Agrárközélet

Észak-Alföld volt a legtermelékenyebb régió

Agrofórum Online

A régiók mezőgazdasági területének nagysága és termelési adottságai különbözőek, így a kibocsátásuk is egyenlőtlen képet mutat. A mezőgazdasági területéhez képest számottevően nagyobb aránnyal részesedik Dél-Dunántúl az országos gabonakibocsátásból, Budapest és Pest régió a gyümölcsfélék és burgonya, Nyugat- és Dél-Dunántúl a bor, Közép- és Nyugat-Dunántúl pedig az egyéb növényi termékek kibocsátásából.

Kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben a területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét (46 százalék) adják, ezzel szemben a kis területű Budapest és Pest régió együttesen 7,4 százalékkal, a hegyvidékekkel tarkított Észak-Magyarország 7,6 százalékkal részesül a kibocsátásból – derült ki a Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2020 című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.

A mezőgazdasági területre számított fajlagos bruttó hozzáadott érték alapján a termelékenység 2019-ben Észak- és Dél-Alföldön, illetve Nyugat-Dunántúlon volt a legmagasabb, míg Észak-Magyarországon, valamint Budapest és Pest régióban a legalacsonyabb. Az Észak-Alföldön hektáronként 251 ezer forint, a Dél-Alföldön hektáronként 242 ezer forint, a Nyugat-Dunántúlon hektáronként 234 ezer forint, a Közép-Dunántúlon hektáronként 207 ezer forint, a Dél-Dunántúlon hektáronként 199 ezer forint, Észak-Magyarországon hektáronként 177 ezer forint, Budapesten és Pest régióban pedig hektáronként 153 ezer forint volt a fajlagos bruttó hozzáadott érték. Az országos átlag 220 ezer forint/hektárt tett ki.

Észak-Alföld 2010 és 2019 között e mutató vonatkozásában az utolsó helyről az elsőre lépett elő. Míg Dél-Alföld és Nyugat-Dunántúl mindkét időpontban átlagon felüli termelékenységgel rendelkezett, addig Közép-Dunántúl a vizsgált időszakban jelentősen visszaesett. A korábban is alacsony értékkel rendelkező régiók még inkább lemaradtak, a területi különbségek a termelékenység alapján összességében nagyobbak lettek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Digitalizáció és automatizáció - új dimenziók az élelmiszergazdaságban

2019. október 17. 05:38

A REGIONS 4FOOD projekt magyar partnere, a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. szeptemberben két tanulmányútra is ellátogatott, hogy megismerje a projekt nemzetközi partnereinek jó gyakorlatait.

Csökken Európa szerepe a BASF mezőgazdasági szegmensében

2020. március 20. 12:16

Egy évtizeddel ezelőtt, 2010-ben még a legtöbb bevételre, az összesnek csaknem a negyven százalékára az európai régióból tett szert a BASF mezőgazdasági megoldások divíziója.