Agrárközélet

Hogyan értékelik a Brexitet a brit agrárium szereplői?

Agrofórum Online

A mintegy 55 000 angol és walesi gazdát tömörítő Nemzeti Gazdaszövetség az ötlet megszületése óta a kilépés ellen foglalt állást.

A június 23-án tartott vélemény-nyilvánító népszavazáson az Egyesült Királyságban a választók többsége (52 %) az Európai Unióból való kilépésre szavazott. Az eredmény mind a politikában, mind a pénzügy világában nagy hullámokat keltett, az ország mezőgazdaságát érintő változásokról számos vélemény fogalmazódott meg.

A mintegy 55 000 angol és walesi gazdát tömörítő Nemzeti Gazdaszövetség (NFU, National Farmers Union) az ötlet megszületése óta a kilépés ellen foglalt állást. A szövetség elnöke a szavazás eredményét egyenesen politikai balesetként értékelte, mellyel M. Raymond arra utalt, hogy például a várhatóan gyengülő font és a bizonytalanná váló import miatt az élelmiszerárak emelkedésére lehet számítani.

Az Egyesült Királyságban gazdálkodó farmereknek a Brexit számos közvetlen és közvetett hatásával kell majd megbirkózni, mely többek között az agrártámogatásokat, a mezőgazdasági termények és termékek kereskedelmét, valamint a rendelkezésre álló munkaerőt fogja hátrányosan érinteni. Az egyik legégetőbb probléma az EU-támogatások megszűnése lesz. Ennek hiányában – az élelmiszer-áruházak által mesterségesen alacsony árszinten kínált mezőgazdasági eredetű termékek miatt – a gazdák könnyen a tönk szélére juthatnak. Az NFU éppen ezért a független kormánytól garanciát kér arra, hogy a kilépést követően az agrárium számára hasonló mértékű támogatás változatlanul rendelkezésre álljon.

A gazdaszövetség a helyzet értékelése után keresi az európai piacokon való új megjelenés lehetőségeit, újragondolja az Egyesült Királyság világpiaci szerepét, kiemelve, hogy meg kell akadályozni az ország olcsó, rossz minőségű importáruval történő elárasztását, emellett fontos célként jelenik meg, hogy a külföldi munkaerő továbbra is rendelkezésre álljon, elérhető legyen a brit mezőgazdaság szereplői számára. Az NFU olyan agrárpolitika kidolgozását sürgeti, mely egyszerű, rugalmas és biztosítja azt, hogy a brit gazdák megőrizzék versenyképességüket az európai termelőkkel szemben.

Azonban az agrárium nem minden szereplője osztja a Nemzeti Gazdaszövetség referendumra vonatkozó véleményét. Nigel Farndale, korábban mezőgazdasági termelést folytató gazda, író és újságíró úgy gondolja, hogy az EU-ból való kilépéssel évente hárommillió fontot nyerhet az Egyesült Királyság amellett, hogy az ország ugyanolyan összegű támogatást biztosít a termelőknek, mint az EU. Ezt azzal indokolja, hogy jelenleg hatmillió fontot fizet be Nagy-Britannia a Közös Agrárpolitika keretében az EU költségvetésébe és csak hárommillió font kerül vissza az országba. Végeredményképpen így legnagyobb versenytársaikat, a francia gazdákat – akik a KAP legnagyobb haszonélvezői – támogatják a brit adófizetők.

Minford professzor, aki Margaret Thatcher tanácsadójaként dolgozott, szintén Brexit-párti. Szerencsésnek tartja, ha a kilépés után megszűnik az EU-n keresztül érkező francia befolyás a brit mezőgazdaságra, úgy gondolja, hogy eljött az ideje annak, hogy a brit gazdák saját lábukra álljanak, és önálló döntéseket hozzanak. Külön kiemeli a farmerek szerepét az ország természeti értékeinek megőrzésében.

E hatalmas változások miatt a jövő brit agráriumát számos bizonytalanság jellemzi – fogalmazott M. Thomas az NFU szóvivője. A gazdaszövetség felhívja tagjai figyelmét arra, hogy elérkezett az a pillanat, amikor nincs más út csak az összefogás és együttműködés, mely nemcsak a zökkenőmentes kilépés záloga, hanem a jövőt meghatározó, közös megállapodáson alapuló agrárstratégia megalkotásának és megvalósításának is az alapja – olvasható a Modern Farmer honlapján (http://modernfarmer.com/2016/07/brexit/).

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Több ezer állami ösztöndíjas hely vár a MATE-n!

2025. január 22. 15:10

A MATE minden hallgatónak magas szintű tudást biztosít. Az egyik legjobb agráregyetemen ösztöndíjas helyek várják a jelentkezőket.

Változás az AXIÁL Kft. vezetőségében

2025. január 16. 12:33

Az újonnan létesített részleg a vállalat vezetőségének munkáját segíti tanácsadással, döntéstámogatással a digitalizációs projektekre fókuszálva.

Sajnálatos, de ez az élelmiszeripar jövője

2024. december 28. 14:10

Az ipari mezőgazdaság jövője lehetőségeket és egyben komoly kihívásokat teremt az élelmiszer-termelés és a klímavédelem metszéspontjában.

Brexit jött, munkás ment

2021. augusztus 1. 09:21

A brexit most kezdte el csak igazán szedni ,,áldozatait”, mivel számos vendégmunkás nem hajlandó munkát vállalni a szigetországban.

A Brexit az ír gombatermesztőket sem kíméli

2019. február 25. 04:47

Az ír gombatermesztők bevételének 60 százaléka származik manapság az Egyesült Királyságból, bár 2012-ben még 90 százalékkal, 2016-ban még 80 százalékkal büszkélkedhettek.

London a helyi bortermelőket szeretné népszerűsíteni

2023. május 22. 08:03

A nagyobb rugalmasság bevezetésével a bortermelők és -importőrök nem kényszerülnek semmi más korlátozásra, hanem újításokat vezethetnek be.

Hiányoznak a vendégmunkások a brit kertészetekből

2021. március 1. 11:45

Jelentős változások tapasztalhatók az Egyesült Királyság kertészeti ágazatában a politikai és gazdasági feltételek változásának hatására. Az uniós belső migrációnak nagy jelentősége volt a brit gazdaság szempontjából, hiszen számos szegmens jó teljesítménye és munkaerő-pótlása az EU-ból érkező munkaerő jelenlétének volt köszönhető. Az Európai Unióból történő kilépés szükségessé teszi a munkaerő-kínálat, versenyképesség és kereskedelem újra-definiálását.