Agrárközélet

Ismét elutasították a Bayer javaslatát

Agrofórum Online

Az amerikai bíróság észszerűtlennek nevezte a Bayer 2 milliárd dolláros javaslatát, amivel a társaság a jövőben jelentkező Roundup kárigényeket kezelte volna, így a bíró elutasította a cég javaslatát.

A hír negatív a Bayer számára, és komoly negatív árfolyamreakciót válthat ki, hiszen így nem sikerült lezárni a jogi kockázatokat. Jelenleg több megoldási javaslaton is dolgoznak, egyrészt ismét megpróbálhatják átdolgozni a megállapodási javaslatot, de a Bayer azt is bejelentette, hogy felülvizsgálják a Roundup és más glifozát tartalmú vegyszerek értékesítését az Egyesült Államokban – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt.

Kép: CSW

A Bayer azt közölte, nem növeli a 2 milliárd dolláros tartalékot, azt követően, hogy egy amerikai bíró elutasította a Roundup és más glifozát alapú gyomirtókkal kapcsolatos jövőbeli követelések rendezésére irányuló csoportos tervét. „Elhatároztuk, hogy megoldjuk a Roundup-pereket, és minimalizáljuk a vállalatunkra a jelenlegi és potenciális jövőbeli perekből eredő kockázatokat” – hangsúlyozta Werner Baumann, a Bayer vezérigazgatója. „Nyitottak vagyunk a fennmaradó perekkel kapcsolatos tárgyalásokra, amennyiben a feltételek ésszerűek. Ezt a megközelítést azonban a jövőben felül fogjuk vizsgálni” – tette hozzá.

A döntés után új tervet hirdetett meg a Bayer, közölték, hogy „azonnal kapcsolatba lépnek a partnerekkel, hogy megvitassák a glifozát alapú termékek jövőjét az amerikai lakossági piacon”. Ez a legtöbb probléma forrása a Roundup termékkel kapcsolatban. A vállalat egyben közölte, hogy továbbra is kiszállítja a glifozát tartalmú termékeket a mezőgazdasági felhasználók számára.

A Bayer szerint herbicidekből, azaz gyomirtó szerekből származó bevételeinek több mint a fele a glifozáttal függ össze, ez 2020-ban csaknem 5 milliárd eurót tett ki. A Bayer még a Monsanto 2018-as felvásárlásával örökölt meg pereket a Roundup szer kapcsán. A Roundup legfőbb összetevője a glifozát, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített. Követelésekkel Non-Hodgkin-limfóma miatt állnak elő többen. A limfóma a nyirokrendszerben kialakuló, magukból a nyiroksejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedés. Non-Hodgkin limfómákról akkor van szó, ha a nyirokrendszer sejtjei rendellenesen szaporodnak, a rosszindulatú daganatos sejtek pedig más szervekre is átterjedhetnek.

A Bayer a világ egyik vezető agrokémiai termékeket is gyártó vállalata. A cég bevételének mintegy 45 százaléka származik a növénytermesztési üzletágból. Gyomirtó, gombaölő és rovarirtó szereket is gyárt a cég. A Bayer gyógyszeripari szegmenséből származik az árbevétel 41 százaléka, míg 13 százalék étrend-kiegészítőkből. A társaság csaknem 104 ezer embert foglalkoztat világszerte.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

Újabb pert vesztett a Bayer

2020. október 23. 10:20

A német vállalat épp egy hónapja további több ezer esetet zárt le peren kívüli megállapodással a Roundup növényvédő szerekhez kapcsolódóan.

Több időt kapott a Bayer a megállapodásra

2019. december 9. 13:02

A Bayer számára fontos lenne, hogy a jelentős jogi kockázatokat jelentő ügyeket le tudja zárni, mert ezek már lassan két éve tartják nyomás alatt a részvények árfolyamát.

Monsanto hagyatéktól szabadulhat a Bayer

2020. szeptember 2. 04:33

A Bayer árfolyama tegnap 0,8 százalékkal emelkedett, idén ezzel együtt is 23 százalékos zuhanáson van túl az árfolyam a frankfurti értéktőzsdén.

Bayer-per: most éppen örülhetnek a részvényesek

2020. február 4. 14:59

Újabb Roundup-pert töröltek az Egyesült Államokban, igaz a pontos részletekről még nem számoltak be.