Agrárközélet
Agrárközélet

Évente 10 millió hektár erdő tűnik el – határozott fellépést sürgetnek

Évente 10 millió hektár erdő tűnik el – határozott fellépést sürgetnek

Syngenta Blog

Sürgős és határozott fellépésre van szükség az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az évtizedek óta zajló erdőirtások ellen az erdők biológiai sokféleségének megőrzése érdekében.

A FAO által közzétett jelentés szerint 1990 óta mintegy 420 millió hektárnyi erdőterület tűnt el. Bár az erdőirtás mértéke az elmúlt három évtizedben csökkent, évente így is mintegy 10 millió hektárral csökken az erdős területek nagysága.

A COVID-19 világjárvány miatti válság rámutatott a természet megóvásának és fenntartható használatának fontosságára, hiszen az emberek egészsége összekapcsolódik az ökoszisztéma egészségével.

A jelentés adatai az erdőkben 60 ezer fafajt tartanak nyilván, a madárfajok 75, az emlősök 68 százaléka él bennük. Az erdők több mint 86 millió zöld munkahelyet biztosítanak. A szélsőséges szegénységben élők több mint 90 százaléka az erdőben található élelmiszerektől, tűzifától függ. Ebbe a körbe csak Latin-Amerikából mintegy nyolcmillió rendkívül szegény ember tartozik.

Egy másik kutatás, amelyet az Európai Bizottság és az Egyesült Államok Erdészeti Szolgálata végzett, 34,8 millió erdőfoltot tárt fel a világon. A méretük 1 és 680 millió hektár között változhat. A szakemberek szerint nagyobb erőfeszítésekre van szükség az erdőtöredékek újbóli összekapcsolásához.

“Az erdőirtás és az erdő pusztulása továbbra is riasztó ütemben zajlik, ami jelentősen hozzájárul a biológiai sokféleség folyamatos csökkenéséhez. Fokozott globális együttműködés szükséges a pusztult és sérült ökoszisztémák helyreállítása, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a biológiai sokféleség védelme érdekében” – írta a jelentésben QU Dongyu, a FAO főigazgatója.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

Figyeljünk oda a plakátokra a budai erdőkben!

2019. október 7. 08:02

Fontos, hogy az erdők lezárására nem kerül sor, a turistaútvonalak továbbra is látogathatóak.

A Pilisi Parkerdő Zrt. képes fenntartható módon biztosítani a megnövekedett tűzifaigényt

2022. október 11. 10:36

A Pilisi Parkerdő Zrt. hosszú távon képes fenntartható módon biztosítani a működési területén élők tűzifa-ellátását.

Új helyen lehet megtudni minden információt a magyar erdőkről

2018. június 10. 18:37

Megváltozott az Interaktív Erdőtérkép elérési útvonala. Az új felület a jövőben https protokollt, illetve számos új funkciót alkalmaz.

Hazánk kincsei V. rész – Az Agostyáni Arborétum

2023. június 27. 10:36

A mindössze 565 fős Agostyán 1985-ig önálló településként létezett Tata és Tarján között, ám abban az évben Tata városához csatolták. Közvetlen ugyan nem határos a két település, mégis Tata központjából közúton mindössze 5 km-t kell autóznunk a festői szépségű, erdős dombokkal körülvett Agostyánig.