Legyek és szúnyogok. Ezek azok a rovarok, amelyek garantáltan megkeserítik a nyári nappalokat és éjszakákat. Az ellenük bevethető készítményekről elmondható, hogy amelyik valóban hatásos, azt nem szívesen alkalmazzuk a nap 24 órájában a közvetlen környezetünkben.
A kertes házban élők számára azonban, bár sokan nem tudják közülük, egy igazi „biológiai fegyver” is elérhető, ez pedig nem más, mint a fecske. Aki eddig nem tette, de alkalmazni szeretné a jövőben a fecskék „szupererejét”, az az idei évre már lekésett erről, de ne adja fel, jövőre lesz lehetősége.
A számuk évről évre aggasztóan fogy
Ennek oka egyrészt az ház körüli állattartás eltűnése, amely magával hozza az fecskék táplálékának és a fészkek építőanyagának is a megszűnését. Abban az esetben, ha mégis sikerül fészket építeni, azt sajnos mind a mai napig gyakran leverik a tiltó jogszabályok ellenére is.
Ennek következménye jól szemléltethető azzal az esettel, amikor egy igen felkapott kertvárosi részt gyakorlatilag elleptek a legyek, mivel a közelben lévő lovarda tulajdonosa úgy döntött, hogy az istálló felújítása során eltávolítja a fecskefészkeket. A lovak és minden más, amely tökéletes közeg a legyeknek, böglyöknek, maradtak, csak a fecskék tűntek el. Pedig a füstifecske a testsúlyával megegyező, 15–22 gramm rovart fogyaszt el naponta, a fészekrakást követően pedig gondoskodnia kell a folyton éhes 4-5 fiókájáról. Ezek után könnyen elképzelhető az a rovarmennység, amely rázúdult a környékre. A fecskék nem tértek vissza, viszont a háztartásokban jelentősen megemelkedett a légy- és szúnyogirtók arzenálja.
Íme a választék, amelyből válogathat
A füsti fecske (Hirundo rustica) régebben a leggyakoribb és legismertebb madaraink közé tartozott, a múlt században falusi porta elképzelhetetlen volt nélkülük, hiszen ott minden adottság rendelkezésre állt a költéshez, fészeképítéshez, táplálkozáshoz.
A füsti fecskének jellemzői a hosszú szélső faroktollai, farka pedig mélyen villás. A legbizalmasabb fecskefajként tartják számon, nem zavarja az ember jelenléte. Épületeken költ. Vonuló, az európai állomány a telet Afrikában tölti. Szinte minden repülő rovart képes elejteni, melyek nem túl nagy méretűek.
A molnárfecske (Delichon urbica) szintén kötődik az emberi építményekhez, az állattartáshoz viszont nem. Fészkét a házak külső homlokzatára építi. Zömökebb alkatú, felül acélkék, alsó fele fehér, faroktollai rövidek, enyhén villásak, felülről nézve a farok tövén fehér folt látható.
A partifecske (Riparia riparia) állománya nagyon hektikusan alakul hazánkban. Eredeti fészkelőhelyei a folyók által kialakított függőleges partfalak, ezek mellett gyakran megtelepszik homokbányákban is. Barnás színezetű, alsó része fehér, a nyak környékén egy barna szalaggal.
Amire szükségük van
A sár hiánya erősen korlátozhatja a fecskék megtelepedését, hiszen ez szükséges a fészek építéséhez. Ezt pótolhatják a műfészkek, amelyeket célszerű csoportosan kihelyezni. Ez történhet eresz alá, de akár mi magunk is készíthetünk a fészkek fölé esővédő féltetőt, és így akár a falra is fel tudjuk tenni. Műfecskefészket magunk is készíthetünk gipszből, de készen is megvásárolhatjuk az MME boltjaiban. A fészkelő helyet fecskepelenkával célszerű kiegészíteni, hogy az ürülék ne szennyezze, piszkítsa össze a környezetet.
(Fotó: Susanne Edele/Pixabay)