Még a tapasztalt szántóföldi gazdálkodók sem emlékezhetnek olyan magas műtrágyaárakra, amelyeket mostanában látni. Július elején a legfontosabb nitrogén műtrágyák és a foszfor piaci ára új rekordszintre emelkedett.
Ez a választás a gazdálkodók számára: csak arra kellene várni, hogy ismét csökkennek az árak – és akkor vásárolni? Vagy a műtrágyaárak tovább emelkednek, és legalább részleges mennyiségeket kell beszerezni vagy fedezni? Mint oly gyakran előfordul, nincs egyszerű válasz ezekre a kérdésekre.
Egy dolog azonban világos: egy ponton az árak ismét csökkenni fognak – írta a német agrarheute mezőgazdasági szaklap. Ez a helyzet álláspontjuk szerint a pénzügyi válság utáni utolsó magas árfázisban és más hasonló árrobbanások során alakul ki.
Egy dolog fontos a lap szerint a jó vásárlási stratégia szempontjából, nevezetesen annak ismerete, hogy mi okozza ezt a rendkívüli árrobbanást. Az árrobbanásnak alapvetően három oka van, amelyek mind ugyanazon a dolgon alapulnak: rendkívüli szűkösség és az egekbe szökő termelési és szállítási költségek.
Az energiaárak (nyersolaj és földgáz), amelyek a globális gazdaság fellendülésével meredeken emelkedik, jelentősen megdrágította a gyártási költségeket. A kőolaj ára 50 százalékkal emelkedett az év eleje óta. Az európai földgáz ára is megduplázódott.
Az exportkorlátozásokkal vagy magasabb exporttarifákkal kapcsolatos megszakadt ellátási láncok – például Kínában is hozzájárultak a dráguláshoz. Ez a probléma az egekbe szökő szállítási költségeken keresztül jelentkezik és ezáltal a végfelhasználói árak emelkedését okozza. A dél-kínai kikötőkben a koronavírussal kapcsolatos hatalmas hajótorlódások valószínűleg nagyon negatív hatással lesznek a karbamid- és foszfor-műtrágyák exportjára.
A műtrágya árának alakulása az ásványi alapanyagok magas árának és a gabona, valamint az olajos magvak árrobbanásának is betudható. Sok országban fellendült a mezőgazdaság iránti keresletet, például az Egyesült Államokban, Brazíliában, Oroszországban és Kínában. És ez felemelte a műtrágya árát.
Tehát a nagyon különböző tényezők együttese emelte magasra a műtrágya árát. Az elemzők meglehetősen reálisnak tartják a piac torzulásainak folytatását legfeljebb 12 hónapig. Csak ezután állhatnak helyre várhatóan a szállítási láncok, és csökkenhetnek az árak. Mert az is tény: előbb-utóbb a magas árak növelik a kínálatot.
Németországban a nitrogén alapanyagú műtrágya és a foszfor ára júliusban új rekordmagasságra emelkedett. A német mezőgazdasági termelők legfontosabb nitrogénműtrágyája, a mész-ammónium-nitrát (KAS) a német importkikötőkben a héten alig tonnánként 280 euróba kerül. Ez jó 30 euróval több, mint június elején, és több mint 100 euróval több, mint tavaly ugyanabban az időben. Ez több mint 60 százalékos növekedést jelent. A legutóbbi, 2019. januári árcsúcsnál a gazdáknak tonnánként „csak” 230 eurót kellett kiadniuk.
A német importkikötőkben a szeletelt karbamid ára a héten tonnánként 435 euró volt. Ez 45 euróval több, mint júniusban, és óriási 180 eurós árugrás tavalyhoz képest.
A folyékony műtrágyát, az ammónium-nitrát-karbamid-oldatot (AHL) tonnánként 264 euróért adják el a héten. Ez 26 euróval több, mint júniusban, és tonnánként 113 euróval több, mint egy évvel ezelőtt. Ez 75 százalékos plusz.
A foszfor-műtrágya azonban a legdrágább. A timmonium-foszfát (DAP) jelenleg 608 euróba kerül tonnánként az import kikötőkben. Ez csaknem 90 euróval több, mint júniusban, és csaknem megduplázódott az ára az előző évhez képest.
Az áremelkedés a kálium-műtrágyák esetében volt a legalacsonyabb. A német importkikötők vásárlóinak a Kornkali jelenleg tonnánként 242 euróba kerül – 4 euróval többe, mint júniusban, és körülbelül 10 euróval többe, mint tavaly.