Agrárközélet

Ezek az országok a legfontosabb agrárpartnereink

Agrofórum Online

A mezőgazdasági eredetű termékek tíz legfontosabb exportcélország 2019-ben a teljes kivitel 72, a behozatal 81 százalékát fedte le. Németországgal kétirányú a forgalom a hús és húskészítmények, a zöldségfélék és gyümölcsök esetében. Olajos magvú növényeket elsősorban mi exportálunk számukra, míg tejtermék és tojás onnan érkezik hozzánk.

Romániába húst, gabonát, zöldséget, gyümölcsöt és állati takarmányt, Olaszországba pedig elsősorban gabonát exportáltunk – derült ki a Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2019 című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített. Lengyelországból ital és dohányárut, hús és húskészítményt, valamint tejterméket, tojást importálunk. A mezőgazdasági eredetű áruk külkereskedelmében az Európai Unióval bonyolítjuk le a forgalom döntő részét.

Hazánk mezőgazdasági eredetű termékek exportjából 435,9 milliárd forintnyi árut vittek Németországba. Ez a teljes agárexport 14,9 százaléka. Az export-ranglistán a második helyen Románia áll 348,3 milliárd forinttal és 11,9 százalékos részesedéssel. A harmadik helyen Olaszország található 321,1 milliárd forinttal és 11 százalékkal. Az első tízbe Ausztria, Lengyelország, Szlovákia, Hollandia, Csehország, Horvátország és Franciaország fért még be az exportlistán. Az első tíz a teljes agárexport 72,3 százalékát adta 2119,8 milliárd forinttal. A teljes export 2927 milliárd forint volt tavaly.

Grafikon forrása: KSH

Magyarországra mezőgazdasági eredetű termékeket legnagyobb értékben Németországból importálnak. Ennek értéke 399 milliárd forint, ami 19,6 százalékos importrészesedés. Második helyen Lengyelország áll 276,4 milliárd forinttal és 13,6 százalékkal, a harmadikon pedig Szlovákia 183,5 milliárd forinttal és 9 százalékkal. Az első tízbe Ausztria, Hollandia, Csehország, Olaszország, Románia, Franciaország és Spanyolország található. Az első tíz a teljes agárimport 80,9 százalékát adta 1644,4 milliárd forinttal. A teljes import 2033,3 milliárd forint volt 2019-ben.

2020 februárjától az Egyesült Királyság nem tagja az Uniónak, Magyarország az import 1,8, az export 3,0 százalékát bonyolította 2019-ben a szigetországgal. 36 milliárd forint behozatal (például ital és dohány) mellett 87 milliárd forint kivitel (főleg hús, takarmány, zöldség és gyümölcs) keletkezett – hívta fel a figyelmet a KSH.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Hatodik hete csökken a rizs ára

2020. október 10. 11:58

Thaiföldön hatodik hete csökken a rizs exportára, és a friss kínálat hatására várhatóan tovább mérséklődik ebben a hónapban.

Fordulat jelei látszanak a francia gabonaexportban

2022. december 3. 10:38

Franciaországban élénken kezdődött a gabonaexport szezonja, mivel a fekete-tengeri kereskedelem háborús zavara arra késztette az importőröket, hogy inkább a nyugat-európai szállítmányok felé forduljanak.

Üvegbe zárt gyümölcsök

2019. április 28. 09:32

A Quali-T Bt. a függőséget okozó lekvárokon túl bodzafeldolgozással is foglalkozik. Sőt, ez az, ami jelenleg a cég gazdálkodásának legerősebb pillérje. A biofeldolgozáson kívül ugyanis szinte a kezdetektől készítenek exportra bodzavirág szörpöt, melyet félkész termékként értékesítenek.

Mindkét irányban emelkedett a külkereskedelmi forgalom

2021. május 20. 06:15

A legnagyobb értékben gabonaféléket, húst és húskészítményeket, takarmányt, zöldség- és gyümölcsféléket, valamint olajos magvakat exportálunk.