Egy vezető mexikói mezőgazdasági egyetem kutatói az előző héten bemutatták, hogy milyen előrelépést értek el több, nem génmódosított kukorica vetőmag előállítása terén, hogy segítsenek helyettesíteni az Egyesült Államokból importált gabonát, amely a kétoldalú kereskedelmi vita középpontjában áll.
A Mexikóváros északkeleti részén található Chapingo Autonóm Egyetem szakértői előrelépéseket mutattak be a kukoricaimport ellensúlyozására szánt vetőmagok fejlesztésében, miközben Mexikó az Egyesült Államokkal, legfőbb kereskedelmi partnerével harcol a géntechnológiával módosított kukorica kapcsán.
Három méter magas kukoricaszár nőtt ki egy kiterjedt chapingói táblán, ami korai jele egy lehetséges jövőbeli alternatíva számára – mondták a kutatók. A májusban bevetett táblákra új hibrid vetőmagfajták kerültek, amelyeket 2024-ben tesztelnek, és 2025-ben bocsátják piacra.
Amit tenni fogunk, az az, hogy a termelő rendelkezésére bocsátjuk azt a vetőmagot, amelyre szükségük van, adjuk mellé a technológiai csomagot a kívánt hozam eléréséhez”
– mondta Claudio Carballo, a Chapingo kukoricavetőmag-termelési projektjének operatív vezetője.
A projekt célja, hogy két éven belül elegendő, Mexikóban termeszthető, nem génmódosított vetőmagfajta kerüljön kifejlesztésre ahhoz, hogy az ország által az Egyesült Államokból évente importált 18 millió tonna kukorica mennyiségéből mintegy 6 millió tonnát maguk termesszenek meg.
A mexikói kormány be akarja tiltani az emberi fogyasztásra szánt génmódosított kukoricát, tekintettel annak egészségügyi hatásaira. Egyelőre még engedélyezik a génmódosított kukoricát állati takarmányként, valamint egyes feldolgozott élelmiszerekben és kozmetikumokban való ipari felhasználást.
A több hónapig tartó politikai feszültség után az Egyesült Államok augusztusban vitarendezési testületet kért az USA-Mexikó-Kanada Megállapodás (USMCA) kereskedelmi egyezménye alapján, azzal érvelve, hogy Mexikó terve nem tudományos alapokon nyugszik.
Andres Manuel Lopez Obrador elnök hangoztatta, hogy csökkenteni kell Mexikó függőségét az amerikai kukoricaimporttól. Ennek ellenére Victor Suarez mexikói mezőgazdasági miniszterhelyettes azt mondta, hogy reális a kukoricaimport 10-15%-ának kiváltása. Mexikó az USMCA testület előtt kizárta saját rendeletének új módosításait. Lopez Obrador kijelentette, hogy Mexikó nem sérti meg a kereskedelmi egyezményt, de tiszteletben tartja a testület döntését – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Mexikói tisztviselők szerint az Egyesült Államok nem hajlandó együttműködni a génmódosított kukorica egészségügyi hatásainak tanulmányozására irányuló új tudományos kutatásokban.