Agrárközélet
Fizetett tartalom

Elindult az Agrárcenzus

Agrofórum Online

A hazai mezőgazdasági termelés aktuális helyzetét felmérő, teljes körű, országos összeírást tart Agrárcenzus 2020 néven a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adatokból nyert mezőgazdasági „térkép” a következő évek döntéseit, forrásfelhasználását alapjaiban befolyásolja, ezért a gazdálkodók érdeke a pontos válaszadás.

A KSH a mezőgazdasággal foglalkozók segítségével rajzolja meg az agrárium aktuális térképét

A felmérés két szakaszban valósul meg, az első, 2020. június 5. és 30. közötti időszakban a kérdőív online kitöltésére kéri a KSH az adatszolgáltatókat.

A KSH az árutermelő gazdaságokról gyűjt információkat; azokról, amelyek mezőgazdasági tevékenységet végezhetnek, vagyis szerepelnek a KSH mezőgazdasági regiszterében, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vagy egyéb szervezet adatbázisában. A népszámlálások után a második legtöbb embert érintő felmérés összesen mintegy 750 ezer címen valósul meg, emellett a mezőgazdasági tevékenységet folytató cégeknek is teljes körűen kell adatokat szolgáltatniuk.

A felmérésben a KSH adatokat kér többek között a növénytermesztési jellemzőkről, állatállományról, a mezőgazdaságban dolgozókról, illetve a gazdálkodók egy részétől az épületekről, trágyázási módszerekről, továbbá a hazai információigényeket figyelembe véve az agrárdigitalizációról is. Így az összegyűjtött adatok széleskörű elemzési lehetőséget biztosítanak majd.

A KSH arra kéri a felmérés résztvevőit, hogy a kérdőívet töltsék ki találkozásmentes csatornán, online. Ezt az egyéni gazdálkodók a maja.ksh.hu oldalon, míg a gazdasági szervezetek az elektra.ksh.hu oldalon tehetik meg. A kitöltésben a falugazdászok mellett a KSH munkatársai is segítséget nyújtanak a 06-80-183-039-es ingyenesen hívható zöld számon, az agrarcenzus2020@ksh.hu e-mail címen és honlapjukon is.

Az adatszolgáltatást kormányrendelet írja elő, így az érintettek számára a válaszadás kötelező. Az adatokat a KSH statisztikai célra gyűjti, azokat csak összesítve, név nélkül publikálja.

Az elektronikus adatgyűjtés és a pontos adatszolgáltatás lehetőséget nyújt arra, hogy az Agrárcenzus előzetes adatait már 2021 tavaszán megjelentesse a KSH, és elküldje minden válaszadónak, aki ezt a kitöltés során jelzi. A részletes, településszintű adatokat 2021. végéig összesíti a KSH.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nemzetstratégiai kérdés a méhészet támogatása

2025. május 21. 11:10

Több tízmilliárd forintnyi támogatás segíti a hazai méhészeket 2027-ig. A cél: a méhtartás fenntartása és a beporzók védelme.

Bánki H. Dezső kapta idén a Vetőmag Szövetség-díjat

2025. május 19. 16:08

A Vetőmag Szövetség-díjat idén Bánki H. Dezső kapta, aki évtizedeken át meghatározó szereplője volt a hazai vetőmagágazatnak.

Jótékonysági futás Szarvason a cukorbeteg gyermekekért

2025. május 18. 13:10

A Corteva futóversennyel támogatta a Diaboló Alapítványt, segítve a cukorbeteg gyermekek sportolását és életminőségének javítását.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Az élelmiszerek 2,4 százalékkal drágultak áprilisban

2021. május 16. 11:08

Összességében 2021. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Hajdú-Biharban van a legtöbb szarvasmarha hazánkban

2021. április 30. 04:46

A 2020. december elsejei előzetes adatok szerint hazánkban összesen 932,9 ezer szarvasmarha volt, ebből pedig 413,8 ezer tehén.

A növényi, állati olaj gyártása 32%-kal bővült

2022. május 19. 05:36

A feldolgozóiparból 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 10,2%-kal emelkedett, mind a külpiaci, mind a hazai eladások növekedésének eredményeként.

A megszokottnál jobban nőttek az élelmiszerárak

2020. április 8. 13:16

Éves összehasonlításban az élelmiszerek ára 7,6 százalékkal nőtt, 0,6 százalékponttal élénkebben az előző havinál.