Az amerikai bíróság észszerűtlennek nevezte a Bayer 2 milliárd dolláros javaslatát, amivel a társaság a jövőben jelentkező Roundup kárigényeket kezelte volna, így a bíró elutasította a cég javaslatát.
A hír negatív a Bayer számára, és komoly negatív árfolyamreakciót válthat ki, hiszen így nem sikerült lezárni a jogi kockázatokat. Jelenleg több megoldási javaslaton is dolgoznak, egyrészt ismét megpróbálhatják átdolgozni a megállapodási javaslatot, de a Bayer azt is bejelentette, hogy felülvizsgálják a Roundup és más glifozát tartalmú vegyszerek értékesítését az Egyesült Államokban – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt.
A Bayer azt közölte, nem növeli a 2 milliárd dolláros tartalékot, azt követően, hogy egy amerikai bíró elutasította a Roundup és más glifozát alapú gyomirtókkal kapcsolatos jövőbeli követelések rendezésére irányuló csoportos tervét. „Elhatároztuk, hogy megoldjuk a Roundup-pereket, és minimalizáljuk a vállalatunkra a jelenlegi és potenciális jövőbeli perekből eredő kockázatokat” – hangsúlyozta Werner Baumann, a Bayer vezérigazgatója. „Nyitottak vagyunk a fennmaradó perekkel kapcsolatos tárgyalásokra, amennyiben a feltételek ésszerűek. Ezt a megközelítést azonban a jövőben felül fogjuk vizsgálni” – tette hozzá.
A döntés után új tervet hirdetett meg a Bayer, közölték, hogy „azonnal kapcsolatba lépnek a partnerekkel, hogy megvitassák a glifozát alapú termékek jövőjét az amerikai lakossági piacon”. Ez a legtöbb probléma forrása a Roundup termékkel kapcsolatban. A vállalat egyben közölte, hogy továbbra is kiszállítja a glifozát tartalmú termékeket a mezőgazdasági felhasználók számára.
A Bayer szerint herbicidekből, azaz gyomirtó szerekből származó bevételeinek több mint a fele a glifozáttal függ össze, ez 2020-ban csaknem 5 milliárd eurót tett ki. A Bayer még a Monsanto 2018-as felvásárlásával örökölt meg pereket a Roundup szer kapcsán. A Roundup legfőbb összetevője a glifozát, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített. Követelésekkel Non-Hodgkin-limfóma miatt állnak elő többen. A limfóma a nyirokrendszerben kialakuló, magukból a nyiroksejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Non-Hodgkin limfómákról akkor van szó, ha a nyirokrendszer sejtjei rendellenesen szaporodnak, a rosszindulatú daganatos sejtek pedig más szervekre is átterjedhetnek.
A Bayer a világ egyik vezető agrokémiai termékeket is gyártó vállalata. A cég bevételének mintegy 45 százaléka származik a növénytermesztési üzletágból. Gyomirtó, gombaölő és rovarirtó szereket is gyárt a cég. A Bayer gyógyszeripari szegmenséből származik az árbevétel 41 százaléka, míg 13 százalék étrend-kiegészítőkből. A társaság csaknem 104 ezer embert foglalkoztat világszerte.