A párizsi kormány által bejelentett számos intézkedés ellenére a francia gazdálkodók hétfőn továbbra is blokkolták a Párizsba vezető főbb autópályákat, miközben számos dolog miatt tiltakoznak. Íme néhány téma, amit a tiltakozó mozgalmat felvetettek, már csak az a kérdés, hogy mit tehet a francia kormány ezután.
Az EU legnagyobb mezőgazdasági termelőjének számító franciaországi gazdálkodók szerint nem kapnak elég fizetést, és elnyomja őket a túlzott környezetvédelmi szabályozás. Egyes aggályaikat, például az olcsóbb importból származó versenyt és a környezetvédelmi szabályokat, az EU többi részének termelői osztják, míg más kérdések, például az élelmiszerár-tárgyalások inkább Franciaországra vonatkoznak.
Költségek
A gazdálkodók azzal érvelnek, hogy a kormány és a kiskereskedők erőfeszítései az élelmiszer-infláció csökkentésére sok termelőt olyan helyzetbe hozták, hogy képtelenek voltak fedezni az energia, a műtrágya és a szállítás magas költségeit.
Szintén kérdéseket vetett fel a kormány azon terve, amely a tágabb energiaátállási politika részeként fokozatosan megszünteti a dízel üzemanyagra vonatkozó adókedvezményt a mezőgazdasági termelők számára.
Import
Az Ukrajnából származó nagymértékű import, amelyek kapcsán az EU lemondott a kvótákról és vámokról az orosz invázió óta, valamint megújította a tárgyalásokat az EU és a dél-amerikai Mercosur blokk közötti kereskedelmi megállapodás megkötéséről, felkeltette az elégedetlenséget a tisztességtelen cukor-, gabona- és húspiaci verseny miatt.
Az importot nehezményezik a gazdálkodók, mert nyomást gyakorolnak az európai árakra, miközben nem felelnek meg az EU gazdálkodóira előírt környezetvédelmi előírásoknak.
Környezetvédelem
A gazdálkodók kétségbe vonják mind az uniós támogatási szabályokat, mint például a kötelezettséget, hogy a termőföld 4%-át parlagon kell hagyni.
A zöld politikát ellentmondónak tekintik az élelmiszerek és más alapvető termékek előállítása terén. Az öntözési projektekkel kapcsolatos viták, valamint az állatjóléttel és a peszticidekkel kapcsolatos kritikák felerősítették az idősödő francia gazdálkodókban az érzést, hogy a társadalom figyelmen kívül hagyja érdekeiket.
Mit tett a kormány?
A kormányra nyomás nehezedik, hogy enyhítse a válságot a júniusi európai választások előtt. Gabriel Attal miniszterelnök január 26-án jelentette be a gazdálkodók gázolajadó-emeléseinek eltörlését. Emellett lépéseket tett a bürokrácia csökkentésére, és további támogatást ajánlott fel a déli szarvasmarha-betegség által érintett gazdálkodók számára.
Mi jöhet?
Az első bejelentések vegyes reakciókat váltottak ki, és a mezőgazdasági termelők szakszervezetei a tiltakozások folytatását kérték.
A kormány – néhány erőszakos incidens ellenére – továbbra is toleráns álláspontot képvisel a tiltakozásokkal szemben. Elrendelte azonban, hogy a rendőrség védjék meg Párizs repülőtereit és az élelmiszer-nagykereskedelmi piacot, miután célba vették őket. A kormány napokon belül további intézkedéseket ígért.
A csökkenő fogyasztás által sújtott bortermelők további támogatását vizsgálják, és további intézkedések várhatók az állatállományra vonatkozóan is.
(Fotó: Pixabay)