Elkezdődött az iskolaév, amit a diákok izgatottan, ám a szünettől való búcsú miatt vegyes érzelmekkel vártak. Augusztus végére már mindenki hazaért a pihenésből, a nyaralókat pedig a következő szezon kezdetéig csak elvétve látogatják tulajdonosaik, de ne feledjük, hogy egy kerttel mindig van tennivaló.
A levelek lassan elkezdik átváltani zöld színüket a sárga és a narancssárga ezernyi árnyalatára, de szerencsére az előrejelzés még hosszú, kellemes indián nyarat jósol. Az őszi szeszélyes időjárás azonban bármikor tetemes csapadékot hozhat. A kertekben a nyár végeztével sem áll meg az élet, így a nyaralótulajdonosoknak, ha ugyan ritkábban is, de időnként érdemes kijárniuk ránézni a ház és a kert állapotára. Könnyen előfordulhat, hogy ilyenkor térdig érő fű és néhol egy-egy kibukkanó gaz fogad minket, amit egy STIHL akkumulátoros fűnyíróval könnyedén és halkan lenyírhatunk anélkül, hogy felzavarnánk a szomszédokat. Fordítsunk különös figyelmet az olyan gyomnövényekre, mint a parlagfű, ami augusztus végén, szeptember elején éri el virágzása tetőfokát. Amellett, hogy súlyos allergiás tüneteket okoz az erre érzékenyeknek, még magas pénzbüntetésben is lehet részünk, ha nem gondoskodunk a kertünkben növő parlagfű eltávolításáról.
Utoljára november végén kell füvet nyírnunk, de ügyeljünk, hogy ne vágjuk 5 cm-nél rövidebbre, mert a hosszabb pázsit jobban tudja hasznosítani a napfényt. A hideg időszak előtt készítsük fel a gyepünket, hogy könnyebben megbirkózzon az időjárás-változással járó viszontagságokkal. Az egyre nagyobb mértékben lehulló faleveleket időnkét STIHL akkumulátoros lombfúvóval távolítsuk el a gyepről, hogy azok ne vegyék el a napfényt a füvünktől és elkerüljük a barnás sárgás foltok kialakulását, valamint a mohásodást. Plusz kényeztetésként trágyázzuk a pázsitot őszi gyeptrágyával, amelynek jellemzően alacsonyabb a nitrogén- és magasabb a káliumtartalma. Ezzel megerősíthetjük a füvet és megtarthatjuk az ellenállóképességét a fagyokkal szemben. Az ágyásokat, a rózsákat és a fagyérzékeny növényeket rőzsével és levelekkel takarjuk, vagy csomagoljuk buborékfóliába, ezzel segítve őket, hogy a tavaszt épen és egészségesen kezdjék. A nyári virághagymákat ássuk ki, és helyezzük jól szellőző pincébe, hogy ha itt az ideje, újra kiültethessük őket a kertbe, a cserepes növényeket pedig zárt, védett helyre tegyük. Amikor a cserjék sárgulni kezdenek és lehajlanak az ágaik, vagy öregedésnek indulnak, metsszük őket a méretük negyedére, ugyanis ilyenkor visszaszívják nedveiket a gyökereikbe, de ha ezt nem tesszük meg, akkor elhalhatnak. A sövényeket utoljára ősszel vágjuk vissza, hogy megelőzzük a korhadást és a nedvesség felgyülemlését. A könnyebb munka érdekében használjuk a STIHL akkumulátoros sövénynyíróját, amivel időt és energiát spórolhatunk.
Egy gondozott nyaraló fenntartása, bár rengeteg munkával jár, de annál több boldogságot nyújt azzal, hogy itt bármikor kipihenhetjük a fárasztó munkanapokat.