Agrárközélet

Mi a teendő jogszerű földhasználat igazolására való felszólítás esetén?

(NAK/ Ribóczi  Edina)

A földhasználat igazolására szóló dokumentum lehet például egy szerződésmásolat, rokonsági igazolás, illetve minden olyan egyéb dokumentum, amely hivatalból nem lekérhető, ellenőrizhető.

Nyár végétől várható, hogy azoknál a gazdálkodóknál, akiknél nem ellenőrizhető vagy nem egyértelműsíthető a benyújtott egységes kérelmükben szereplő területek földhasználata, ott a Magyar Államkincstár (MÁK) felszólító végzést küld számukra. Csak azok az ügyfelek kapnak értesítést, akiknél a MÁK nem talál a közhiteles nyilvántartásokban földhasználatot igazoló adatot (tulajdonlap, földhasználati bejegyzés), vagy az egységes kérelem benyújtása során nem adtak be földhasználatot igazoló dokumentumot, vagy az adatok, dokumentumok nem teljes mértékben fedik az igényelt terület nagyságát.

A földhasználat igazolására szóló dokumentum lehet például egy szerződésmásolat, rokonsági igazolás, illetve minden olyan egyéb dokumentum, amely hivatalból nem lekérhető, ellenőrizhető. Tehát ezekben az esetekben nem a földhasználati vagy tulajdoni lap beküldésre van szükség!

A felszólító végzés alapján 10 napon belül nyilatkozatot kell tenni a gazdának a földhasználat igazolására. Ez a nyilatkozat továbbra is a Kincstár elektronikus kérelemkitöltő felületén tehető meg: Elektronikus kérelembenyújtás/Egységes kérelem/ Jogszerű földhasználat nyilatkozat 2019 alatt. Jelszó nélkül elérhető ez a különálló mappa, ahol felszólító végzés átvételét követő első naptól be lehet csatolni a földhasználatra vonatkozó dokumentumokat.

Fontos változás, hogy 2019-ben a jogszerű földhasználat igazolására felszólító végzéseket kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül küldik ki. Ez azt jelenti, hogy – a saját ügyfélkapus benyújtástól eltekintve – ebben az évben nem az érintett gazdák, hanem a képviselőik (meghatalmazottak, elsődleges képviselő, kamarai meghatalmazottak) kapják meg a végzéseket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

Tudnivalók a jogszerű földhasználat igazolásáról

2018. július 25. 12:43

A földhasználat igazolására szóló dokumentum lehet például egy szerződés másolat, rokonság igazolás illetve minden olyan egyéb dokumentum, amely hivatalból nem lekérhető, ellenőrizhető.

Gazdainfó: A jogszerű földhasználat igazolása

2021. szeptember 9. 09:04

Több ügyfél már jelezte, hogy levelet kapott az ügyfélkapura az Államkincstártól „felszólító végzésként” címezve. Vannak esetek, amikor nagy ijedséget tud okozni ez a nem várt posta. Azonban nincs oka kétségbe esni a gazdálkodónak, csak le kell igazolnia, hogy jogszerűen használja az egységes kérelemben beadott területeit.

Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületeken

2019. november 30. 09:36

A Natura 2000 hálózat egy összefüggő rendszer, amely az uniós tagországok védett és legveszélyeztetettebb természeti területeit foglalja magában.