A hatalmas eső nemcsak a lakóingatlanokat, hanem a termés betakarítását is veszélyezteti.
A hatalmas eső nemcsak a lakóingatlanokat, hanem a termés betakarítását is veszélyezteti. A földeken napok óta áll a munka, a gazdák hatalmas szárítási költséggel számolnak. A Dél-Balatonon pedig rohad a szőlő, a termelők közel 30 százalékos terméskiesésre számítanak.
Lackovics Sándor, elnök, Barátság Szövetkezet:
Sajnos ami kint maradt az rosszabb körülmények között fog bejönni, mint ahogy ezt sikerült betakarítani. Itt jelen pillanatban 250 tonna napraforgó van, aminek körülbelül már 50%-a már tárolóban van tehát tisztított és szárított.
Az 560 tonna napraforgó felét már a tárolóban tartja ez a magyaratádi gazda. Még szerencse, mert a többi azóta a földeken ázik. A szűnni nem akaró eső miatt Lackovics Sándor szerint a termés mennyisége hasonló a tavalyihoz, a minőség azonban a sok nedvesség miatt elmaradhat a várttól.
Lackovics Sándor, elnök, Barátság Szövetkezet:
Szárítjuk a napraforgót, sajnos kell, hogy szárítsuk, mert a szabványos nedvességnél duplájával hozzuk be és a kereskedők olyan nyolcas víztartalomnál kérik, hogy szárítsuk vele ezt a terményt.
A napraforgó tonnánkénti ára tavaly 125 ezer forint volt, idén is várhatóan megkapják ezt az árat érte a gazdák. A probléma az, hogy a szárítás költsége nem térül meg – mondja Lackovics Sándor. A somogyi gazdának körülbelül tonnánként 5-6 ezer forintos vagyis összesen 2,5 milliós plusz költséget jelent ez.
Lackovics Sándor, elnök, Barátság Szövetkezet:
Ugye az eddigi évekbe nem kellett szárítani, most ha egy átlagos 60 forint/ nedvesség/ mázsa számmal számolunk, ha tonnával számolunk akkor hatezer forinttal számolunk és ha most úgy vesszük, hogy durván 8-9%-ot el kell vonni akkor a tonnánkénti árat eléggé megfogja csappantani a felvásárlási árnál ez a plusz teher.
Azok akik a cukorrépát sem tudták még betakarítani, szintén bosszankodhatnak a minőség miatt. Az eső ugyanis kimossa az értékes cukrot a növényből. Ugyanúgy az őszi vetésnnek sem tesz jót a csapadék, a repcét ilyen felázott talajba ugyanis nem lehet elrakni.
A szőlősökben is szünetel munka. A gazdák a sok eső miatt termésveszteségre számítanak. A csapadék ugyanis eláztatja és széttöri a félig érő bogyókat.
Pócz József borász:
Kifolyik a must, tehát egyrészt terméscsökkenést okoz másrészt meg nyilván, hogy ha ilyen párás idő lesz, nem tud kiszáradni, akkor a bothridis gomba az akkor nekiáll és akkor megrohad, megrohad a szőlőfürt és hát igazából ebből nem lesz tisztességes, jó minőségű bor.
Pócz József azt mondja 20-30%-al kevesebb szőlőre számít, ha a következő napokban is esni fog. Különösen a kései fajtáknak nem tesz jót a nedves idő.
Pócz József borász:
Tegnap esett 45 mm ma délig 18 mm, úgyhogy nem is tudom mi lesz ennek a vége és hát még mindig nagyon úgy néz ki, hogy sok eső lesz. Vissza vannak még ilyen fajtáink, hogy olaszrizling, zöld welltelini, ezeknek még legalább kellene egy jó hét napos idő, hogy tisztességes jó mustokkal szedhessük őket ezen kívül kint vannak még a kék szőlőfajták.
A kékfrankos és a rosé borok minőségét is befolyásolja a következő hetek időjárása. A borászok abban bíznak, hogy jövőhéten pár napra visszatér a száraz, napos idő.
(Somogy TV, Híradó)