Az orosz gazdasági minisztérium tanulmányozza az erőteljes élelmiszer-export kérdésének kezelésével kapcsolatos lehetséges intézkedéseket. Az élelmiszer- és árucikkek világszerte magasabb árai aggasztják a moszkvai vezetést.
Oroszország, amely a világ egyik legnagyobb búzaexportőrének számít, az idén néhány gabonaexport-korlátozást vetett be, hogy megkísérelje visszafogni a belföldi élelmiszer-inflációt.
A gazdasági tárca most megvizsgálja a meglévő korlátok megváltoztatásának szükségességét, tekintettel arra, hogy a globális infláció felgyorsult – mondta a Maxim Resetnyikov gazdasági miniszter. „Ami igazán foglalkoztat bennünket, az az, hogy a globális élelmiszer- és nyersanyagárak áprilisban folytatták növekedésüket” – mondta a tárcavezető.
Oroszország áprilisban továbbra is exportált élelmiszereket, annak ellenére, hogy „jelentősen megemelték” az exportvámokat. A moszkvai gazdasági minisztérium ragaszkodik az év végi előrejelzéséhez, miszerint Oroszország inflációja 4,3 százalék legyen. Ez elmarad a jegybank 4,7-5,2 százalékos előrejelzésétől.
A rubel gyengülése miatt fellendülő infláció arra késztette a jegybankot, hogy állítsa meg a monetáris lazítási ciklusát és idén kétszer emelje a jegybanki kamatokat, miközben jelezte, hogy a monetáris szigorítással járó kockázatok ellenére további emelések következhetnek.