Agrárközélet

Hiányoznak a vendégmunkások a brit kertészetekből

Agrofórum Online

Jelentős változások tapasztalhatók az Egyesült Királyság kertészeti ágazatában a politikai és gazdasági feltételek változásának hatására. Az uniós belső migrációnak nagy jelentősége volt a brit gazdaság szempontjából, hiszen számos szegmens jó teljesítménye és munkaerő-pótlása az EU-ból érkező munkaerő jelenlétének volt köszönhető. Az Európai Unióból történő kilépés szükségessé teszi a munkaerő-kínálat, versenyképesség és kereskedelem újra-definiálását.

 A brit friss élelmiszer-ellátás nagyban függött a téli és kora tavaszi hónapokban megvalósuló importtól. Az uniós országok által a szigetországba exportált nagy mennyiségű agrár-élelmiszeripari termék közül elsősorban a friss és a feldolgozott gyümölcsök és zöldségek, a hústermékek és az élelmiszer-készítmények emelhetők ki. Ennek az exportnak 2019-ben regisztrált mértéke 41 milliárd eurót tett ki.

A kertészeti ágazat jelentősen kitett a szezonális munkaerőnek. A DEFRA (Department for Environment, Food & Rural Affairs) becslései alapján évente 64000 vendégmunkás többlet “erőforrást” igénylő (főleg bogyós gyümölcs termesztés) kertészeti szektor jelenleg nagy kihívásokkal néz szembe. A járványos időszak szülte korlátozások, valamint a Brexit hatására számos termelő kénytelen lemondani a gyakran több év(tized)es múltra visszatekintő, szakmai értelemben valamint tapasztalatokban gazdag munkaadó-munkavállaló együttműködésekről. Ennek hátterében többek között (a rutinos munkaerő hiánya mellett) a szociális távolságtartás betartása miatt kialakult hátráltató tényezők, a betanítás, a munkamorál romlása látszanak meghúzódni.

A SAWS (Seasonal Agricultural Workers Scheme) névre keresztelt,  külhoni munkavállalók számának keretet adó rendszer 2021-ben 30000 vendégmunkást engedélyez, az előző évi 10000-hez képest, annak érdekében, hogy a munka minél hatékonyabban haladhasson a betakarítási és csomagolási időszakban. A 2022-es év tekintetében még nem látni pontosan, hogy hogyan alakulnak ezek a számok.

Egyes tanulmányok szerint a megkérdezett termelők a következő módon nyilatkoztak a munkaerőhiány kapcsán:

,,Visszatérő munkásainknak csupán a fele érkezett meg tavasszal..”

,,Drámai létszámcsökkenés”

,,Jelentős hiány”

,,Ugyan megpróbáltunk brit dolgozókat alkalmazni ebben a szezonban, de sajnos nem működött a gyenge teljesítmény, és a munkamorál miatt.”

A pandémia és a brexit miatt kialakult bizonytalansági tényezők hatására számos dolgozó kényszerült arra, hogy idő előtt hagyja el munkaterületét. Egy, a University of Lincoln és a Collison & Associates Limited által kivitelezett kutatás szerint, 19 megkérdezett brit termelő közül csupán kettő nyilatkozott úgy, hogy a munkaerőhiány orvoslása az automatizálás bővítésében rejlene. Jóllehet a DEFRA 2021-ben megkezdi az automatizálási lehetőségek feltérképezését. A válaszadók közül sokan 10-20, de akár 40 %-os munkavállalói teljesítmény-visszaesésről is beszámoltak.

Miközben a termelésre fordított költségek az említett okokból kifolyólag növekednek, a vásárlók nehezen mutatnak hajlandóságot az emelt áras termékek megvásárlására

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

A Brexit miatt hiány lehet Nagy-Britanniában a friss árukból

2019. augusztus 8. 10:46

Az importőrök raktározással és alternatív útvonalak kiépítésével igyekeznek megelőzni a kellemetlen meglepetéseket, de mindezt nem adják ingyen.

Londoni demonstrációra készülnek a brit farmerek a Brexit miatt

2020. február 13. 09:47

A farmerek biztosítékot kérnek arról, hogy miután már nem tartoznak az Európai Unióhoz, az ágazatnak nem kell a hazai piacon versenyeznie a brit minőségbiztosítási előírásokat nem teljesítő termékekkel.

A Brexit az ír gombatermesztőket sem kíméli

2019. február 25. 04:47

Az ír gombatermesztők bevételének 60 százaléka származik manapság az Egyesült Királyságból, bár 2012-ben még 90 százalékkal, 2016-ban még 80 százalékkal büszkélkedhettek.

Kiváló magyar termékek hódíthatják meg Londont és Düsseldorfot

2019. március 18. 15:15

Két nemzetközi kiállításon népszerűsíti a magyar termékeket az Agrármarketing Centrum (AMC). Először vesz részt önálló standdal az International Food and Drink Event (IFE) rendezvényen. A düsseldorfi ProWein Szakkiállításon pedig hat év kihagyás után a tavalyi évtől szervez újra rendszeres megjelenést a Társaság.