A méhészeti ágazat támogatása, illetve a méhtartási kedv megfelelő szinten tartása nemzetstratégiai érdek. Az agrártárca eddig is kiemelt figyelmet fordított az ágazatra, amit fenn kíván tartani a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027-ig tartó végrehajtásáról szóló Stratégiai Tervben, illetve a nemzeti támogatási rendszerben egyaránt.
A Méhek Világnapja alkalmából tartott ünnepségen Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára kiemelte, hogy a méhészet társadalmi és gazdasági szempontból is kiemelt ágazat. Nemcsak a mezőgazdasági termelésben, hanem a vidék megtartóerejében és az egészséges élelmiszer-ellátásban is kulcsszerepet játszik. Az Agrárminisztérium továbbra is stratégiai ágazatként tekint a méhészetre.
Stabil KAP-források a méhészek számára
A Közös Agrárpolitika keretében 2023 és 2027 között évente 3,12 milliárd forint áll rendelkezésre a méhészet támogatására, ami öt év alatt 15,6 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást jelent az ágazatnak.
Egyedülálló állatjóléti támogatás méhekre
Hubai Imre emlékeztetett arra is, hogy Magyarország volt az első EU-tagállam, amely méhcsaládokra vonatkozó állatjóléti támogatást vezetett be. A 2024 tavaszán meghirdetett felhívásra több mint 5100 gazdálkodó nyújtott be kérelmet, összesen 510 ezer méhcsaládra, ami éves szinten 5,8 milliárd forintos igénylést jelentett.

A tárca – figyelembe véve az ágazat helyzetét – minden, formai és tartalmi követelményeknek megfelelő kérelmet támogat, így az öt éves időszak alatt akár 29,3 milliárd forintnyi támogatásban részesülhetnek a méhészek.
Súlyos veszteségek után még fontosabb a segítség
Az államtitkár beszélt a méhészeket sújtó nehézségekről is: a tél folyamán a magyar méhállomány közel fele elpusztult. Ez nemcsak hazai, hanem európai szintű probléma, amire az agrártárca hivatalosan is felhívta az Európai Bizottság figyelmét.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesülettel folyamatos az egyeztetés, hogy az ágazat szereplői átvészelhessék a jelenlegi krízist.
Tanösvény a beporzók munkájáról
A Környén átadott „Zümmögő Sétány” tanösvény a KAP méhészeti ágazatra vonatkozó támogatásából, a kormány döntésének köszönhetően valósulhatott meg. A tízállomásos, interaktív ösvény célja, hogy szélesebb közönséggel ismertesse meg a beporzók, különösen a mézelő méhek nélkülözhetetlen ökológiai szerepét.
Képek: Vermes Tibor.