Agrárközélet

Romániában a gazdák lezárták a határokat az ukrán gabonaimport miatt

Agrofórum Online

Több ezer gazdálkodó tiltakozott Románia-szerte az ukrán gabonaimport árakra gyakorolt hatása miatt, ami miatt traktorokkal és teherautókkal blokkolták a forgalmat és a határellenőrző pontokat, és sürgették az Európai Bizottság beavatkozását.

A kelet-közép-európai gazdálkodók körében egyre nő a harag az olcsó, 2024 júniusáig vámmentes ukrán gabonaimport miatt, amely rontotta a helyi termelők árait és eladásait.

A világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna fekete-tengeri kikötőit blokkolták Oroszország 2022. februári inváziója után, és alternatív szállítási útvonalakat talált az Európai Unió tagállamain, Lengyelországon és Románián keresztül, amit az EU által támogatott „szolidaritási sávok” segítettek. Azonban több millió tonna gabona –, amely olcsóbb, mint az EU-ban termelt – a szomszédos országokba került a szűk logisztikai keresztmetszetek és kisebb távolságok miatt.

Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági miniszter ezért mondott le posztjáról. Lengyel és bolgár gazdák is tüntettek.

A román fővárosban, Bukarestben mintegy 200 gazdálkodó tiltakozott transzparensekkel, amelyeken a következők voltak olvashatók: „Mi tiszteletben tartottuk az uniós szabályokat, de az EU figyelmen kívül hagyott minket”, „Itt már nem lehet átmenni” és „Stabilitást a román gazdáknak”.

Országszerte gazdálkodók ezrei használtak traktorokat, teherautókat és egyéb gépeket az utak és a határok elzárására.

„Tisztességtelen versenyről beszélünk az európai közösségben” – mondta Nicu Vasile, a Romániai Termelői Szövetségek (LAPAR) vezetője. „Tudom, hogy ukrán kollégáinknak is el kell adniuk terményeiket, de ez tisztességtelen verseny.”

Vasile elmondta, hogy a búza termelési költségei az egy évvel ezelőttihez képest 70%-kal emelkedtek.

A bizottság becslései szerint a lengyel, román, magyar, bulgáriai és szlovák gazdálkodók összességében 417 millió eurót veszítettek az olcsóbb ukrán gabona beáramlása miatt. Úgy döntöttek, hogy 56,3 millió euró értékű kártérítést osztanak ki lengyel, bolgár és román gazdálkodóknak, és továbbiak kártérítése is várható.

„Ez egy konkrét intézkedés, de az összegek kicsik, ez igaz” – mondta Petre Daea román mezőgazdasági miniszter. A minisztérium megduplázza a Romániának adott összeget.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban azt mondta, hogy a következő napokban és hetekben olyan döntésekre számít, amelyek enyhítik a lengyel gazdálkodók tiltakozását. A régió hat miniszterelnöke kérte a bizottság beavatkozását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Az Európai Unióban Romániában a legolcsóbb a kenyér

2021. augusztus 25. 08:25

2020-ban a kenyér és a gabonafélék ára EU-szerte körülbelül 2,5-szeres különbséget mutatott az adatok szerint.

A román Azomures műtrágyagyártó csökkenti kibocsátását

2022. szeptember 16. 12:04

A vállalat, amely tavaly év végén leállította működését, 200 alkalmazott áthelyezését vagy elbocsátását tervezi.

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

2020. május 24. 08:47

Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával.

Uniós megoldást sürget Románia és Lengyelország a belső piacot elárasztó ukrán gabona ügyében

2023. március 28. 13:21

Románia és Lengyelország is az Európai Bizottságtól (EB) vár megoldást az unió piacát vámmentesen elárasztó, a hazai termelőket nehéz helyzetbe hozó ukrán gabonaexport ügyében.