozásával állítják elő.

Elfogytak a hentesek, folyamatosan zárnak be a vágóhidak Németországban

2023. szeptember 9. 08:40

A zweibrückeni vágóhíd bezárása a környékbeli termelők számára különösen rossz hír, és többen az állatállományuk leépítését fontolgatják.